W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Marzec w Tygryskach

Dzień_Kolorowej_Skarpetk

Marzec w Tygryskach:

- Powiatowy Konkurs Recytatorski „Entliczek- Pentliczek”

Dnia 7 marca 2023r. w Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Pieczyskach po raz pierwszy odbył się dla dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Prezentowane były wiersze Jana Brzechwy. Poziom, jaki zaprezentowały dzieci był bardzo wysoki. W kategorii dzieci 5-6 II miejsce zajęła  Zofia Szot z grupy Tygryski. Jesteśmy z niej bardzo dumni i gratulujemy tak wysokiego miejsca.

- Dzień Kobiet

8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. Radosna atmosfera panowała już od samego rana w całej szkole. Chłopcy z naszej grupy zaśpiewali swoim koleżankom uroczyste „100 lat” i wręczyli niespodzianki.

- 11 marca polscy Sołtysi mają swoje święto - Dzień Sołtysa.

Jak co roku z tej okazji dzieci z Oddziałów Przedszkolnych przy Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Pieczyskach zaprosiły Panie Sołtys i Panów Sołtysów z obrębu naszej szkoły. Nasze zaproszenie w tym roku przyjęła Sołtys Wsi Klatka – Pani Iwona Pakuła oraz Sołtys Wsi Pieczyska – Pan Marcin Białek. Spotkanie to jest okazją do podziękowania sołtysom za ich pracę na rzecz społeczności lokalnej oraz przybliżenia dzieciom osoby i funkcji jaką pełni sołtys. Dzieci miały okazję zadać pytania, które dotyczyły pracy wykonywanej przez sołtysa. Następnie z uwagą wysłuchały wiersza czytanego przez Panią Sołtys oraz czworo dzieci wyrecytowało dla wszystkich zgromadzonych wiersze Jana Brzechwy. Kolejnym zadaniem dla Sołtysów oraz dzieci było wykonanie wspólnej pracy plastycznej polegającej na odbiciu swoich dłoni umoczonych w farbie.

W podziękowaniu za przybycie przedszkolaki złożyły życzenia i wręczyły pamiątkowe puchary. Następnie dzieci zaprosiły do wspólnego zdjęcia. Miłą niespodzianką dla przedszkolaków był słodki upominek przyniesiony przez Panią Sołtys i Pana Sołtysa. Spotkanie było bardzo udane i odbyło się w ciepłej i miłej atmosferze.

- Program ekologiczny "Skąd się biorą produkty ekologiczne?"

W trzecim tygodniu marca grupa „Tygryski” wzięła udział w realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego do udziału w którym zaprosiła nas  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieruszowie. Program edukacyjny dla przedszkoli” "Skąd się biorą produkty ekologiczne" został opracowany wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Głównymi założeniami programu jest: zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne, kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych, propagowanie zdrowego stylu życia, zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno-zdrowotnych.

Zajęcia w programie „Skąd się biorą produkty ekologiczne” realizowane były poprzez wykorzystanie dedykowanej dzieciom publikacji i filmu animowanego „Skąd się biorą produkty ekologiczne”. Uczestnicy programu zrealizowali zajęcia edukacyjne, podczas których nauczyli się skąd się biorą produkty ekologiczne, dlaczego warto je wybierać, jakie są zalecenia zdrowego stylu życia oraz jak przestrzegać zasad higieny. Dzieci układały piramidę żywieniową, wypowiadały się o tym co w niej znajdziemy a czego nie. Dodatkowo wybrały się z wizytą do pobliskiego sklepu, gdzie poszukiwały znaczków produktów ekologicznych oraz rozmawiały z Panią Sprzedawczynią o tym, czy ludzie chętnie kupują produkty ekologiczne. Zaprosiliśmy także Panią higienistkę aby przypomniała jak prawidłowo dbać o higienę naszego ciała zaczynając od mycia rąk.

Najsmaczniejszym punktem programu była degustacja warzyw i owoców.

Program jest skierowany także do rodziców i opiekunów dzieci, dlatego też rodzice zostali zaproszeni do obejrzenia specjalnie dla nich dedykowanego webinaru.

Dzięki realizacji tego programu każdy z Tygrysków wie, że smaczny, zdrowy i organiczny jest produkt najmniej przetworzony czyli EKOLOGICZNY.

- 21 marca – Pierwszy Dzień Wiosny

Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole obchodzony jest zawsze bardzo radośnie. Nie inaczej było i w tym roku.  Świętowanie rozpoczęła  prezentacja kolorowych klas. Każda grupa wiekowa doskonale wywiązała się ze swojego zadania. Korytarz szkolny przypominał różnokolorową tęczę. Niespodzianką były salony kosmetyczne i studio tatuażu. Miejsca te cieszą się zawsze dużą popularnością szczególnie wśród najmłodszych uczniów. Kolejna dawką atrakcji było karaoke, które potwierdziło, że mamy w szkole muzyczne talenty. Na potwierdzenie faktu, że przyszła wiosna, ogłoszono wybory na najpiękniejszą Panią Wiosnę. Zwyciężczynią została Konstancja, zdobywając największą ilość głosów. Dzień zakończył wiosenny spacer w poszukiwaniu wiosny i spalenie marzanny.

- w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Dzień później 22 marca dzieci z naszej grupy miały okazje do udziału w warsztatach wielkanocnych oraz zwiedzenia Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Dzieci z uwagą wysłuchały pana, który w ciekawy i szczególny sposób opowiadał o zwyczajach wielkanocnych, prezentował instrumenty i przedmioty związane z tradycjami wielkopostnymi. Dzieci odpowiadające na zadawane pytania określone zostały, co należy wstawić do koszyczka oraz jak podzielić Śmigus-Dyngus. Przedszkolaki wykonały własne pisanki przy pomocy woskowych kredek i kolorowej bibuły. 

- Dzień Kolorowej Skarpetki

W dniu 21 marca kolorowe skarpetki są symbolem solidarności z osobami chorymi
na zespół Downa. Dane obchodów nie są dziwne. Dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi właściwych, dlatego w tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W naszej szkole Dzień Kolorowej Skarpetki świętowaliśmy przez dwa dni: 28 marca uczniowie klas I – VIII oraz 29 marca przedszkolaki z grupy Żabki, Misie, Tygryski oraz Pszczółki. Kiedy dzieci jak i uczniowie naszej szkoły oglądali prezentację przygotowaną przez pedagogów naszej szkoły, obejrzeli krótkie filmiki edukacyjne z udziałem osób z zespołu Downa oraz dowiedzieli się, jakie ma zastosowanie w ten wyjątkowy dzień skarpetek nie do pary. Nasi uczniowie mieli okazje przekonać się, że osoby z zespołu Downa nie są wykluczone ze środowiska, a wręcz odwrotnie mogą zostać sławnymi malarzami, aktorami, modelkami, paraolimpijczykami, a także nauczycielami.
Celem naszego istnienia było uznanie całej społeczności szkolnej, że osoby z zespołem Downa mają taką samą potrzebę jak osoby pełnosprawne, które zapewniają szacunek, tolerancję oraz akceptację.

- Przedstawienie Teatralne „Jak Rumcajs Cypiska uratował”

W dniu 31 marca 2023 r. dzieci ze starszych grup przedszkolnych (Tygryski i Pszczółki) wraz z klasami I-III wybrali się do Wieruszowskiego Domu Kultury gdzie wzięli udział w przedstawieniu teatralnym w wykonaniu aktorów z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Rozśpiewany, roztańczony i barwny spektakl pt.: „Jak Rumcajs Cypiska uratował” zachwycił wszystkich młodych widzów. Wspaniały humor, często niemal surrealistyczny, barwne, nierzadko baśniowe postacie - rusałki, wodniki, mówiące zwierzęta, a przede wszystkim niezwykle cenne przesłanie stawiające na pierwszym miejscu takie wartości, jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina, poszanowanie godności ludzkiej, życie w harmonii z otaczającą przyrodą stanowiło wyśmienity sposób na zaciekawienie dzieci magią teatru.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}