ZHP Hufiec Pruszków z wyróżnieniem w konkursie Mazowieckie Barwy Wolontariatu 2022!
19.12.2022
Kiedy zgłaszaliśmy Hufiec Pruszków do konkursu, wiedzieliśmy, że nie może być inaczej: powiatowi harcerze zostali wyróżnieni w kategorii specjalnej „Pomoc Ukrainie”!
Na gali wręczenia nagród obecny był Michał Landowski Sekretarz Powiatu Pruszkowskiego - inicjator zgłoszenia Hufca Pruszków do konkursu, a nagrodę w imieniu wszystkich harcerzy odebrał Krystian Radziejewski, Komendant Hufca.
Hufiec Pruszków jest częścią Związku Harcerstwa Polskiego – największej w Polsce, liczącej ponad 110 tys. członków, organizacji wychowawczej dzieci i młodzieży. Obecnie skupia on około 670 osób z terenu Pruszkowa oraz z gmin Powiatu Pruszkowskiego (z okolic Brwinowa, Michałowic i Nadarzyna).
Harcerze z Hufca Pruszków, po ataku Rosji na Ukrainę bezzwłocznie podjęli szereg działań pomocowych skierowanych do obywateli Ukrainy. Były to m.in.:
1. Punkt pomocy rzeczowej w budynku Gminy Michałowice, w Regułach, ul. Aleja Powstańców Warszawy 1.
Punkt dla uchodźców z Ukrainy i potrzebujących z Gminy Michałowice. Punkt zorganizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i koordynowany przez Szczep Harcerskich Drużyn Sokolich im. B.Wieniawy-Długoszowskiego z Hufiec ZHP Pruszków. Od 1 kwietnia, w godz. 16:00 -20:00 w tygodniu, a także w soboty ZHP Pruszków zajmował się koordynacją punktu zbiórki i dystrybucją żywności.
Trudy i wyzwania związane z pracą w punkcie najlepiej opisują słowa druhny hm. Beaty Pawełczyńskiej:
„Najbardziej było potrzeba jedzenie, po prostu jedzenie, papier toaletowy, a dodatkami były takie luksusy, jak używane naczynia, szklanki, talerze, garnki, a dla dzieci zabawki. Najbardziej charakterystyczne dla ewolucji tego punktu było to, że na początku osoby, które się zgłaszały przychodziły i odbierały rzeczy z nieśmiałością, z niejakim wstydem, a później na tyle, ile to możliwe, „oswoiły” się z sytuacją. Pierwsze trzy tygodnie były dziwne i trudne, widać było wstyd ludzi, że przychodzą po pomoc. Dopiero z czasem można było powoli porozmawiać, czy nawet pośmiać się. Najbardziej zapamiętam z tej akcji, że ludzie przez sytuację zostali zmuszeni do tego, żeby prosić o jedzenie i mieć to jedzenie wydzielane.”
Do 15 czerwca w punkcie zebrano: 15590 kg artykułów spożywczych i 1208 sztuk artykułów przemysłowych, takich jak: wózki, łóżeczka, szczoteczki do zębów, czy pampersy i książeczki dla dzieci. Zbiórkę wsparło 336 darczyńców.
Więcej informacji o działalności punktu znajduje się na jego profilu na FB: https://www.facebook.com/Punkt-Pomocy-Rzeczowej-w-Regułach-11053705829071.
2. Gminne Centrum Pomocy Ukrainie w Nadarzynie.
Gminne Centrum Pomocy zajmowało się zbiórkami, transportem i ulokowaniem uchodźców. Zorganizowano m.in. transporty darów do Tarnopola, Charkowa, Mikołajowa i Winnicy w Ukrainie oraz wsparcie dla dzieci z ukraińskiego domu dziecka. Nawiązano także współpracę z darczyńcami ze Szkocji i Niemiec, co zaowocowało ogromną dostawą najpotrzebniejszych artykułów dla obywateli Ukrainy. Dodatkowo Harcerze pełnili dyżury w Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK, gdzie jako doświadczani wolontariusze służyli przykładem. Dzięki ich zaangażowaniu niesienie pomocy mogło odbywać się szybko oraz dokładnie.
Punktami w Nadarzynie opiekowali się harcerze i instruktorzy z Nadarzyńskiego Szczepu Wataha im. Żołnierzy Wyklętych z Hufiec ZHP Pruszków. Harcerze zajmowali się zbieraniem żywności, sortowaniem, wysyłaniem i przyjmowaniem paczek. Szczep z rodzicami pomagał także przewozić cięższe rzeczy, typu lodówki, materace itp. Dodatkowo Nadarzyński Szczep Wataha im. Żołnierzy Wyklętych wspierał ogólnopolską, harcerską akcję zbierania maskotek i pluszaków dla dzieci z Ukrainy.
Więcej informacji o działalności punktu znajduje się na jego profilu na FB:
https://www.facebook.com/Gminne-Centrum-Pomocy-Ukrainie-w-Nadarzynie-105584005406449/
3. Udział harcerzy ze wszystkich środowisk hufca ZHP Pruszków w służbie harcerskiej na Dworcu Centralnym w Warszawie.
Na Dworcu Centralnym wolontariusze pracowali całą dobę. Wydawano posiłki i ciepłe napoje oraz udzielano informacji przybywającym do Warszawy uchodźcom. Niektórzy wolontariusze przychodzili z termosami i reklamówkami wypełnionymi owocami i rozdawali gorące napoje oraz jedzenie czekającym na ławkach i podłodze uchodźcom. Wolontariusze rozdawali obywatelom Ukrainy karty sim i tłumaczyli, jak skorzystać z Internetu. Służba harcerzy na dworcu miała charakter organizacyjno-informacyjny, w ramach akcji ZHP dla Ukrainy. Na wsparcie składała się pomoc w komunikacji z obywatelami z Ukrainy, rejestrowanie wolontariuszy w systemie, tworzenie grafik i informowanie o możliwościach otrzymania pomocy.
4. Zbiórka rzeczy w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie, przy ul. Bohaterów Warszawy 4.
Zbiórka rzeczy dla osób przybyłych do Polski, konkretniej do Pruszkowa. Osoby te zgłaszały listę z zapotrzebowaniem, która była przekazywana do Centrum Kultury i Sportu. Harcerze pomagali w przygotowywaniu paczek dedykowanych konkretnym rodzinom w Pruszkowie.
Poza udziałem w różnorakich zbiórkach, który oznaczał często wielogodzinną pracę fizyczną, ale także przekazywanie ogromu wsparcia psychologicznego uchodźcom z Ukrainy, Harcerze z ZHP Pruszków zaprosili również dzieci i młodzież ukraińską do udziału w corocznych obozach harcerskich (m.in. obóz Szczepu Harcerskich Drużyn Sokolich im. Gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, który odbywał się od 2 do 23 lipca w Wydminach oraz obóz z 1 Nadarzyńską Drużyną Harcerską Białe Wilki).
Czas spędzony na obozach, był czasem zabawy, beztroski, ale także nauki harcerskich wartości i oderwaniem się od traumy wojny i utraty domu.
Idea wolontariatu to jedna z wartości, którymi kierują się harcerze ZHP Pruszków. Swoją postawą i działaniami zachęcają innych do włączenia się w wolontariat, są przykładem, jak bezinteresownie nieść pomoc – to wszystko sprawia, że w pełni zasługują na przyznanie nagrody w konkursie „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”.