W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zapraszamy na wrześniowe wydarzenia w Muzeum Dulag 121

11.09.2024

„Naoczni świadkowie – Edward Serwański i Akcja Iskra-Dog”. Wykład dr Agnieszki Pragi i spotkanie z Państwem Małgorzatą i Stanisławem Wryk – córką i wnukiem Edwarda Serwańskiego

21.09.2024 g. 15.00

„Naoczni świadkowie – Edward Serwański i Akcja Iskra-Dog”. Wykład dr Agnieszki Pragi i spotkanie z Państwem Małgorzatą i Stanisławem Wryk – córką i wnukiem Edwarda Serwańskiego

Czy naoczny świadek może być kimś więcej niż bacznym obserwatorem i zarazem uczestnikiem wydarzeń? Edward Serwański odkrywa przed nami historię spektakularnej akcji „Iskra-Dog”. Ten nietuzinkowy poznański historyk prawa, powstaniec warszawski i utalentowany dokumentalista, był pomysłodawcą i realizatorem tej akcji. Na kartach 314 szyfrowanych protokołów zapisane zostały historie dziesiątek tysięcy osób – ocalałych z Powstania Warszawskiego i obozu Dulag 121 w Pruszkowie oraz tych, którzy sami już nie mogli opowiedzieć swoich wojennych losów. Na czym polegał fenomen „Iskry-Dog”? Co znajdziemy w tym poruszającym zbiorze? Na te i inne pytania odpowiemy podczas wykładu.

dr Agnieszka Praga – kulturoznawca ze specjalizacją zarządzanie w kulturze, wykładowca akademicki, autorka tekstów naukowych w publikacjach, m.in.: „Zarządzanie dziedzictwem. Problemy, obszary, definicje”, „Znaki (nie)pamięci. Teoria i praktyka upamiętniania w Polsce”, „Świadkowie: Między ofiarą a sprawcą zbrodni”, „Pogranicza kulturowe w perspektywie współczesności”, „Załącznik Kulturoznawczy” oraz „Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis Studia Historicolitteraria”. Pracuje w Biurze Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej informacji: http://dulag121.pl/2024/08/naoczni-swiadkowie-edward-serwanski-i-akcja-iskra-dog/

22.09.2024 g. 12:00

„Śladami zbrodni na ludności cywilnej Mokotowa”

22 września o godz. 12.00, Muzeum Dulag 121 wspólnie z portalem „Rzeź Woli 44” zaprasza na spacer edukacyjno-historyczny „Śladami zbrodni na ludności cywilnej Mokotowa”, który poprowadzi Piotr Brulikis.

Zbiórka: ul. Puławska 6a, pod budynkiem Centrum Weterana. Serdecznie zapraszamy!


Idea spaceru ma na celu upamiętnienie cywilnych ofiar zbrodni niemieckiej na Mokotowie podczas Powstania Warszawskiego. Wspomnimy imiona i nazwiska pomordowanych, przytoczymy relacje ocalałych świadków. Przejdziemy m.in. ulicami: Skolimowską, Puławską, Olesińską, Smetany, Belgijską, zatrzymując się w miejscach pamięci, wspominając zbrodnie dokonane na ludności cywilnej. Prosimy o zabranie symbolicznych zniczy, które zapalimy w miejscach pamięci.

Spacer potrwa około 2,5 godziny.

Za względu na drastyczność omawianych wydarzeń udział w spacerze tylko dla osób pełnoletnich.

Więcej informacji: http://dulag121.pl/2024/09/sladami-zbrodni-na-ludnosci-cywilnej-mokotowa-spacer-historyczny-2/

 

Zdjęcia (2)