W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Uroczyste obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

31.10.2022

Krzysztof Rymuza, Starosta Pruszkowski i Rafał Sieradzki, Przewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego mają zaszczyt zaprosić mieszkańców powiatu pruszkowskiego na uroczyste obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Plakat zapraszający na 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości

„Mimo trwającej ponad sto lat niewoli, krwawo stłumionych powstań narodowych, represji politycznych, zsyłek na Syberię, nasilającej się polityki rusyfikacji i germanizacji na przełomie XIX i XX wieku, Polacy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości (..). W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej”*.

11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości to dzień, w którym mamy możliwość uhonorować Polaków, którzy przetrwali lata niewoli i pokazać, że ich poświęcenie nie poszło na marne.

Szczegółowy program obchodów:

10:30 - Msza św. w intencji Ojczyzny, Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Pruszkowie, ul. 3-go Maja 124.

11:15 - Marsz Niepodległości w kierunku pomnika Tadeusza Kościuszki oraz odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”.

Na najmłodszych czekać będą biało-czerwone gadżety.

12:05 - Przemówienie Starosty Pruszkowskiego.

12:20 - Złożenie wiązanek pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

13:15 - Koncert Orkiestry Dętej Pruszkowianka przy Muzeum Dulag 121.

Orkiestra Dęta Pruszkowianka zagra koncert patriotyczny „Muzyczna historia Polski”. W repertuarze znajdą się m.in. utwory: „Rota”, „Jak długo w sercach naszych”, „Serce w plecaku”, „Modlitwa Obozowa”, „Czerwone Maki na Monte Cassino”, „Pałacyk Michla”, „Marsz Mokotowa”, „Marsz Pierwszej Brygady”.

Koncert finansowany jest przez powiat pruszkowski. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Pruszkowianka. 

Na rozgrzanie zapraszamy na gorącą herbatę i tradycyjną, strażacką grochówkę.

 

14:00 - Gra terenowa „Niepodległy Pruszków”, Park im. T. Kościuszki, start: róg ul. Chopina i Kościuszki.

Biorąc udział w grze uczestnicy przeniosą się w czasy Wielkiej Wojny i kształtowania się II Rzeczpospolitej w Pruszkowie. Opowiemy o działaniach wojennych, które miały miejsce na terenie miasta i w jego okolicach, o życiu podczas wojny, odzyskaniu przez Polskę niepodległości, rozbrajaniu Niemców i życiu podczas pierwszych lat II RP.

Gracze wcielą się w postać chłopaka albo dziewczyny, którzy są świadkami wydarzeń w Pruszkowie w przedstawianym okresie. Będą musieli np. odbudować wieżę wykorzystując drewniane klocki i specjalny wysięgnik, czy przygotować transparenty na powitanie Naczelnego Wodza, Józefa Piłsudskiego.

Gra posiada fabułę spajającą w całość wszystkie zadania, z których każde posiada swój wstęp i opowiada pewną historię. Po wykonaniu każdego z zadań gracze dostaną kartę z opisem autentycznych, historycznych wydarzeń z terenu Pruszkowa, do których odnosiły się będą poszczególne punkty przygotowane na trasie. Punkty będą zlokalizowane w różnych częściach miasta (ale w niedalekiej odległości), a w każdym z nich uczestnicy zdobędą kolejne informacje o czasach Wielkiej Wojny i początkach II Rzeczypospolitej.

Więcej szczegółów nie zdradzamy – do zobaczenia 11 listopada o godz. 14:00 u zbiegu ul. Chopina i Kościuszki, przy Parku im. T. Kościuszki w Pruszkowie!

Gra terenowa „Niepodległy Pruszków” jest finansowana przez powiat pruszkowski. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Projekt Raszyn”. 

16:00 - Projekcja filmu „Ceramika z Pruszkowa” w reżyserii Moniki Witkowskiej, Młodzieżowy Dom Kultury w Pruszkowie, przy ul. Tadeusza Kościuszki 41. 

Propozycja nie tylko dla pasjonatów i kolekcjonerów pruszkowskiej ceramiki, ale dla każdego kto jest zainteresowany historią Pruszkowa, w której niebagatelną rolę odegrały Zakłady Porcelitu Stołowego Pruszków.

Na temat pruszkowskiej fabryki w filmie wypowiadają się: Anna Maga, historyk sztuki z Muzeum Narodowego w Warszawie, Marian Skwara, publicysta i historyk z Pruszkowa, Alicja Czebotar-Siemaszko, wieloletnia projektantka z ZPS Pruszków, prywatni kolekcjonerzy: Kasia Bilka, Joanna Kaufman, Henryk Kaufman i Maria Ziniewicz.

Film jest bogato zilustrowany przykładami modeli naczyń, wyprodukowanych w pruszkowskiej Fabryce Fajansu w okresie 1880-1939 oraz w Zakładach Porcelitu Stołowego Pruszków w latach 1956-2000, a także zdjęciami archiwalnymi z kolekcji prywatnych dzięki uprzejmości Piotra Dolewskiego, Mariana Skwary, Włodzimierza Stępniewskiego oraz użyczonymi na podstawie pisemnych porozumień przez Narodowe Archiwum Cyfrowe oraz przez Polską Agencję Prasową.

Film został zrealizowany przez Fundację Pokolenia Pokoleniom.

(Źródło: https://bit.ly/3U1j5RQ)

16:45 - Koncert pieśni w wykonaniu uczniów i pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Pruszkowie, MDK w Pruszkowie.

Wystąpią:

Jakub Włoszczuk,  nauczyciel PSM - F. Chopin „Polonez A-dur”,

Maria Witak, uczennica PSM - W.A. Mozart „Pieśń majowa",

Uczniowskie trio klarnetowe: Dorota Koperska, Szymon Przybysz, Michał Tomczuk - J. S. Bach  ,,Sarabanda",

Monika Jarosz, studentka UM im. F. Chopina - J. S. Bach „Preludium z IV Suity wiolonczelowej”,

Jan Rachocki, uczeń PSM – F. Chopin „Nokturn c-moll”.

17:15 - Koncert pieśni polskich kompozytorów do słów Adama Mickiewicza w wykonaniu Magdaleny Buczek (sopran) i Jakuba Włoszczuka (fortepian), MDK w Pruszkowie.

Repertuar:

Stanisław Moniuszko "Polna różyczka"

Fryderyk Chopin "Precz z moich oczu"

Stanisław Niewiadomski "Moja pieszczotka"

Henryk Opieński "Kwiecień"

Piotr Maszyński "Polały się łzy"

Michał Świerzyński "Gdy cię nie widzę"

Magdalena Buczek – ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na kierunkach: wokalistyka oraz edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej.  Obecnie głównie pracuje z dziećmi i młodzieżą prowadząc zajęcia wokalne oraz naukę gry na gitarze w MDK i szkole.  Ponadto dyryguje scholą kościelną i okazjonalnie udziela lekcji emisji głosu w chórach.

Jakub Włoszczuk – pianista, kameralista, pedagog. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. dr hab. Alicji Palety-Bugaj oraz dr hab. Agnieszki Przemyk-Bryły, prof. UMFC. Obecnie kontynuuje naukę na tej uczelni studiując kameralistykę fortepianową. Jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych i kameralnych, między innymi Moscow International Music Competition (II nagroda, 2021) oraz VIII Turnieju Kameralnego w Bydgoszczy (I nagroda, 2021). Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pianistów i pedagogów, takich jak: Lee Kum Sing, Tobias Koch czy Frank-Immo Zichner.

W ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Krzysztof Rymuza, Starosta Pruszkowski zaprasza także 12 listopada o godz. 19:00 do kościoła Parafii Chrystusa Króla Wszechświata, przy ul. Michała Ogińskiego 41 w Piastowie na koncert „Muzyczna historia Polski” w wykonaniu Orkiestry Dętej Pruszkowianka.

Będzie to druga, poszerzona o dodatkowe utwory, m.in. „Gaude Mater Polonia”, „Boże Coś Polskę”, „Szara Piechota”, odsłona pruszkowskiego koncertu patriotycznego „Muzyczna historia Polski”.

Bądźmy w tych dniach razem – dumni z polskiej historii, z radością świętujmy Niepodległość Naszej Ojczyzny.

 

*Źródło: https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/polskie-drogi-ku-niepodleglosci-wersja-rozszerzona/. Autor: dr hab. Piotr Szlanta).

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}