W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Szpitale wojenne w Pruszkowie. Wrzesień 1939 – wykład dr. Mirosława Wawrzyńskiego w Muzeum Dulag 121

19.11.2022

Muzeum Dulag 121 zaprasza na ostatni listopadowy wykład dr. Mirosława Wawrzyńskiego, który odbędzie się w sobotę 19 listopada o godz. 15.00 w siedzibie Muzeum.

Szpitale wojenne w Pruszkowie. Wrzesień 1939
– wykład dr. Mirosława Wawrzyńskiego w Muzeum Dulag 121 - plakat

Podczas tego spotkania dr Wawrzyński przybliży historię szpitali wojennych utworzonych w Pruszkowie po wybuchu wojny we wrześniu 1939 roku. Bezpłatne wejściówki do pobrania: https://app.evenea.pl/event/878214-9/

 

Bitwy na przedpolach Pruszkowa - wrzesień 1939

 

12 i 13 września 1939 roku na przedpolach Pruszkowa doszło do dwóch równoległych dużych bitew – pod Brwinowem oraz między Ożarowem i Ołtarzewem. Na pobojowiskach zalegało kilkuset zabitych i rannych.

 

Komitet Obywatelski Pruszkowa zwrócił się do niemieckiego komendanta z prośbą o zezwolenie na pogrzebanie zabitych i pomoc rannym leżącym na ożarowskich i helenowskich polach. Na pomoc rannym ruszyła pomoc sanitarna drużyn PCK, siostry szarytki i ochotnicy. W mieście otwarto trzy prowizoryczne szpitale wojenne, gdzie zwożono i ratowano rannych. Do tego były dwa szpitale cywilne – powiatowy na Wrzesinie i w Tworkach. W ten sposób z pól bitewnych do miasta trafiło min. 300-400 rannych żołnierzy z obu dywizji; a ponad 50 z nich spoczywa do dziś na trzech cmentarzach pruszkowskich.

 

Wykład dr. Wawrzyńskiego w Muzeum Dulag 121

 

W sobotę 19 listopada o godz. 15.00 w siedzibie Muzeum Dulag 121, dr Mirosław Wawrzyński wygłosi wykład “Szpitale wojenne w Pruszkowie. Wrzesień 1939”. Wykład ten będzie poświęcony wydarzeniom związanym z ratowaniem ciężko rannych żołnierzy Wojska Polskiego z dwóch pól bitewnych we wrześniu 1939 roku. Dr Wawrzyński opowie o organizacji szpitali wojennych, a także o zaangażowaniu mieszkańców Pruszkowa w pomoc rannym.

 

Serdecznie zapraszamy!

Źródło: przejdź do strony

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}