W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Jesteśmy dumni z postawy mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego w obliczu wojny w Ukrainie

24.02.2023

24 lutego 2023 roku mija rok od dnia bestialskiego ataku Rosji na Ukrainę. Obywatele Ukrainy codziennie heroicznie bronią swojego kraju, a Polacy, w tym także mieszkańcy i władze powiatu pruszkowskiego, niosą pomoc uchodźcom z Ukrainy.

25.02.2022 wywieszenie flagi Ukrainy przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Pruszkowie - znak solidarności

„ W ten ciężki czas dla Ukrainy, kiedy cały świat zjednoczył się przeciwko rosyjskiej agresji nieobojętni ludzie bardzo pomagają, wszystkim, którzy tego potrzebują. (…) Dziękujemy za opiekę i za wasze otwarte serca. Dobre sprawy nie zostają nie zauważone – one, jak latarnie morskie, świecą dla tych którzy czekają na pomoc. Przekazując pomoc, w tych ciężkich czasach dla wszystkich, Państwo dają nam coś więcej jak rzeczy niezbędne,  przekazujecie nam nadzieję że razem zdołamy pokonać wszystkie problemy (…).” – mieszkańcy Hostomela.

Od pierwszych dni wojny wsparcie powiatu pruszkowskiego koncentrowało się na kilku płaszczyznach. 24 lutego 2022 roku, w dniu rosyjskiego ataku na Ukrainę, w Starostwie Powiatowym w Pruszkowie odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego powiatu pruszkowskiego, na którym omówiono procedury bezpieczeństwa i ścieżki reagowania w przypadku poszczególnych scenariuszy zdarzeń. Z inicjatywy Agnieszki Kuźmińskiej, Członka Zarządu Powiatu Pruszkowskiego nawiązano kontakt w miastem Hostomel. W czasie rozmów, 25 lutego Jurij Prilipko, burmistrz Hostomela – Miasta Bohatera, poprosił o przyjęcie i opiekę dla 100 dzieci. Niestety, z powodu nasilenia działań wojennych w tamtym rejonie oraz śmierci burmistrza, organizacja wyjazdu dzieci do Polski była możliwa dopiero w lipcu.  Zarządzeniem Nr 11/2022 Starosty Pruszkowskiego z dnia 28 lutego roku powołane zostało Powiatowe Centrum Pomocy Ukrainie, które wykonało szereg zadań w kluczowych obszarach dotyczących pomocy uchodźcom z Ukrainy.

 

Różne formy skutecznej pomocy

Jedną z możliwości na niesienie realnej pomocy stały się zbiórki rzeczowe. Zostały one zorganizowane w wielu miejscach na terenie powiatu pruszkowskiego i dzięki wielkiej ofiarności mieszkańców transporty pomocy humanitarnej były sukcesywnie dostarczane do potrzebujących w Ukrainie m.in. do Hostomela, Iwanofrankowska, Zdołbunowa oraz Jaworowa nieopodal Lwowa. Dodatkowo, zgodnie z poleceniem Wojewody Mazowieckiego, Zarząd Powiatu Pruszkowskiego zorganizował 584 miejsca noclegowe wraz z wyżywieniem w 10 hotelach zlokalizowanych na terenie powiatu pruszkowskiego. Aktywnie uczestniczył w pierwszych dniach funkcjonowania Centrum Pomocy Humanitarnej Ptak w Nadarzynie: zorganizowany został m.in. transport dla uchodźców do CPH Ptak, pomoc medyczna, a nad bezpieczeństwem czuwali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie.

Poza wspieraniem oddolnych zbiórek darów, zarówno dla uchodźców, jak i dla osób, które pozostały w Ukrainie, z inicjatywy Zarządu Powiatu przeznaczono kwotę 50 000 zł z budżetu powiatu na zakup najpotrzebniejszych artykułów i pokryto koszty transportu pomocy do Hostomela. Dziękujemy wszystkim Radnym Powiatu Pruszkowskiego, którzy poparli inicjatywę Zarządu i jednogłośnie zagłosowali za przyjęciem uchwały. Kolejne wsparcie finansowe z przeznaczeniem dla uchodźców z Ukrainy zostało udzielone powiatowi przemyskiemu. 24 marca Związek Powiatów Polskich przesłał apel Zarządu Powiatu Przemyskiego o pomoc rzeczową bądź finansową dla obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie na terenie powiatu przemyskiego.  Nie pozostając biernym na apel, Zarząd i Rada Powiatu Pruszkowskiego podjęli decyzję o udzieleniu wsparcia finansowego powiatowi przemyskiemu. Pomoc została udzielona w formie dotacji celowej ze środków budżetu, w wysokości 50 000 zł.

 

Wsparcie adaptacyjne dla dorosłych

Bardzo ważne w powiatowych działaniach pomocowych było i jest skuteczne i rzetelne informowanie obywateli Ukrainy o wszelkich możliwościach pomocy, z których mogą skorzystać w Polsce. W tym celu uruchomiono zakładkę na stronie internetowej powiatu pruszkowskiego, w której zamieszczane są materiały i publikacje także w języku ukraińskim. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przystąpiło do programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością” finansowanego ze środków PFRON. Program zakłada przyznawanie świadczeń na sfinansowanie udziału własnego w zakupie lub naprawie wyrobów medycznych, wydawanych na zlecenie  lekarza. Natomiast Powiatowy Urząd Pracy zapewnia wsparcie obywatelom Ukrainy przy rejestracji w urzędzie, oraz pośrednictwie pracy i poradnictwie zawodowym. Ponadto, powiat pruszkowski we współpracy z gminą Podkowa Leśna zorganizował wyjazd do Hagi i Bredy (Holandia) dla grupy uchodźców z terenu powiatu pruszkowskiego.

 

Edukacja i opieka psychologiczna młodzieży

W odpowiedzi na zapotrzebowanie zapewnienia edukacji, z naciskiem na naukę języka polskiego, dla młodzieży zza wschodniej granicy utworzono oddziały przygotowawcze w Zespole Szkół im. F. Nansena w Piastowie, w LO im. T. Zana i w LO im. T. Kościuszki, oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie. Dzieci z Ukrainy zaproszono również do udziału w stacjonarnych zajęciach w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym i Młodzieżowym Domu Kultury. Natomiast w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Pruszkowie oraz Zespole Ośrodków Wsparcia w Piastowie młodzież otrzymała specjalistyczną pomoc i niezbędne wsparcie w tym trudnym, kryzysowym dla nich czasie.  Za okazaną życzliwość, zrozumienie, profesjonalne wsparcie pedagogiczne oraz zorganizowanie zbiórek rzeczowych w szkołach dziękujemy dyrektorom:  Iwonie Pych z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie, Ewie Król z Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana w Pruszkowie, Łukaszowi Borkowskiemu z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie, Joannie Łyżwińskiej z Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Pruszkowie, Jarosławowi Stolarskiemu z Zespołu Szkół im. Fridtjofa Nansena w Piastowie, Agnieszce Krysińskiej z Zespołu Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Pruszkowie, Annie Tużnik z Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Pruszkowie oraz radom pedagogicznym. Dziękujemy także rodzicom, uczniom i wszystkim mieszkańcom powiatu, którzy te zbiórki wsparli.

 

Wakacje dla dzieci z Hostomela

Dzięki nieocenionemu zaangażowaniu i staraniom wielu osób i instytucji, w lipcu 2022 roku, na zaproszenie powiatu pruszkowskiego, gościliśmy 45 osobową grupę młodzieży wraz z opiekunami, z ukraińskiego Hostomela. Dzieci mogły beztrosko, aktywnie i poznawczo spędzić wakacyjny czas w naszym powiecie. Zwiedzały m.in.  Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Pruszkowie, Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”, Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, pływały w basenach w Strzeniówce i w Raszynie, spotkały się z Orkiestrą OSP Nadarzyn, spacerowały po parku w Młochowie, spędziły dzień w wodnym świecie Parku Suntago i brały udział w warsztatach wspierających.

 

Podziękowania

Za wkład w realizację skutecznego wsparcia obywatelom Ukrainy dziękujemy włodarzom: Arkadiuszowi Kosińskiemu, Burmistrzowi Gminy Brwinów, Małgorzacie Pacheckiej, Wójt Gminy Michałowice, Dariuszowi Zwolińskiemu, Wójtowi Gminy Nadarzyn, Pawłowi Makuchowi, Prezydentowi Miasta Pruszkowa, Grzegorzowi Szuplewskiemu, Burmistrzowi Miasta Piastowa, Andrzejowi Zarębie, Wójtowi Gminy Raszyn, Grzegorzowi Kurkowi, Burmistrzowi Miasta Mszczonowa oraz wszystkim zaangażowanym pracownikom urzędów gmin.

Dziękujemy także Państwu Edycie i Marcinowi Grubek z Firmy TG Plus sp. zo.o., dzięki którym młodzież mogła w trakcie pobytu w powiecie bezpiecznie podróżować oraz otrzymała piękne bluzy i t-shirty, a mieszkańcy Hostomela pomoc humanitarną. Halinie Andruszków, Fundacji Uniters, za wsparcie finansowe oraz duchowe, a także pomoc w zorganizowaniu transportu młodzieży z Ukrainy, Joannie i Zbigniewowi Mikiciukom, Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach za użyczenie piętrowego autobusu na wycieczkę po Warszawie oraz przyjęcie grupy w swoim muzeum, Wojciechowi Pstrokońskiemu z Fabryki Ołówków St. Majewski za przekazane artykuły szkolne, Jackowi Bonieckiemu, Państwowemu Ludowemu Zespołowi Pieśni i Tańca w Otrębusach za zorganizowanie zwiedzania Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”, Katarzynie Klimaszewskiej, dyrektor Centrum Sportu Raszyn, za gościnę na basenie w Raszynie, Annie Sobczak, dyrektor OKej Brwinów za zapewnienie atrakcji na ściance wspinaczkowej w Miejskiej Hali Sportowej OK w Brwinowie, Magdalenie Krajnik-Partyce, sołtys Reguł, za klimatyczne spotkanie, Natalii Jakubowskiej, Gminnemu Centrum Pomocy Ukrainie w Nadarzynie, Norbertowi Kościelnickiemu, Lanvitrade sp. z o.o., Ryszardowi Zacharskiemu, dyrektorowi SLO nr 23 w Pruszkowie, za przekazaną pomoc humanitarną i rzeczową dla Hostomela.

 

Pomoc humanitarna od partnerskiego powiatu i Czerwonego Krzyża z Niemiec

W październiku dzięki współpracy Zarządu Powiatu Pruszkowskiego z niemieckim Powiatem Esslingen, na prośbę Krzysztofa Rymuzy Starosty Pruszkowskiego oraz Agnieszki Kuźmińskiej Członka Zarządu Powiatu Pruszkowskiego, dostarczono do Pruszkowa kolejną humanitarną pomoc z przeznaczeniem dla ukraińskiego Hostomela. Powiat Esslingen z pomocą Niemieckiego Czerwonego Krzyża oddział Esslingen przekazał karetkę pogotowia marki Mercedes-Benz rocznik 2014 oraz 200 szt. koców, 200 szt. śpiworów, 200 szt. mat izolujących, materiały pierwszej pomocy oraz artykuły higieniczne i środki czystości o łącznej wartości ponad 35 tyś. EUR. Darowizna została dostarczona z Pruszkowa do Gminnego Centrum Pierwszej Pomocy Medyczno-Sanitarnej w Hostomelu przy wsparciu i pomocy Fundacji Uniters z Warszawy.

 

Święta

2022 rok zakończyło spotkanie świąteczne zorganizowane dla rodzin ukraińskich, które znajdują się pod opieką powiatu pruszkowskiego. Dzięki zbiórce przeprowadzonej w Starostwie Powiatowym udało się zakupić wymarzone, świąteczne prezenty. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy ją wsparli. Za zorganizowanie tego klimatycznego, świątecznego spotkania podziękowania kierujemy także do Państwa Zalewskich.

 

Przez mijający właśnie, od ataku Rosji na Ukrainę rok, społeczność powiatu pruszkowskiego wraz z samorządowcami codziennie zdaje egzamin z niesienia bezinteresownego wsparcia uchodźcom z Ukrainy. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy nie pozostają obojętni i niosą pomoc walczącej Ukrainie – podsumowuje Krzysztof Rymuza, Starosta Pruszkowski.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}