W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Pruszków

Herb Pruszków

Urząd Miasta Pruszkowa
ul. Kraszewskiego 14/16
05-800 Pruszków
tel.:22 735 88 88
fax. 22 758 66 50

prezydent@miasto.pruszkow.pl
www.pruszkow.pl

Stolicą powiatu jest Pruszków. To prawie 56 - tysięczne miasto, leży na 1915 ha i oddalone jest o 15 km od ścisłego centrum Warszawy. Korzystne położenie – bliskość tras międzynarodowych i krajowych, lotniska międzynarodowego oraz kolejowego terminalu kontenerowego są czynnikami dynamizującymi rozwój miasta. Sprzyjający klimat przyciąga inwestorów. W mieście zarejestrowanych jest 8 032 podmiotów gospodarczych, ponadto 688 spółek prawa handlowego i 135 firm z kapitałem zagranicznym. Stopa bezrobocia w Pruszkowie wynosi 5,7% na koniec 2011 roku, przy blisko 12% w skali kraju. Wielki boom przeżywa budownictwo, handel i usługi. W mieście mają swoje siedziby liczne banki.

Realizacja programu zrównoważonego rozwoju, który uznaje wszystkie dziedziny życia miasta za tak samo ważne, zaowocowała korzystnym wynikiem. W rankingu samorządów, przeprowadzanych rokrocznie przez różne organizacje, Pruszków zajmuje wysokie pozycje, m.in. znalazł się w pierwszej dziesiątce w skali kraju pod względem jakości życia, na co składa się zamożność mieszkańców, edukacja, ochrona środowiska, poziom opieki zdrowotnej, bezpieczeństwo oraz sport. Warto zauważyć, że gospodarze miasta przeznaczają prawie 30% budżetu na inwestycje. Średnia krajowa wynosi 16%. Już w 2004 roku Pruszków znalazł się w "Złotej Setce Samorządów", prestiżowym rankingu dziennika "Rzeczpospolita". Podstawowym kryterium rankingu była wielkość inwestycji w przeliczeniu na mieszkańca, co wtedy przy 53 tysiącach mieszkańców było wynikiem niełatwym do osiągnięcia.

Pruszków
Urząd Miasta w Pruszkowie

 

W Pruszkowie działają liczne instytucje kulturalne, które są animatorami wielu interesujących imprez, co stwarza wyjątkowy klimat miasta, jeszcze niedawno podporządkowanego rytmowi pobliskiej Warszawy. Obok przedsięwzięć typowo rozrywkowych proponuje się mieszkańcom dostęp do tzw. kultury wysokiej w postaci koncertów symfonicznych w świątyniach i na wolnym powietrzu.

 

Park
Park Potulickich

 

Na korzystną zmianę wizerunku miasta ma wpływ aktywnie uprawiany sport. W ostatnim czasie w Pruszkowie powstał nowoczesny stadion na 1800 miejsc i dwa boiska treningowe. W hali "Znicz" kwitnie koszykówka inne dyscypliny zespołowe. Przy każdej szkole powstają wielofunkcyjne sale sportowe.

Początki współczesnego Pruszkowa sięgają XV wieku i małej wsi Proskowo, leżącej na pograniczu dwóch dużych parafii Pęcic i Żbikowa. Pierwsze wzmianki pochodzą z końca średniowiecza, a więc późniejsze niż doniesienia o istnieniu parafii Żbikowskiej. W roku 1456 Świętosław z rodu Pierchałów, pieczętujący się herbem Roch, otrzymał z nadania Księcia Mazowieckiego Janusza I wsie Proskowo, Wolica, Kłębowo, Pogroszewo i Pęcice. W XVII, XVIII i XIX wieku dobra zmieniają właścicieli. W XIX wieku dr Czekierski buduje murowany pałacyk w stylu klasycystycznym, otoczony pięknym parkiem. W 1845 roku zostaje uruchomiony pierwszy odcinek Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej z umiejscowionym tu przystankiem. Pruszków przekształca się w malowniczą osadę letniskową, gdzie bywali m.in. Sienkiewicz, Prus i Modrzejewska. Niskie ceny gruntów przyciągają inwestorów.

Kosciol Sw. Kazimierza
Kościół Św. Kazimierza w Pruszkowie

 

W 1878 roku powstaje fabryka farb i lakierów Juliusza Nowaka, w 1879 odlewnia wyrobów żelaznych Adolfa Rothsteina, i cegielnia Jonasa Abramsona i Szulima Dittmana, w 1880 fabryka wyrobów fajansowych Jakuba Teichelda, w 1886 fabryka konstrukcji żelaznych i blachy Wilhelma Tillmannsa, w 1891 Fabryka Ołówków Stanisława Majewskiego. Na Żbikowie powstają Warsztaty Naprawy Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, Cegielnia Braci Hoser. W Tworkach w 1891 roku powstaje szpital dla psychicznie chorych. Liczba mieszkańców Pruszkowa pod koniec XIX wieku sięga 1700 osób.

 

 

Budynek Powiatu
Starostwo Powiatowe w Pruszkowie

 

Rozwój Pruszkowa zahamowała I wojna światowa. Po jej zakończeniu odbudowano zniszczenia i zelektryfikowano miasto. Znacznej pomocy udzieliła Spółka Akcyjna z Ameryki – Stowarzyszenie Mechaników Polskich, które w 1921 roku wybudowało Wytwórnie Obrabiarek. Na rozwój Pruszkowa korzystnie wpłynęło również uruchomienie w 1927 roku Elektrycznej Kolei Dojazdowej wybudowanej przez konsorcjum polsko-angielsko-belgijskie "Siła i Światło". Społeczeństwo Pruszkowa jest aktywne i dobrze zorganizowane. Od 1919 działa Harcerstwo Polskie i Pruszkowska Straż Ogniowa. Integracja mieszkańców sprzyjała powstaniu silnego ruchu oporu podczas okupacji niemieckiej. Pruszków wchodzi w skład VII Obwodu ZWZ AK "Obroża". Harcerska drużyna "Zielony Dąb" i hufiec "Rój" wchodzą w skład Szarych Szeregów. Przez niemiecki obóz przejściowy Dulag 121 od 6 sierpnia do 10 listopada 1944 roku przechodzi 650.550 Warszawiaków wypędzonych z Warszawy po upadku Powstania Warszawskiego. Wielu ocaliło życie dzięki bezprzykładnej solidarności, odwadze i pomocy Pruszkowian oraz mieszkańców okolicznych miejscowości.

Po zakończeniu okupacji niemieckiej, 26 marca 1945 roku, z willi przy obecnej Al. Armii Krajowej agenci NKWD podstępnie wywieźli na bezprawny proces do Moskwy szesnastu przedstawicieli Państwa Podziemnego, w tym gen. Leopolda Okulickiego. Po wojnie zakłady przemysłowe znacjonalizowano, a Pruszków stał się jednym z większych ośrodków przemysłowych na Mazowszu.

{"register":{"columns":[]}}