W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości – relacja z wyjątkowego dnia pełnego patriotyzmu i wspólnoty

12.11.2024

Uroczyste obchody Święta Niepodległości zorganizowane przez powiat pruszkowski rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny, celebrowaną w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Pruszkowie.

Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości – relacja z wyjątkowego dnia pełnego patriotyzmu i wspólnoty

Po nabożeństwie Mieszkańcy wzięli udział w biało-czerwonym Marszu Niepodległości, przechodząc ulicą 3 Maja, w stronę pomnika Tadeusza Kościuszki. Radosny korowód otoczony powiewającymi flagami i sztandarami, prowadziły rytmiczne dźwięki, wydobywane z bębnów przez doboszy z Orkiestry OSP Nadarzyn, pod batutą Kapelmistrza Mirosława Chilmanowicza.

Po dotarciu do monumentu, upamiętniającego słynnego, polskiego bohatera, wszyscy uczestnicy z dumą odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego. Następnie nadszedł czas na przemówienia okolicznościowe.

Adrian Ejssymont, Starosta Pruszkowski skierował do wszystkich obecnych poruszające i inspirujące słowa:

Drodzy Goście, Szanowni Mieszkańcy Powiatu Pruszkowskiego,
dzień 11 listopada to czas, gdy w sercach Polaków na nowo ożywa pamięć o trudzie i poświęceniu naszych przodków, którzy przez ponad sto lat walczyli o wolność, godność i suwerenność naszej Ojczyzny. Zaledwie kilka pokoleń temu, Polska zniknęła z mapy świata, rozdzielona przez mocarstwa, które chciały zatrzeć naszą tożsamość narodową. Jednak pomimo trudnych warunków, mimo rozproszenia i opresji, Polacy nigdy nie stracili ducha i nadziei. Pielęgnowaliśmy kulturę, język i tradycje, które przetrwały nawet w najcięższych chwilach. Nasi przodkowie pokazali, że Polska to nie tylko ziemia, lecz przede wszystkim ludzie, którzy gotowi są oddać wszystko, by ich dzieci mogły żyć w wolnym kraju. (….) Dziś żyjemy w wolnej Polsce, zjednoczonej Europie, mamy możliwość decydowania o sobie i, mimo dzielących nas różnic, pamiętajmy o tym jak łatwo tę wolność stracić, jak bardzo trzeba o nią dbać – wspólnie, solidarnie, pamiętając o słabszych, potrzebujących pomocy. Budujmy tę wolność razem, nie zapominając tych, którym to wszystko zawdzięczamy. (….) Cieszmy się wspólnie z wolności, którą odzyskaliśmy dzięki wysiłkom naszych przodków, i pamiętajmy, że to nasze wspólne zadanie, by ją zachować dla przyszłych pokoleń.

Obyśmy byli niepodlegli do końca świata i o jeden dzień dłużej, jak to mówi Jurek Owsiak – dodał Piotr Kandyba, Poseł na Sejm RP.

Lokalny patriotyzm to nie tylko, czcze słowa, ale to także czyny. Czyny (..) kiedy trzeba pomóc najbliższym, kiedy trzeba pomóc osobom potrzebującym w powiecie pruszkowskim. Kiedy także idziecie na wybory, bo to też jest ważny akt patriotyzmu lokalnego, który pokazuje, że nie obojętny jest Wam los i przyszłość Waszego powiatu czy Waszej gminymówił Marcin Podsędek, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

11 listopada to czas, kiedy każdy z nas niezależenie od wieku i wyznania staje się częścią Wspólnoty, w której tkwi siła miłości do Ojczyzny. Wolność z której dziś się cieszymy jest nie tylko efektem zrywów niepodległościowych, ale efektem codziennej pracy i troski o wspólne dobro. (…) Jednak dzisiaj, kiedy patrzymy na dramat za naszą wschodnią granicą, widzimy, że Nasza Wolność jest krucha. Wojna na Ukrainie przypomina nam o ulotności pokoju i tym jak ważna jest międzynarodowa solidarność i wsparcie – zauważyła w swym wystąpieniu Dorota Kossakowska, Zastępca Prezydenta Miasta Pruszkowa.

I to, co chciałbym, żebyście Państwo zapamiętali, to, że tak, jak tutaj wszyscy stoimy, jesteśmy spadkobiercami wielkich bohaterów, którzy walczyli o naszą wolność i niepodległość. Niech żyje Polska wolna i niepodległa!podsumował w swoim przemówieniu Rafał Sieradzki, Przewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego.

Po wysłuchaniu wszystkich wystąpień, złożono kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki i tablicą upamiętniającą żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej. Wiązankę w imieniu Rady i Zarządu Powiatu Pruszkowskiego, złożyli: Zarząd Powiatu Pruszkowskiego, pod przewodnictwem Adriana Ejssymonta – Starosty Pruszkowskiego oraz Rafał Sieradzki – Przewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego.

Kwiaty, w hołdzie dla bohaterów, w imieniu Rady i Zarządu Powiatu Pruszkowskiego zostały także złożone w innych gminach naszego powiatu:

•          pod Pomnikiem Niepodległości, na Rynku w Brwinowie wiązankę złożyli: Patryk Grabowski - Członek Zarządu Powiatu Pruszkowskiego oraz Radni Powiatu Pruszkowskiego Magdalena Beyer i Maciej Kosiński,

•          pod krzyżem i popiersiem J. Piłsudskiego, na pl. Poniatowskiego w Nadarzynie: Arkadiusz Wencel - Radny Powiatu Pruszkowskiego,

•          przy pomniku Ruchu Oporu, w Parku Niepodległości w Piastowie: Małgorzata Chmielewska -Członek Zarządu Powiatu i Paweł Siekierko - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego,

•          pod Redutą Raszyńską, w Raszynie: Rafał Sieradzki - Przewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego oraz Radni Powiatu Pruszkowskiego Krystian Durma i Janusz Rajkowski.

Na zakończenie części oficjalnej, przy Muzeum Dulag 121 zaserwowano tradycyjną, pyszną, strażacką grochówkę.

W uroczystościach udział wzięli m.in.: Piotr Kandyba - Poseł na Sejm RP, Marcin Podsędek - Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Adrian Ejssymont - Starosta Pruszkowski, Rafał Sieradzki - Przewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego, Leszek Zarzycki - Wicestarosta Pruszkowski, Członkowie Zarządu Powiatu: Patryk Grabowski, Michał Pihowicz, Małgorzata Chmielewska, Karolina Gawkowska - Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Pruszkowskiego, Radni Powiatu Pruszkowskiego: Amanda Mitlejner, Grzegorz Mroczek, Ewa Rybka, Krzysztof Rymuza, Konrad Sipiera i Mirosława Śliwińska, przedstawiciele: Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Pruszkowie, Światowej Federacji Polskich Kombatantów oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koła nr 6 w Pruszkowie, Strzelcy Rzeczpospolitej RP, harcerze z Hufca ZHP Pruszków, włodarze gmin powiatu pruszkowskiego, Radni z Młodzieżowej Rady Powiatu Pruszkowskiego, przedstawiciele Stowarzyszeń, Organizacji i ugrupowań politycznych, uczniowie i grono pedagogiczne z terenu powiatu pruszkowskiego oraz Mieszkańcy powiatu.

Nasza unikatowa kultura i sztuka to jedne z barw niepodległości. Po oficjalnych obchodach powiat pruszkowski zaprosił Mieszkańców na dwa koncerty: „Niepodległość w Kulturze” w Młodzieżowym Domu Kultury w Pruszkowie oraz „Piosenki Wolności”, który odbył się w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie.

Czym jest Niepodległość?  Takie pytanie zostało postawione podczas koncertu „Niepodległość w kulturze”. Czy to wolność, samostanowienie i suwerenność narodu, a może przypomnienie o historycznych walkach o wolność, ofiarach przodków i sile wspólnoty? Stan, w którym naród może kultywować swoje tradycje, język, kulturę i wartości bez obaw, a może odpowiedzialność – za dążenie do pokoju, rozwój i dobrobyt społeczeństwa oraz dbanie o to, aby kolejne pokolenia mogły żyć w wolnym i niezależnym kraju?

Publiczność mogła poszukać swoich odpowiedzi na te pytania, słuchając utalentowanych, młodych artystów, którzy wykonali m.in. „Tico tico”, „Białe róże”, „Czerwone maki” i „Hej, hej ułani”. Obecny na widowni Adrian Ejssymont - Starosta Pruszkowski oraz Mieszkańcy, z wielką przyjemnością odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego, „Pałacyk Michla” i inne piękne, patriotyczne utwory. Organizatorami wydarzenia byli Młodzieżowy Dom Kultury w Pruszkowie oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Pruszkowie. 

Zwieńczeniem powiatowych obchodów był koncert „Piosenki Wolności”  w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego Pruszkowiacy oraz Chóru Pana Moniuszki z Brwinowa. Artyści zachwycili publiczność widowiskową choreografią i wyjątkowymi interpretacjami pieśni patriotycznych. Wśród wielu utworów, które usłyszeliśmy, znalazły się m.in.: „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michla” czy piękne „Powstanę”. W koncercie udział wzięli m.in.: Adrian Ejssymont – Starosta Pruszkowski, Karolina Gawkowska - Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu oraz Radni Powiatu Pruszkowskiego: Krzysztof Rymuza i Mirosława Śliwińska.

Partnerami powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości byli: Młodzieżowy Dom Kultury w Pruszkowie, Muzeum Dulag 121, LO im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie, Orkiestra OSP Nadarzyn, Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Pruszkowie, Strzelcy Rzeczypospolitej, Klub Motocyklowy Nornica Pruszków, Akademia Piłkarska MKS Znicz Pruszków i MKS Znicz Pruszków.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Partnerom, artystom oraz Mieszkańcom, którzy razem z nami świętowali ten wyjątkowy dzień. Dzięki Wam stworzyliśmy niezapomnianą atmosferę, pełną dumy i radości z naszej wspólnej historii i tradycji!

 

Zdjęcia (162)

{"register":{"columns":[]}}