W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Piastów

Herb Piastów

Urząd Gminy Piastów
ul. 11 Listopada
05-820 Piastów
tel.: 22 77 05 200
fax. 22 723 66 00
sekretariat@piastow.pl
www.piastow.pl

Położony w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy Piastów to jedno z najmłodszych polskich miast i najmniejsza gmina w Polsce. Na powierzchni 5,8 km2 żyje 24 tysiące mieszkańców, co daje największą gęstość zaludnienia w powiecie pruszkowskim 4.132 osób/km2, tym samym wyprzedzając Pruszków gdzie mieszka 2.799 osób/km2, przy średniej powiatowej 559 osób/km2. Pomimo małej powierzchni w Piastowie jest wiele zieleni. Od wielu lat prowadzona jest systematyczna akcja zadrzewiania nieużytków.

Piastów
Urząd Miasta w Piastowie

 

Piastów jest najbliższym sąsiadem Warszawy. Graniczy z nią bezpośrednio od strony północno-wschodniej. Zarówno ze stolicą, jak z drugim sąsiadem, Pruszkowem, posiada bardzo dobrą komunikację, którą zapewniają zarówno Aleje Jerozolimskie, jak i znajdująca się niespełna 3 km od północnej granicy droga krajowa Poznańska, prowadząca do zachodniej granicy państwa. Poza tym w Piastowie znajduje się przystanek linii kolejowej PKP oraz linie stołecznej MZA. Dużą zaletą miasta jest wiadukt drogowy zbudowany nad torami kolejowymi, ułatwiający komunikację między jego dzielnicami.

Będąc jednym z najmniejszych w Polsce i zarazem najbardziej zurbanizowanych miast, Piastów stara się być przyjaznym miejscem dla swoich mieszkańców i wszystkich, którzy je odwiedzają i chcą się tutaj osiedlić. Miasto ma wysokie wskaźniki cywilizacyjne. Duża ilość zarejestrowanych samochodów, obecność telefonów stacjonarnych niemal we wszystkich mieszkaniach, sieć gazowa i kanalizacyjna zrealizowana w blisko 100% sprzyja budowie nowych domów i osiedli mieszkaniowych. Ponadto przestępczość utrzymuje się na dość niskim poziomie.

Tranzytowe położenie miasta u bram wielkiej metropolii zachęca do inwestowania, mimo coraz mniejszej wolnej powierzchni. Na terenie miasta działa około 3 tysięcy firm i przedsiębiorstw, najczęściej rodzinnych. To sprawiło, że wskaźnik bezrobocia jest tutaj niski. Dzięki proinwestycyjnej polityce gospodarczej władz miasta Piastów plasuje się na wysokim miejscu w rankingach, oceniających jakość warunków dla inwestorów zewnętrznych i poziom inwestycji.

 

Urzad Miejski
Urząd Miejski

 

Młode rodziny chętnie osiedlają się w Piastowie zachęcone dobrze rozwiniętą siecią szkół, otaczanych troską władz samorządowych, co sprawia, że edukację na dobrym poziomie młodzi mieszkańcy mogą zdobywać, nie opuszczając miasta. W szkołach w Piastowie od lat działają również integracyjne klasy bez barier. Systematycznie poprawia się ilość i stan ogólnodostępnych obiektów sportowych. Kompleks kortów tenisowych to duża atrakcja dla lubiących czynny wypoczynek. Tutaj kilka lat temu odbyły się tu mistrzostwa dziennikarzy. Piastów mimo małej przestrzeni stara się być miastem sprzyjającym rozwojowi rekreacji i sportu. Do grona honorowych obywateli miasta należą m.in. Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie i ksiądz Prałat Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich.

Piastów jest miastem młodym i mieszka w nim wielu młodych ludzi. Jego rozwój jest związany z powstaniem kolei warszawsko-wiedeńskiej. Ta arteria zaludniła okolicę i spowodowała jej burzliwy rozwój. Pierwsze kolejarskie osiedla mieszkaniowe, liczącego dziś 24 tysiące mieszkańców Piastowa, powstały na początku XX wieku. W tym czasie przyszłe miasto nazywało się Utrata i nie było nawet gminą. Ale mimo tego rozpoczęła działalność pierwsza szkoła podstawowa, powstała parafia rzymsko- katolicka, założono Ochotniczą Straż Pożarną, jedna z najsprawniejszych i najlepiej wyposażonych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej na Mazowszu. Straż funkcjonuje do dnia dzisiejszego i kilka lat temu obchodziła swoje 50-lecie. Rocznie bierze udział w około 200 akcjach ratowniczych i gaśniczych.

W 1928 roku w wyniku konkursu została wybrana, zaproponowana przez 14-letniego harcerza Zygmunta Kosewskiego, nazwa Piastów. Dwa lata później ustanowiono gminę, która rozwijała się dynamicznie aż do wybuchu II wojny światowej. Druga połowa lat dwudziestych przyniosła dalszy rozwój osady: za sprawą przedsiębiorcy Fryderyka Millera założono dwie fabryki: akumulatorów i przetwórstwa chemicznego. Tuż przed wojną Piastów liczył około 7 tysięcy mieszkańców. Wraz z rozwojem zakładów mechanicznych w sąsiednim Ursusie zwiększyła się liczba mieszkańców miasta, przybywających tu z różnych stron Polski. Rozpoczęła się budowa nowych osiedli wielorodzinnych. 3 maja 1952 roku Piastów otrzymał prawa miejskie.

Do tradycji kulturalnej Piastowa weszły Dni Piastowa, obchodzone co roku w dniach 2 - 3 maja, kiedy w imprezach sportowych, kulturalnych i rozrywkowych biorą udział mieszkańcy Piastowa i oraz wielu przyjezdnych. Aktywnie działa Miejski Ośrodek Kultury, który organizuje konkursy poetyckie, przeglądy muzyczne i wiele innych.

{"register":{"columns":[]}}