W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc
2023-10-01 18:00
 

Parafia NPNMP w Żbikowie, Pruszków ul. 3 Maja 124 
  • KIEDY

    01 października 2023 (niedziela)

    godz. 18:00

    DODAJ DO KALENDARZA
  • GDZIE

    Parafia NPNMP w Żbikowie

    Pruszków ul. 3 Maja 124

Jak co roku zachęcamy do wspólnego upamiętnienia losów ludności cywilnej, która wypędzona w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu trafiała do obozu Dulag 121 w Pruszkowie, a także osób, które niosły im wtedy pomoc. W ramach Obchodów Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc odbędą się oficjalne uroczystości na terenie dawnego obozu pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”, jak również odprawiona będzie Msza Święta w Parafii NPNMP w Żbikowie i koncert słowo-muzyczny „Kiedy ucichną pociągów dreszcze” oraz Msza Święta w Parafii św. Wojciecha na Woli.

OBCHODY DNIA PAMIĘCI WIĘŹNIÓW OBOZU DULAG 121 I NIOSĄCYCH IM POMOC - plakat

1 października 2023

Godz. 18.00

Parafia NPNMP w Żbikowie

ul. 3 Maja 124, Pruszków

W niedzielę, 1 października o godz. 18.00 zapraszamy do udziału we Mszy Świętej w intencji więźniów obozu Dulag 121 i niosących im pomoc. Po mszy odbędzie się koncert „Kiedy ucichną pociągów dreszcze…” przygotowany przez Fundację ART. Wystąpią: Andrzej Mastalerz i Maria Reif (teksty), Maria Tsapenko (piano), Dawid Mkrtchyan (skrzypce), Aleksandra Muszyńska (śpiew).

***

Durchgangslager 121 – obóz dla wypędzonych z Warszawy

Obóz Dulag 121 utworzony 6 sierpnia 1944 był dla warszawiaków miejscem gehenny wypędzenia, gdzie w trudnych warunkach, bez zapewnionej pomocy medycznej, dostępu do wody i wyżywienia, czekali oni na dalszą wywózkę w nieznanym kierunku.

W pomoc więźniom obozu przejściowego w Pruszkowie solidarnie zaangażowali się mieszkańcy Pruszkowa i okolicznych miejscowości. To na nich Niemcy scedowali organizację kuchni, żywności, personelu medycznego i innych rzeczy potrzebnych wypędzonych. Dzięki nim wielu warszawiaków uniknęło wywózki i mogło uciec z obozu.

„Tędy przeszła Warszawy” – upamiętnienie wypędzonych

Tradycja uroczystości na terenie dawnego obozu Durchgangslager 121 sięga pierwszy lat po wojnie, kiedy to kolejarze pracujący na terenie warsztatów kolejowych upamiętniali tragiczne losy wypędzonych. Muzeum Dulag 121 wspólnie z Powiatem Pruszkowskim i Miastem Pruszków włączyło się w tą tradycję i kontynuuje ją organizując coroczne Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc.

Organizując Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc pragniemy nie tylko oddać hołd Powstańcom, ale przede wszystkim chcemy upamiętnić Ludność Cywilną, która między  sierpniem a październikiem 1944 roku ginęła w masowych egzekucjach i bombardowaniach oraz przeżyła dramat wypędzenia, a także tych, którzy często z narażeniem  życia, nieśli im bezinteresownie pomoc. Większość mieszkańców stolicy i okolicznych miejscowości, których w czasie exodusu pozbawiono domów i dobytku, kierowano do obozu przejściowego dla ludności cywilnej utworzonego na terenie pruszkowskich warsztatów kolejowych, skąd wywożeni byli na roboty przymusowe do III Rzeszy, na tułaczkę w głąb Generalnego Gubernatorstwa lub do obozów koncentracyjnych.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}