W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc
2023-09-30 12:00
 

Teren dawnego obozu Dulag 121 (dziś MLP Group), Pruszków ul. 3 Maja 8A 
 • KIEDY

  30 września 2023 (sobota)

  godz. 12:00

  DODAJ DO KALENDARZA
 • GDZIE

  Teren dawnego obozu Dulag 121 (dziś MLP Group)

  Pruszków ul. 3 Maja 8A

Jak co roku zachęcamy do wspólnego upamiętnienia losów ludności cywilnej, która wypędzona w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu trafiała do obozu Dulag 121 w Pruszkowie, a także osób, które niosły im wtedy pomoc. W ramach Obchodów Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc odbędą się oficjalne uroczystości na terenie dawnego obozu pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”, jak również odprawiona będzie Msza Święta w Parafii NPNMP w Żbikowie i koncert słowo-muzyczny „Kiedy ucichną pociągów dreszcze” oraz Msza Święta w Parafii św. Wojciecha na Woli.

OBCHODY DNIA PAMIĘCI WIĘŹNIÓW OBOZU DULAG 121 I NIOSĄCYCH IM POMOC - plakat

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc są współorganizowane przez Muzeum Dulag 121, Powiat Pruszkowski, Miasto Pruszków, Instytut Pamięci Narodowej i Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Program Obchodów Dnia Pamięci

30 września 2023

Godz. 12.00

Teren dawnego obozu Dulag 121 (dziś MLP Group)

ul. 3 Maja 8A, Pruszków

Obchody rozpoczniemy 30 września o godz. 12.00 od oficjalnych uroczystości pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”.

W programie:

 • Przemówienie okolicznościowe
 • Wystąpienia Świadków Historii – byłych więźniów obozu Dulag 121
 • Apel Pamięci
 • Ceremonia złożenia wieńców i zapalenia zniczy pod Pomnikiem

Uroczystości odbędą się w asyście honorowej Wojska Polskiego.

Po oficjalnej części Obchodów zaprosimy Państwa na poczęstunek, który będzie również okazją do wspólnych rozmów i wymiany doświadczeń.

Podczas wydarzenia prezentowana będzie wystawa „Zbrodnie (nie)osądzone. Rozliczenia z niemieckimi sprawcami zbrodni z okresu II wojny światowej” przygotowana przez Delegaturę IPN w Kielcach.

***

Durchgangslager 121 – obóz dla wypędzonych z Warszawy

Obóz Dulag 121 utworzony 6 sierpnia 1944 był dla warszawiaków miejscem gehenny wypędzenia, gdzie w trudnych warunkach, bez zapewnionej pomocy medycznej, dostępu do wody i wyżywienia, czekali oni na dalszą wywózkę w nieznanym kierunku.

W pomoc więźniom obozu przejściowego w Pruszkowie solidarnie zaangażowali się mieszkańcy Pruszkowa i okolicznych miejscowości. To na nich Niemcy scedowali organizację kuchni, żywności, personelu medycznego i innych rzeczy potrzebnych wypędzonych. Dzięki nim wielu warszawiaków uniknęło wywózki i mogło uciec z obozu.

„Tędy przeszła Warszawy” – upamiętnienie wypędzonych

Tradycja uroczystości na terenie dawnego obozu Durchgangslager 121 sięga pierwszy lat po wojnie, kiedy to kolejarze pracujący na terenie warsztatów kolejowych upamiętniali tragiczne losy wypędzonych. Muzeum Dulag 121 wspólnie z Powiatem Pruszkowskim i Miastem Pruszków włączyło się w tą tradycję i kontynuuje ją organizując coroczne Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc.

Organizując Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc pragniemy nie tylko oddać hołd Powstańcom, ale przede wszystkim chcemy upamiętnić Ludność Cywilną, która między  sierpniem a październikiem 1944 roku ginęła w masowych egzekucjach i bombardowaniach oraz przeżyła dramat wypędzenia, a także tych, którzy często z narażeniem  życia, nieśli im bezinteresownie pomoc. Większość mieszkańców stolicy i okolicznych miejscowości, których w czasie exodusu pozbawiono domów i dobytku, kierowano do obozu przejściowego dla ludności cywilnej utworzonego na terenie pruszkowskich warsztatów kolejowych, skąd wywożeni byli na roboty przymusowe do III Rzeszy, na tułaczkę w głąb Generalnego Gubernatorstwa lub do obozów koncentracyjnych.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}