W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Nadarzyn

Herb Nadarzyn

Urząd Gminy Nadarzyn
ul. Mszczonowska 24
05-830 Nadarzyn
tel.: 22 729 81 85
fax: 22 729 81 75
gmina@nadarzyn.pl
www.nadarzyn.pl
W Gminie Nadarzyn, najbardziej zalesionej, południowej części powiatu pruszkowskiego, na powierzchni 7340 ha zamieszkuje ponad 10 000 mieszkańców. W okresie wiosenno-letnim liczba ludności gminy zwiększa się ze względu na użytkowników działek letniskowych ("sezonowych" mieszkańców jest ok. 7000 tysięcy). Gęstość zaludnienia wynosi 114 osób/km2 i jest najmniejsza w całym powiecie pruszkowskim, przy średniej powiatowej 559 osób/km2.

 
Nadarzyn
Urząd Gminy w Nadarzynie

 

Ze względu na swoje atrakcyjne położenie, Gmina rozwija się bardzo intensywnie. Ciągły wzrost odnotowuje budownictwo. Bliskość Warszawy (30 minut jazdy samochodem lub autobusem) oraz międzynarodowego lotniska na Okęciu, gęsta sieć dróg krajowych, powiatowych i gminnych, a także droga szybkiego ruchu przebiegająca przez Gminę w kierunku Katowic i Wrocławia, są magnesem przyciągającym inwestorów do Nadarzyna. Swoją działalność prowadzi tutaj ponad 1300 podmiotów gospodarczych. Jest wśród nich ponad 20 dużych firm zarówno z kapitałem krajowym, jak zagranicznym, m.in. 3M Poland, Scania Polska, MAN, DAF, Mago S.A., Wanzl Sp. z o.o. Schenker Sp. z o.o., Volvo, Centrum Handlowe MAXIMUS.Gmina Nadarzyn lokuje się w czołówce inwestorów spośród ponad 2000 polskich gmin. Od 2005 roku ok. 40% z budżetu Gminy (na 2012 rok budżet planowany jest w wysokości ponad 60 mln zł) przeznaczane było rokrocznie na wydatki inwestycyjne. Dzięki temu, w ostatnich latach, w Nadarzynie przeprowadzono wiele dużych inwestycji w zakresie oświaty, kultury i sportu. Na cele oświatowe Gmina przeznacza dwukrotnie więcej środków niż otrzymuje z subwencji. Dzięki temu powstało nowoczesne gimnazjum z pełnowymiarową halą widowiskowo – sportową, rozbudowano szkoły podstawowe: w Młochowie, Nadarzynie i Woli Krakowiańskiej wraz z budową sal gimnastycznych, zakupiono budynek szkoły podstawowej w Kostowcu, rozbudowano przedszkole publiczne w Wolicy, ukończono tzw. zajazd w centrum Nadarzyna (gdzie swoje siedziby mają Nadarzyński Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Straż Gminna) oraz świetlicę w Rozalinie. Zmodernizowano stadion Gminnego Ośrodka Sportu. Powstała nowa remiza Ochotniczej Straży Pożarnej i Ośrodek Zdrowia w Nadarzynie. W ostatnim czasie oddano do użytku budynek Urzędu Gminy, w którym dodatkowo mieści się Urząd Stanu Cywilnego, Biuro Rady Gminy, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz urząd pocztowy.Od chwili przystąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej, dzięki funduszom europejskim, znacznie zwiększyły się możliwości inwestycyjne gminy. Umiejętne pozyskiwanie funduszy unijnych pozwoliło w ciągu ostatnich lat zrealizować kilka znaczących inwestycji – w tym między innymi zrewitalizować 16-hektarowy, zabytkowy park w Młochowie oraz wybudować dwa kompleksy boisk przy Szkole Podstawowej w Kostowcu oraz w Ruścu (z programu "Moje boisko – Orlik 2012").
 
 
Rynek
Rynek

Dzięki równomiernie prowadzonym inwestycjom Gmina ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Wszystkie sołectwa mają sieci telefoniczne, gazowe i wodociągowe, które są sukcesywnie rozbudowywane w nowo powstających ulicach. Priorytetem jest budowa sieci kanalizacyjnej. Obecnie skanalizowane jest ponad 70% Gminy. Przez Gminę przebiega 15 km dróg krajowych, 7 km dróg wojewódzkich, 43 km dróg powiatowych i 161 km dróg gminnych. W widoczny sposób poprawił się stan dróg powiatowych i gminnych.

W gminie powstają kolejne kilometry nowych dróg gminnych, systematycznie remontowane są nawierzchnie już istniejących. Budowane są także nowe chodniki dla pieszych.

 
Rondo i Kosciol sw, Klemensa
Rondo i kościół św. Klemenda w Nadarzynie

 

Intensywny i zrównoważony rozwój Gminy Nadarzyn od lat jest dostrzegany i wyróżniany na forum krajowym w konkursach i rankingach. Nadarzyn był trzykrotnie uhonorowany tytułem: "Gmina Fair Play – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji", gmina otrzymała także Dyplom Mistrza Zrównoważonego Rozwoju za pięcioletnią obecność w Złotej Setce Samorządów oraz Wizerunek Orła Białego za "Najlepszy Samorząd na Mazowszu". Gmina Nadarzyn została również wyróżniona w kolejnych edycjach konkursu na "Mazowiecką Gminę Roku". W 2011 roku zdobyła tytuł Sportowej Gminy Roku. Posiada także certyfikat ogólnokrajowej akcji "Przejrzysta Polska".

Do Kajetan w Gminie Nadarzyn, gdzie mieści się Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, zjeżdżają pacjenci z całej Polski i z zagranicy. Tutaj światowej klasy specjaliści leczą przy pomocy najnowszych metod i najnowocześniejszego sprzętu. Liczni lekarze w tym również z USA odbywają tu praktyki. Jakość opieki zdrowotnej uległa poprawie odkąd Gmina przejęła służbę zdrowia i utworzyła Samodzielny Publiczny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Nadarzynie. Obecnie w ramach SPGZOZ działają dwa ośrodki zdrowia w Nadarzynie i w Młochowie.

W Gminie działają trzy przedszkola publiczne, pięć szkół podstawowych oraz publiczne gimnazjum. Działania w zakresie kultury koordynuje Nadarzyński Ośrodek Kultury (w oparciu o 5 aktywnie działających świetlic), który prowadzi między innymi szereg różnorodnych zajęć dla dzieci i młodzieży. Tutaj odbywają się również liczne koncerty, wystawy, wernisaże, spektakle teatralne, spotkania ze znanymi artystami.

W Gminie Nadarzyn działają dwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP Nadarzyn, OSP Młochów). Przy Ochotniczej Straży Pożarnej Nadarzyn działa znana i lubiana na terenie całej Polski Gminna Strażacka Orkiestra Dęta, koncertująca w kraju i poza granicami.

Gminny Ośrodek Sportu prowadzi swoją działalność głównie na terenie stadionu sportowego, hali sportowo-widowiskowej przy nadarzyńskim gimnazjum oraz na hali sportowej i boiskach przy szkole podstawowej w Nadarzynie. Tenisowa kobieca drużyna GLKS WANZL Scania Mago Nadarzyn od lat walczy w ekstraklasie i ma na swoim koncie wiele medali w mistrzostwach krajowych i międzynarodowych, między innymi: 2006 r. - Mistrzostwo Polski, 2008 r., 2009 r. – Wicemistrzostwo Polski. Drużyna mężczyzn gra w I, II, III i V lidze. Oprócz tego zawodnicy sekcji tenisa stołowego zajmują czołowe miejsca w mistrzostwach Polski i Europy. Drużyna piłkarska GLKS Nadarzyn gra w IV lidze. Siatkarki grają w I Mazowieckiej Lidze Juniorek i II Mazowieckiej Lidze Kadetek

 

{"register":{"columns":[]}}