W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Muzeum Dulag 121 zaprasza: Jak policzyć niepoliczalne? Straty Rzeczpospolitej Polskiej poniesione w wyniku II wojny światowej 1939-1945

05.02.2025

Jak policzyć niepoliczalne? Straty Rzeczpospolitej Polskiej poniesione w wyniku II wojny światowej
Wykład dr. hab. Konrada Wnęki, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zapraszamy 22 lutego, o godz. 15:00 na wykład dr. hab. Konrada Wnęki, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego: Jak policzyć niepoliczalne? Straty Rzeczpospolitej Polskiej poniesione w wyniku II wojny światowej.

Profesor Konrad Wnęk szef zespołu ekspertów, redaktor naukowy i współautor raportu o polskich stratach wojennych  wygłosi wykład na temat historii powstania, zastosowanej metodologii i wyników pracy kilkunastu naukowców zaangażowanych w projekt udokumentowania skali zniszczeń dokonanych przez Rzeszę Niemiecką w latach 1939-1945.

Opowie również o utworzeniu Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego w Warszawie i jego działalności, a także o staraniach polskiej dyplomacji o uzyskanie odpowiednich odszkodowań za straty ludzkie i materialne.

dr hab. Konrad Wnęk, prof. UJ – historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym uzyskał

także stopień doktora (1998) i habilitację (2012). Pracownik naukowy Zakładu Archiwistyki i Metod

Kwantytatywnych Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Dyrektor Instytutu Strat

Wojennych im. Jana Karskiego w Warszawie w latach 2022-2024, redaktor naukowy  i współautor "Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945".

Prowadzi badania w zakresie demografii historycznej, historii gospodarczej i społecznej XIX i XX w.

Jest specjalistą w dziedzinie metod kwantytatywnych i modelowania w badaniach historycznych, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień ludnościowych. Zajmuje się również wykorzystaniem GIS w badaniach historycznych i analizą danych przestrzennych. Członek wielu polskich i zagranicznych towarzystw naukowych, m.in. Zespołu Demografii Historycznej Komitetu Nauk Demograficznych Polskiej Akademii Nauk, European Society of Historical Demography, Social Science History Association.

 

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}