W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej

Maria Dąbrowska była powieściopisarką, eseistką, nowelistką, autorką dramatów historycznych oraz opowiadań dla dzieci.

Biblioteka gminna im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie

Pochodziła z rodziny zubożałej szlachty, studiowała nauki przyrodnicze, socjologię i ekonomię. Pisarka bardzo lubiła Komorów, spędzała w nim kilka miesięcy w roku, o czym wspominała w swych „Dziennikach”. Dom przy ulicy Kraszewskiego 3 zapisała w testamencie na rzecz społeczności Komorowa z przeznaczeniem na bibliotekę. Gminna Biblioteka Publiczna w Komorowie nosi dziś z dumą jej imię, a wmurowana w ścianę budynku tablica informuje, że był to: „Dom Marii Dąbrowskiej. Tu mieszkała i tworzyła 1957-1965”.

W ulubionym pokoju pisarki znajduje się teraz Izba Pamięci, pamiątkami takimi jak okulary,  laska, kapelusz, pożółkłe fotografie i listy oraz sprzętami domowymi. Ściany zdobią obrazy malowane ręką pisarki, a półki uginają się od  egzemplarzy jej dzieł wydanych w wielu językach. W 2010 roku z inicjatywy mieszkańców na ławeczce przed czytelnią zasiadła sama uśmiechnięta Maria Dąbrowska w towarzystwie ukochanego psa - teriera Dyla. Autorką wykonanej z brązu rzeźby jest artystka z Tarnowa – Ewa Fleszar.

Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie posiada w swoim katalogu on-line 25 209 książek, 2 843 audiobooki, 161 filmów i 73 gry planszowe (stan na 8 listopada 2022). Odbiór pozycji ułatwia „książkomat”, który znajduje się przy furtce. Do osób starszych czy posiadających problemy z poruszaniem się, bibliotekarze zwracają się z usługą  „Książka na telefon”. W czwartki pracownicy wychodzą, a nawet wyjeżdżają do mieszkańców dostarczając zbiory „komorowskim książkowozem”.

 

Zdjęcia (19)

{"register":{"columns":[]}}