W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Brwinów

Herb Brwinowa

Urząd Gminy Brwinów
ul. Grodziska 12
05-840 Brwinów
tel.: 22 738 26 12
fax: 22 729 56 64
brwinow@brwinow.pl
www.brwinow.pl

Gmina Brwinów jest gminą miejsko-wiejską. Leży w zachodniej części województwa mazowieckiego, 25 km od centrum Warszawy. Na powierzchni ok. 70 km² mieszka ponad 23 tys. osób. Liczące 12,5 tys. mieszkańców miasto Brwinów, z tradycją przedwojennego letniska i willową zabudową, zachowuje swój charakterystyczny klimat. Powstają tu też nowoczesne, a zarazem kameralne osiedla. Nowych mieszkańców przybywa: przyciąga ich cisza i piękno obszarów chronionego krajobrazu oraz dobre połączenia ze stolicą. Pociągi podmiejskie w ciągu pół godziny przewożą pasażerów z przytulnej krainy miast-ogrodów do centrum Warszawy.

Brwinów
Urząd Gminy w Brwinowie

 

W skład gminy wchodzi 15 sołectw: Biskupice, Czubin, Domaniew, Falęcin, Kanie, Koszajec, Kotowice, Krosna, Milęcin, Moszna, Otrębusy, Owczarnia, Parzniew, Terenia i Żółwin. Trzy południowe sołectwa: Owczarnia, Terenia i Żółwin nie mają bezpośredniej styczności z pozostałą częścią gminy – oddziela je miasto Podkowa Leśna.

 

Rondo im. W. Kowalskiego
Rondo im. W. Kowalskiego

 

Dzięki autostradzie A2 północne tereny gminy Brwinów stały się miejscem atrakcyjnym dla inwestorów i bardzo dobrą lokalizacją dla centrów logistycznych. Na przemysłowych terenach Parzniewa, Moszny i Koszajca pojawiają się inwestorzy rozpoczynający realizację swoich planów.

Gmina Brwinów realizuje kluczowy projekt inwestycyjny pn. "Czyste życie". Efektem zakończenia prac będzie podłączenie przynajmniej 12 tys. mieszkańców do sieci kanalizacji sanitarnej i około 4 tys. do sieci wodociągowej, co ma nastąpić w 2014 r. Koszt projektu wynosi 160 mln zł, dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej – 94 mln zł.

Odkrycia archeologiczne ostatnich lat potwierdzają istnienie w I w. n.e. na terenie gminy Brwinów jednego z największych na Mazowszu ośrodków hutniczych, opartego na bogatych złożach rudy darniowej. Legiony rzymskie zaopatrywały się tutaj w broń kutą z żelaza. Ciekawa ekspozycja wykopalisk znajduje się w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie.

Nazwa Brwinów znana jest od XV w. Jako Brwinowo występuje w akcie erekcyjnym biskupa poznańskiego w 1406 r. Drobnoszlachecka wieś, która leżała na przecięciu traktu warszawskiego i drogi królewskiej, prowadzącej do miejsca sejmików szlacheckich Piotrkowa Trybunalskiego, zaczęła się rozwijać po uruchomieniu w 1845 r. kolei warszawsko-wiedeńskiej. Po II wojnie światowej osiedlali się tutaj mieszkańcy zburzonej Warszawy. Na początku XX w. Brwinów otrzymał status letniska. Wtedy powstało wiele uroczych willi i pałacyków usytuowanych wśród starodrzewu. W 1950 r. Brwinów otrzymał prawa miejskie.

W miejscowości Otrębusy mieści się siedziba światowej sławy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze, sięgającego do bogactwa ludowych tańców, przyśpiewek i obyczajów. Zespół korzysta zarówno z zabytkowej siedziby, jak i z nowoczesnego centrum folklorystycznego – "Matecznika Mazowsze" – które rozpoczęło działalność w 2009 r. Matecznik działa na polu artystyczno-koncertowym, edukacyjno-szkoleniowym i promocyjnym, umacniając więzi młodego pokolenia z kulturą polską, aktywizując region i społeczność lokalną. Dysponuje sceną i salą widowiskową na 580 miejsc.

 

Muzeum Mazowsze
Muzeum Mazowsze

 

Do atrakcji gminy Brwinów należą również znajdujące się w Otrębusach muzea: Muzeum Sztuki Ludowej prof. Mariana Pokropka to bogata kolekcja zabytków współczesnej sztuki ludowej, przeważnie o tematyce sakralnej, historyczno-patriotycznej i obrzędowej oraz unikalne Muzeum Motoryzacji i Techniki, w którym znajduje się około 300 zabytkowych pojazdów. Szacuje się, że 95% eksponatów jest sprawna technicznie. Wiele z nich jest udostępnianych i wypożyczanych na plany filmowe.

W Owczarni znajduje się ogród odlanych z brązu rzeźb monumentalnych autorstwa meksykańskiego artysty Juana Soriano. Zwiedzanie możliwe jest po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się.

Wiosną i latem w Brwinowie organizowane są cykliczne imprezy oddające klimat urokliwego miasteczka, m.in. Brwinowska Wiosna Artystyczna, Festiwal Otwarte Ogrody, Europejskie Dni Dziedzictwa. Prężnie działają stowarzyszenia i kluby sportowe, których reprezentanci odnoszą sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.

Od 1999 r. we wsi Czubin, na terenie kompleksu parkowo-dworskiego z pocz. XIX wieku, prowadzony jest Dom Pomocy Społecznej, pełniący funkcję koedukacyjnego domu dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Działalność placówki ukierunkowana jest na rehabilitację psychiczną, fizyczną i społeczną domowników. DPS w Czubinie organizuje coroczne integracyjne spotkania – „Czubińskie Miodobrania”. Honorowy patronat sprawuje nad nimi Starosta Pruszkowski.

{"register":{"columns":[]}}