W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Austeria

Przejeżdżając Aleją Krakowską nie sposób nie zwrócić uwagi na jeden z najwspanialszych dworów w Polsce. Niedawno odrestaurowany budynek Austerii, którego historia sięga przełomu XVIII i XIX wieku zdecydowanie zasługuje na miano wizytówki Raszyna.

Austeria od strony dziedzińca

 

Początki Austerii datuje się na lata 1784-1790, kiedy to jej budowę zlecił Piotr Tepper, warszawski bankier i właściciel dóbr falenckich. Projektantem budynku był uznany architekt Szymon Zug, w którego koncepcji poza piętowym budynkiem głównym znalazło się też miejsce dla poczty ze stajnią dla 20 koni i częścią noclegową, wozowni, młyna, plebanii, kuźni i kramów kupieckich. W 1809 roku podczas bitwy pod Raszynem w Austerii gościł książę Józef Poniatowski. W kolejnych latach dynamicznie zmieniało się przeznaczenie budynku: mieściła się tam biblioteka, herbaciarnia, Urząd Gminy, straż pożarna i szkoła.

Prace rewitalizacyjne obiektu rozpoczęły się w 2018 roku, zakończyły w roku 2020.Dzięki staraniom gminy Raszyn odwiedzający mogą podziwiać w Austerii wyjątkowe eksponaty: kopie obrazów związanych z Bitwą pod Raszynem autorstwa Januarego Suchodolskiego czy Wojciecha Kossaka oraz weduty (obraz lub rysunek przedstawiający ogólny widok miasta lub jego fragment) Canaletta. Swoje filie w budynku mają: Urząd Stanu Cywilnego – w Sali Balowej odbywają się tu przepiękne, klimatyczne śluby oraz Centrum Kultury Raszyn, które organizuje tu liczne wydarzenia kulturalne, historyczne i społeczne.

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}