W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dodatkowe działania

Pomoc dla Cudzoziemców

Pomoc dla Cudzoziemców ma na celu wspieranie procesu integracji społecznej i przysługuje cudzoziemcowi, który:

  • uzyskał w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą

lub

  • przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, tj. przebywa na tym terytorium w celu połączenia się z rodziną i jest członkiem rodziny cudzoziemca zamieszkującego
    na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z nadaniem mu statusu uchodźcy lub udzieleniem mu ochrony uzupełniającej.

 

Pomocy udziela starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania cudzoziemca. Jest ona  udzielana na wniosek zainteresowanego - złożony do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w terminie 60 dni od dnia uzyskania przez cudzoziemca statusu uchodźcy albo ochrony uzupełniającej lub uzyskania przez niego zezwolenia na pobyt czasowy udzielony w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

 
Wniosek cudzoziemca, który uzyskał w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, obejmuje małoletnie dzieci cudzoziemca oraz jego małżonka, jeżeli uzyskali w RP status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą lub uzyskali zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

W przypadku cudzoziemca, który uzyskał w Rzeczpospolitej Polskiej status uchodźcy, do wniosku należy dołączyć kserokopie: 

  • decyzji o nadaniu statusu uchodźcy,
  • dokumentu podróży przewidzianego w Konwencji Genewskiej,
  • karty pobytu wydanej w związku z nadaniem statusu uchodźcy.

W przypadku cudzoziemca, który uzyskał w Rzeczypospolitej Polskiej ochronę uzupełniającą, do wniosku należy dołączyć kserokopie:

  • decyzji o odmowie nadania statusu uchodźcy, w której udzielono cudzoziemcowi ochrony uzupełniającej,
  • karty pobytu wydanej w związku z udzieleniem ochrony uzupełniającej.

W przypadku cudzoziemca, który przybywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. club d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, do wniosku należy dołączyć kserokopie:

  • decyzji o zezwoleniu na pobyt czasowy udzielonym w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach,
  • karty pobytu wydanej w związku z uzyskaniem zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

Pomoc przysługuje począwszy od miesiąca kalendarzowego, w którym cudzoziemiec złożył stosowny wniosek do PCPR. Pomoc dla cudzoziemca, który przebywał w ośrodku dla cudzoziemców w rozumieniu ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przysługuje począwszy od miesiąca kalendarzowego, w którym cudzoziemiec opuścił ośrodek.

Pomoc nie przysługuje cudzoziemcowi będącemu małżonkiem obywatela polskiego.

W przypadku małoletniego cudzoziemca przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez przedstawiciela ustawowego, który uzyskał w RP status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, pomoc zapewnia starosta właściwy ze względu na miejsce pobytu małoletniego.


Zakres pomocy:

Pomocy udziela na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy i obejmuje ona:

  • świadczenia pieniężne przeznaczone na:
  • pokrycie wydatków związanych z zakupem żywności, odzieży, obuwia, środków higieny osobistej oraz opłat mieszkaniowych,
  • pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego,   
  • opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne określonej w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
  • pracę socjalną;
  • poradnictwo specjalistyczne, w tym poradnictwo prawne, psychologiczne i rodzinne;
  • udzielanie informacji oraz wsparcia w kontaktach z innymi instytucjami, w szczególności z instytucjami rynku pracy, ze środowiskiem lokalnym oraz organizacjami pozarządowymi;
  • inne działania wspierające proces integracji cudzoziemca.

 

Pomoc jest realizowana w ramach indywidualnego programu integracji, uzgodnionego między PCPR a cudzoziemcem, w którym zostanie określona wysokość, zakres oraz formy udzielanej pomocy - uzależniona od indywidualnej sytuacji życiowej cudzoziemca i jego rodziny.


Cudzoziemiec uczestniczący w indywidualnym programie integracji zobowiązany jest do:

  • zameldowania się w miejscu zamieszkania,
  • zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy w terminie ustalonym w programie oraz aktywnego poszukiwania pracy,
  • obowiązkowego uczestnictwa w kursach języka polskiego, w przypadku gdy zachodzi taka potrzeba,
  • współdziałania oraz kontaktowania się z realizatorem programu w ustalonych terminach, nie rzadziej jednak niż 2 razy w miesiącu,
  • innych, uzgodnionych z realizatorem programu działań wynikających z jego indywidualnej sytuacji życiowej,
  • przestrzegania zobowiązań przyjętych w programie.

PCPR współdziała z Wojewodą i właściwą gminą w sprawie udzielania pomocy cudzoziemcowi w uzyskaniu możliwości zamieszkania, uwzględniając w miarę możliwości wybór miejsca zamieszkania dokonany przez cudzoziemca. Rezygnacja przez cudzoziemca ze wskazanego przez Wojewodę miejsca zamieszkania w granicach województwa w okresie 12 miesięcy trwania indywidualnego programu oznacza rezygnację cudzoziemca z realizacji programu. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się zmianę miejsca zamieszkania w okresie 12 miesięcy trwania programu.

 

Wstrzymanie pomocy dla cudzoziemca:

Pomoc dla cudzoziemca może zostać wstrzymana w przypadku:

  • uporczywego, zawinionego niewykonywania przez cudzoziemca zobowiązań przyjętych
    w programie, w tym nieusprawiedliwionej nieobecności na kursach nauki języka polskiego – przez okres do 30 dni;
  • wykorzystywania pomocy w sposób niezgodny z celem, na jaki została przyznana – przez okres do 30 dni;
  • udzielania przez cudzoziemca nieprawdziwych informacji o swojej sytuacji życiowej – do czasu wyjaśnienia okoliczności udzielenia takich informacji;
  • upływu 30 dni pobytu cudzoziemca w zakładzie opieki zdrowotnej – do czasu opuszczenia przez niego zakładu;
  • wszczęcia przeciwko cudzoziemcowi postępowania karnego – do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.


Informacje o pomocy integracyjnej dla cudzoziemców zawarte są:

  • w rozdziale 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (art. 91-95),
  • rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 września 2019 r. w sprawie udzielania pomocy cudzoziemcom,

Materiały

WNIOSEK o udzielenie pomocy w ramach indywidualnego programu integracyjnego dla cudzoziemca, który uzyskał status: uchodźcy/ ochronę uzupełniającą lub przebywa na terytorium RP na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy
wniosek-pcpr-cudzoziemcy.pdf 0.14MB
Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w Ostrowcu Świętokrzyskim

ul. Focha 5

27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

tel.: (41) 242 40 09

Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w Ostrowcu Świętokrzyskim jest jednostką organizacyjną pomocy społecznej prowadzoną przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii Św. Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim realizującą zadanie zlecone przez Powiat Ostrowiecki.

ŚDS jest placówką typu B przeznaczoną dla dwudziestu pięciu osób dorosłych, które z powodu orzeczonej niepełnosprawności intelektualnej, są częściowo lub całkowicie niezdolnego pracy. Dysfunkcje psychofizyczne podopiecznych w stopniu znaczącym ograniczają ich sprawność i zaradność życiową. Dom obejmuje wsparciem osoby poprzez możliwość skorzystania w szczególności z: treningów samoobsługi i umiejętności społecznych, treningów interpersonalnych i rozwiązywania problemów, poradnictwo psychologiczne, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, pomoc w dostępie do świadczeń zdrowotnych, oraz terapię ruchową.

Wniosek o skierowanie do domu na pobyt dzienny należy złożyć do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o skierowanie, dołączając zaświadczenie lekarskie, wydane przez lekarza psychiatrę lub lekarza neurologa, o występujących zaburzeniach psychicznych oraz zaświadczenie lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach domu wraz z informacją o sprawności w zakresie lokomocji osób niepełnosprawnych fizycznie, a także orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, o ile osoba takie posiada.

Powyższe dokumenty gromadzą Ośrodki Pomocy Społecznej właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o przyjęcie do środowiskowego domu samopomocy i przekazują do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim, które to wydaje decyzję kierującą do Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Program korekcyjno — edukacyjny dla osób stosujących przemoc domową wg Modelu Duluth

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim uprzejmie informuje, że od dnia 1 lipca 2024 r. realizuje drugą edycję Programu korekcyjno — edukacyjnego dla osób stosujących przemoc domową wg Modelu Duluth.

Głównym założeniem programu jest pomoc osobom stosującym przemoc w zaprzestaniu jej stosowania poprzez działania psychoedukacyjne.

Powyższe oddziaływania skierowane są do osób dorosłych (mężczyzn). Nabór uczestników do programu trwa cały rok.

Wszelkie informacje dotyczące Programu korekcyjno — edukacyjnego można uzyskać w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim ul. Świętokrzyska 22, piętro VI, pokój 6.14 oraz telefonicznie pod numerem 41 24 99 401.   

„Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2025

Minister Rodziny i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków w ramach Programu resortowego „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2025.
Głównym celem programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia,
w tym:
– w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej,
– w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie,
– w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania,
– w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu z otoczeniem.
Adresaci programu:
– dzieci od 2 do 16 roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami o konieczności długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby oraz stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
– osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Wysokość dofinansowania:
W ramach programu gmina/powiat może otrzymać wsparcie finansowe do wysokości 100% kosztów realizacji przez asystenta usługi asystencji osobistej. Ponadto gmina/powiat może dodatkowo przeznaczyć środki własne na realizację usług asystencji osobistej. Maksymalna kwota dofinansowania dla jednego podmiotu nie może przekroczyć kwoty 3 000 000 zł.

Nabór wniosków dla osób zainteresowanych usługą asystentury osobistej będzie ogłoszony po otrzymaniu przez Powiat Ostrowiecki / Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim  dotacji, podpisaniu umowy z Wojewodą.

{"register":{"columns":[]}}