Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej w Powiecie Hajnowskim
Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego:
Hajnówka
- Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej, w którym nieodpłatnych porad prawnych udzielają adwokaci i radcowie prawni wskazani przez Okręgową Radę Adwokacką w Białymstoku oraz Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Białymstoku, na podstawie umów zawartych z Powiatem Hajnowskim – w budynku przy Marszałka Józefa Piłsudskiego 8 lok. 9, 17-200 Hajnówka:
- poniedziałek – wtorek w godz. od 8.00 do 12.00 – porad prawnych udzielają radcowie prawni,
- środa – piątek w godz. od 8.00 do 12.00 – porad prawnych udzielają adwokaci,
- Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, którego prowadzenie Powiat Hajnowski powierzył Stowarzyszeniu SURSUM CORDA z siedzibą w Nowym Sączu ul. Lwowska 11, wyłonionemu w otwartym konkursie ofert – w następujących lokalizacjach:
- w budynku przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 8 lok. 9, 17-200 Hajnówka:
poniedziałek – środa w godz. od 12.00 do 16.00 – porad udzielają adwokat oraz radca prawny,
piątek w godz. od 12.00 do 16.00 – porad udziela doradca obywatelski,
Narewka
- Urząd Gminy w Narewce, 17-220 Narewka, ul. Białowieska 1: czwartek w godz. od 12.00 do 16.00 – porad udziela radca prawny.
Z nieodpłatnej mediacji można skorzystać:
- w punkcie prowadzonym przez radców prawnych w każdy poniedziałek w godz. od 8.00 do 12.00,
- w punkcie prowadzonym przez adwokatów w każdy czwartek w godz. od 8.00 do 12.00,
- w punkcie prowadzonym przez Stowarzyszenie SURSUM CORDA w każdy piątek w godz. od 12.00 do 16.00,
po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby i w indywidualnie ustalonym terminie.
W celu umówienia terminu nieodpłatnej porady prawnej można skorzystać z internetowych zapisów w systemie uruchomionym przez Ministerstwo Sprawiedliwości (link w materiałach) lub telefonicznie pod nr telefonu: 85 682 48 36.
Dyżury specjalistyczne - pomoc świadczona na terenie całego kraju
Z początkiem 2022 roku w wybranych punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego zostały uruchomione dyżury o określonej specjalizacji. Specjalizacją jest wskazanie dziedziny prawa lub innej problematyki, której dotyczy porada albo grupy osób uprawnionych do pomocy.
Wprowadzenie punktów specjalistycznych pozwala na zaoferowanie i wykorzystanie wiedzy i doświadczenia prawników nieodpłatnej pomocy oraz doradców obywatelskich na terenie szerszym niż ich macierzyste powiaty. Wiele z punktów specjalistycznych oferuje obecnie możliwość skorzystania z porady zdalnej, czyli przy użyciu środków komunikowania się na odległość, co pozwala na skorzystanie z pomocy specjalisty beneficjentom z całego kraju.
Materiały
Nieodpłatna pomoc prawna, poradnictwo obywatelskie, mediacja oraz edukacja prawna w 2023 r. - informacja Stowarzyszenia Sursum CordaLink do zapisów