W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zelgniewo

Miejscowość Zelgniewo

Wieś leży na północnym krańcu gminy Kaczory, ma ok. 470 mieszkańców. Dojeżdża się do nie drogą z Piły przez Płotki lub od strony Śmiłowa. Granica sołectwa i gminy przebiega po linii brzegowej jeziora Wapieńskiego (zwanego też Wankuterem). Według niektórych źródeł królewski folwark powstał tu już w czasach króla Kazimierza Wielkiego, ok. 1350 r. Za czasów starosty ujskiego Stanisława Górki w 1564 r. obok folwarku osiedlonych zostało 7 polskich kmieci. Wieś powstała między 1597 a 1605 r., kiedy kolejny starosta, Piotr Potulic, osadził tu 6 niemieckich chłopskich rodzin, przydzielając im ziemię, którą musieli spłacić w ciągu 20 lat, pracując 3 dni w tygodniu w folwarku należącym do starosty. W latach1655 i 1708 Zelgniewo znalazło się na trasie przemarszu wojsk szwedzkich, które nie oszczędzały wsi, czyniąc wielkie szkody. Jeszcze straszniejszy był 1709 r., kiedy w całej okolicy szalała epidemia dżumy. We wsi zmarła wówczas 1 jej mieszkańców. Po tych wydarzeniach Zelniewo mocno się wyludniło, więc ponownie sprowadzono i osadzono tu niemieckich chłopów – jak odnotowują źródła – katolików. Przez ponad sto lat – od 1669 do 1772 roku – Zelgniewo dawało nazwę starostwu zelgniewskiemu, które powstało z podziału starostwa ujsko-pilskiego i miało stolicę w Białośliwiu.

Wieś Zelgniewo

 Ze spisu ludności wynika, że w 1772 r. wieś miała już 277 mieszkańców. Sto lat później ich liczba urosła do 650, co było rezultatem nasilonej akcji germanizacyjnej. Przed pierwszą wojną światową w Zelgniewie mieszkali sami Niemcy (ok. 470 ewangelików i 160 katolików). W okresie międzywojennym proporcje narodowościowe wyrównały się. Folwark i gospodarstwa chłopskie zajmowały obszar o powierzchni 1594 ha. Były to już wtedy dobre pola uprawne. Królewski folwark w 1815 r. przeszedł w prywatne ręce. W 1906 r. jego ostatni właściciel Rechberg sprzedał majątek komisji kolonizacyjnej. Ta podzieliła grunty i osiedliła na nich chłopów z Galicji i Zachodnich Niemiec. W 1910 r. Zelgniewo zostało połączone szosą z Piłą, a w 1930 r. położono bruk do Śmiłowa. W 1908 r. wybudowana została nowa szkoła dla około 120 dzieci. Po pierwszej wojnie światowej, gdy Zelgniewo znalazło się w granicach Polski, nauczano w niej w języku polskim i – do 1929 roku – niemieckim. W okresie międzywojennym wieś leżała kilka kilometrów od granicy z Rzeszą. Przejście graniczne znajdowało się między Zelgniewem a Płotkami. Dlatego też utworzono tu placówkę straży granicznej, która podlegała Komisariatowi SG w Wysokiej. Mieściła się ona w budynku Niemca Augusta Lermana (obecnie dom gminny). Pełniło w niej służbę 7 strażników pod dowództwem przodownika Marcelego Nowaka, który mieszkał w sąsiednim budynku szkolnym. Zelgniewo to rolnicza wieś. Istnieje tu ponad 30 gospodarstw – nowoczesnych, uzyskujących wysokie plony. Średnie gospodarstwa mają powyżej 20 ha, trzy największe – po ponad 80 ha. Gleby są bardzo dobre, więc ziemia jest tu w cenie i – od czasu parcelacji pegeeru, kiedy do wzięcia było 200 ha – nie na sprzedaż. Zelgniewo już na pierwszy rzut oka wygląda na zasobną wieś. Domy są tu duże (w większości przedwojenne), a zagrody solidne i zadbane. W Zelgniewie znajduje się kaplica pw. św. Rafała Archanioła. Zajmuje ona część dworu, którego właścicielem przed I wojną światową był Niemiec Meller – największy właściciel ziemski w owym czasie w Zelgniewie. Pierwsza Msza św. odprawiona została 20 grudnia 1981 roku, tydzień po wprowadzeniu stanu wojennego. Kaplicę erygował 2 czerwca 1982 r. prymas Polski ks. kardynał Józef Glemp. W 2011 r. położono w niej nową posadzkę. W centrum wsi stoi dzwonnica z 1929 roku wybudowana przez ewangelików. Dzwony odzywały się, gdy ktoś umarł, jeśli wybuchł pożar lub w razie kataklizmów. W 2009 r. na dzwonnicy została umieszczona tablica upamiętniająca bohaterskich mieszkańców Zelgniewa, którzy stanęli do nierównej walki z najeźdźcą hitlerowskim. Niedaleko znajduje się Wiejski Dom Kultury, remiza strażacka (Ochotnicza Straż Pożarna w Zelgniewie istnieje od 1926 roku), bar i sklep. Na końcu wsi, przy wyjeździe na Śmiłowo, stoi budynek, w którym mieściła się szkoła, a obecnie zajmuje go przedszkole. Po drugiej stronie drogi jest boisko sportowe.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}