W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Równopole

Miejscowość Równopole

Wiele wskazuje na to, że Równopole niedługo połączy się z Kaczorami, które rozbudowują się w tym kierunku w błyskawicznym tempie. Obecnie ostatnie zabudowania Kaczor od pierwszych Równopola dzieli zaledwie kilkadziesiąt metrów. Wieś powstała w 1830 r. Wtedy to, majątek w Rzadkowie popadł w tarapaty finansowe i dziedzic wytyczył tu na obszarze 274 ha równe (stąd nazwa Równopole) działki o powierzchni 4 – 7,5 ha i sprzedał je niemieckim (większość) i polskim osadnikom. Ci, poprowadzili główną drogę pomiędzy nimi i wzdłuż wybudowali swoje zagrody. Już w 1843 r. wieś (ówczesna nazwa Ebenfeld) liczyła 305 mieszkańców. W 1910 mieszkało tu 216 Niemców i 138 Polaków. Po drugiej wojnie światowej opuszczone przez Niemców gospodarstwa zasiedlili Polacy, w większości robotnicy rolni z majątku w Rzadkowie.

Wieś Równopole

Obecnie w Równopolu mieszka 307 osób. Układ urbanistyczny wsi zachował kształt z czasów lokacji – zabudowania ciągną się po obu stronach drogi, która prowadzi do Rzadkowa. I jak dawniej, przez środek miejscowości, przebiegają tory kolejowe linii Piła – Bydgoszcz, oddanej do użytku w 1851 r. Najstarsze budynki pochodzą z końca XIX wieku; są murowane, solidne, prawie wszystkie odnowione i dobrze utrzymane. Wśród nich wyróżniają się wielkością – dawna szkoła (z czerwonej cegły), obok której rosną piękne, stare lipy – oraz dom, który przed wojną należał do Otto Strunga, właściciela wiatraka (już nie istnieje). W ostatnim czasie (2008 r.) w Równopolu powstały nowe chodniki z kostki polbrukowej. Wcześniej powstał tu Wiejski Dom Kultury (1987) oraz pełna infrastruktura – przyłącza do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowniczej. W Równopolu istnieje kilkanaście gospodarstw rolnych. Duże korzyści przynoszą uprawy warzyw na łąkach nadnoteckich. Rosną tu również piękne sady.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}