W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Prawomyśl i Byszewice

Miejscowość Prawomyśl

Jako jedyne w gminie sołectwo to tworzą dwie wsie: Prawomyśl i Byszewice. Obie leżą na trasie Kaczory – Miasteczko Krajeńskie. Większą miejscowością jest Prawomyśl, który liczy ok. 117 mieszkańców (Byszewice – 63). Jego zabudowania rozciągają się wzdłuż Wzgórz Morzewskich z jednej strony i doliny Noteci z drugiej. Takie usytuowanie, choć krajobrazowo malownicze, bardzo utrudniało pracę tutejszym rolnikom, gdyż uprawa pól leżących na zboczach była i jest trudna. Nazwę miejscowości, według legendy, wymyślił dziedzic Goetzendorf-Grabowski, a wiąże się ona z faktem, że jadąc do Prawomyśla, trzeba pomyśleć, żeby skręcić w prawo z głównego szlaku.

Wieś Prawomyśl

Ziemie sołectwa w dawnych czasach należały do majątku w Dziembowie. W 1830 r. dziedzic Goetzendorf-Grabowski wytyczył tu 7,5-hektarowe działki (pierwsze, bo kolejne były o połowę mniejsze) i sprzedał je pracownikom, którzy zapłacili po 100 talarów zaliczki za większe działki i po 50 talarów za mniejsze, a ponadto musieli przez rok płacić rentę dzierżawną. Właśnie ci, pierwsi osadnicy, założyli wieś. Początki samodzielnego gospodarowania były bardzo trudne, ponieważ większość gruntów stanowiły podmokłe łąki w dolinie, ale upór i pracowitość osadników doprowadziły ich do celu – po kilku latach udało im się przekształcić część łąk w pola. W Prawomyślu przeważała ludność niemiecka. W 1910 roku żyło tu 188 Niemców i 104 Polaków. Grunty wsi wynosiły 243 ha.

Wieś Byszewice

Byszewice, które początkowo miały tylko 75 mieszkańców, w 1910 r. były zamieszkane przez 156 Niemców i 9 Polaków. Grunty wsi wynosiły 83,5 ha. W okresie międzywojennym w Byszewicach mieszkali już tylko prawie sami Polacy, natomiast w Prawomyślu Polaków i Niemców było prawie po połowie. W obu wsiach nie ma zabytków. Były zbyt małe, żeby stanął tu kościół, więc do drugiej wojny światowej tutejsi mieszkańcy, wśród których połowę stanowili ewangelicy, uczęszczali do kościołów w Morzewie (katolicy) i Miasteczku (ewangelicy). Po 1945 r. obie wsie zasiedlone przez Polaków, zostały włączone do parafii w Rzadkowie.

Zdjęcia (14)