W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dożynki gminne w Zelgniewie - 28.08.2022

31.08.2022

Dożynki gminne 2022 - Zelgniewo

Dożynki gminne

W niedzielę, 28 sierpnia w Zelgniewie rolnicy z całej gminy świętowali zakończenie żniw. Tegorocznym dożynkom gminnym towarzyszyła dobra pogoda i wspaniała atmosfera. Przybyli goście mogli podziwiać niesamowite dekoracje przygotowane przez mieszkańców wsi Zelgniewo oraz barwny korowód dożynkowy.

Tegoroczne dożynki tradycyjnie rozpoczęła msza św. dziękczynna w kaplicy p.w. Rafała Archanioła, podczas której rolnicy dziękowali za tegoroczne owoce ziemi, wypraszając jednocześnie łaski na przyszły rok. Mszy św. przewodniczył ks. Piotr Łukaszewski, proboszcz miejscowej parafii.  Po zakończeniu ceremonii kościelnej ulicą Wspólną, przeszedł barwny korowód dożynkowy z udziałem zaproszonych gości. Tradycyjny obrzęd dożynkowy rozpoczęto po dotarciu orszaku na boisko sportowe w Zelgniewie. Zanim nastąpiło przekazanie chleba upieczonego z tegorocznych zbóż, sołtys wsi Zelgniewo Maciej Bartosz przywitał przybyłych gości. Następnie odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych wykonanych przez 12 sołectw naszej gminy.  Podkład muzyczny do tej części dożynek  przygotowała gminna orkiestra dęta wraz z zespołem wokalnym „Sonata” z Kaczor. Bochen chleba Burmistrzowi Brunonowi Wolskiemu przekazali: starosta Tomasz Jurek i starościna Elżbieta Maćkowska. Włodarz miasta i gminy dziękował za ten wspaniały dar i obiecał podzielić bochen sprawiedliwie, tak by nikomu nie zabrakło. Zanim jednak do tego doszło Burmistrz chcąc podziękować rolnikom za trud ich pracy wyróżnił przedstawicieli, którzy w szczególny sposób przez lata wyróżniali się w działalności rolniczej i wręczył im statuetki „Zasłużonych w rozwoju Miasta i Gminy Kaczory”. Statuetki otrzymali:

 1. Wanda i Piotr Załachowscy wraz z synem Tomaszem
 2. Barbara i Marian Borutowie wraz z synami Sławomirem i Szczepanem
 3. Bogumiła i Wojciech Piosikowie
 4. Anna i Zbigniew Piosikowie
 5. Barbara i Józef Ligenzowie wraz z synem Szymonem
 6. Zdzisław Wełnic wraz z synem Danielem
 7. Bożena i Roman Lach wraz z synem Rafałem
 8. Bernadetta i Mirosław Mikoszowie wraz z synem Michałem
 9. Małgorzata Maćkowska wraz z synem Marcinem
 10. Barbara i Józef Kuszowie wraz z synem Wojciechem
 11. Dorota i Grzegorz Jurkowie
 12. Dorota i Marceli Puchałowie
 13. Anna i Tadeusz Siekierowie wraz z Arletą i Romanem

Chleb wspólnie z burmistrzem miasta i gminy podzielili: poseł na Sejm RP i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Grzegorz Piechowiak, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Kaczory Stefan Kowal oraz sołtys wsi Zelgniewo Maciej Bartosz. Podczas oficjalnych przemówień okolicznościowe życzenia rolnikom złożyli poseł na Sejm RP Grzegorz Piechowiak oraz kierownik placówki terenowej KRUS w Pile Grzegorz Płachta.

W części artystycznej wystąpił zespół „Juicy Pop”. Wieczorem odbyła się zabawa dożynkowa przy akompaniamencie zespołu „Husband” z Osieka.

Organizatorzy imprezy zadbali o to, by na dożynkowym placu każdy znalazł coś dla siebie. Przy stoiskach z gastronomią można było spróbować swojskiego bigosu czy zjeść pysznego gofra z owocami. Na dzieci czekały dmuchane zamki, zjeżdżalnie, cukrowa wata i lody..

Starostowie gminnych dożynek w Zelgniewie 2022
Przyszli z dożynkowym bochnem chleba…

Starościna Dożynek

Pani Elżbieta Maćkowska – urodzona w Szamocinie, w Zelgniewie mieszka całe życie.
Z wykształcenia jest handlowcem i obecnie jest aktywna zawodowo również poza rolnictwem. Blisko 90 ha gospodarstwo prowadzi wspólnie z bratem i specjalizuje się w uprawie zbóż, rzepaku, ziemniaków przemysłowych i hodowli bydła opasowego. Od momentu przejęcia gospodarstwa rozbudowała park maszynowy i powiększyła areał gospodarstwa. W przyszłości chciałaby kontynuować dotychczasową linię rozwoju, powiększając areał i unowocześniając wykorzystywane technologie.
Jej hobby to hodowla koni oraz dobra książka. Lubi wyzwania, dlatego na urlop najchętniej wybiera się w góry.  
Zelgniewo ceni sobie za dobre sąsiedzkie relacje i wzajemne wsparcie w codziennych pracach.

Starosta Dożynek

Pan Tomasz Jurek. Ma 27 lat i urodził się w Poznaniu. Gospodarstwo prowadzi wspólnie z rodzicami. Specjalizuje się w produkcji roślinnej. Na blisko 6o hektarach ziemi uprawia m.in. rzepak, pszenicę i ziemniaki. Niewielką część gospodarstwa stanowi las. W ostatnich latach pan Tomasz modernizował park maszynowy, powiększał areał gospodarstwa, a także wziął udział w programie „Młody rolnik”.
Interesuje się nowymi technologiami wykorzystywanymi w rolnictwie. Uprawia aktywnie sport. Lubi spędzać wolny czas ze znajomymi, chętnie podróżuje i poznaje nowe miejsca.
Jest dumny, że gospodarstwo, które prowadzi jest w rękach jego rodziny od 1927 roku.  Jego zdaniem przekazywanie gospodarstw z pokolenia na pokolenie, które ma miejsce w Zelgniewie ma wielką wartość i wprowadza dobry klimat w życie wsi.

Zdjęcia (126)

{"register":{"columns":[]}}