Brodna
Historia miejscowości Brodna
Brodna ma starą metrykę. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą ze śmiłowskich ksiąg parafialnych z 1578 r. Istniał tu nieduży (ok. 100 ha) majątek, który przed 1772 r. nabyła hrabina Eleonora Raczyńska. Dzisiejsza Brodna wygląda zupełnie inaczej niż dawniej. Kiedyś, w wyniku parcelacji ziemi państwowej, była dużą wsią. W latach 1838-1846 sprzedano tu drobnym chłopom 192 ha ziemi (działki od 4-7,5 ha). Na 80 ha powstała wówczas w północnej części wsi osada Pilsko. W latach 1855-1866 w wyniku kolejnych parcelacji i sprzedaży gruntów, utworzono Okunin, a przy drodze Zelgniewo-Śmiłowo powstał folwark chłopski. Majątek w latach 1858-1866 należał do rodziny Bergów, a po ich bezpotomnej śmierci, jego właścicielem został Erben Kegel. Około 1900 r. majątek rozparcelowano. Pod koniec XIX w. Brodna miała ponad 700 mieszkańców, a w okresie międzywojennym – ponad 500. Oprócz skoncentrowanego centrum, należało do niej kilkanaście gospodarstw położonych wśród pól. W 1895 r. w Brodnej powstała parafia ewangelicka, do której należeli wierni ze Śmiłowa, Zelgniewa i Jeziorek. Wybudowano tu kościół z czerwonej, klinkierowej cegły i dużą pastorówkę. Świątynia przetrwała w dobrym stanie aż do początku lat 70. XX wieku, kiedy to z pospolitych względów, została rozebrana. Jej kamienne fundamenty wysadzili saperzy.
Wieś Brodna
Brodna jest położona w odległości 1,5 km od drogi łączącej Zelgniewo ze Śmiłowem, w równej niemal odległości od obu tych miejscowości. Jest niedużą wsią, liczy ok. 155 mieszkańców. Najstarszy mieszkaniec wsi pan Edmund Gniot ma 96 lat. W strukturze wiekowej dominuje ludność wieku produkcyjnym (63%). Oprócz jednej rodziny ewangelickiej, wieś zamieszkują katolicy. Wieś należy do parafii w Śmiłowie. Tutejsze dzieci i młodzież uczęszczają do przedszkola i szkoły w Śmiłowie
Miejscowość ma zwartą zabudowę – spośród 42 numerów, tylko trzy zagrody znajdują się na tzw. wybudowaniach. W Brodnej rolnictwem trudni się 26 rolników. Tutejsze gospodarstwa specjalizują się głównie w hodowli trzody chlewnej i w uprawie warzyw. Działalność gospodarczą prowadzą 4 podmioty. Miejscowi przedsiębiorcy oferują usługi budowlane, ubezpieczeniowe, trudnią się naprawą i konserwację maszyn, pojazdów samochodowych i wyrobów metalowych.
Miejscowość ma swój Wiejski Dom Kultury, który w okresie letnim i zimowym służy dzieciom jako wakacyjna świetlica. Obiekt wyposażony jest w stoły do tenisa stołowego i gry planszowe. Obok budynku znajduje się plac zagospodarowany do gry w koszykówkę. Infrastrukturę sportową stanowi boisko do gry w piłkę nożną, usytuowane na początku wsi.. Brodna jest w pełni zgazyfikowana, zwodociągowana i skanalizowana.
Miejscowa pani sołtys integruje mieszkańców wsi podczas letnich pikników i okolicznościowych spotkań z okazji Dnia Kobiet i Świąt Bożego Narodzenia. W ciągu roku w Wiejskim Domu Kultury organizowane są dla mieszkańców pokazy żywieniowe, kursy dekoracji i degustacje domowych wypieków z okazji tłustego czwartku.
W ostatnich latach w miejscowości przeprowadzono wiele inwestycji, które ułatwiły mieszkańcom codzienne życie. W 1992 r. zwodociągowano wieś. W tym samym roku zakończono telefonizację miejscowości. Cztery lata później w latach 1996-1997 przeprowadzono budowę sieci gazowej. W 2006 roku w Brodnej wykonano sieć kanalizacyjną z przyłączami. W 2009 r. wyremontowano pomieszczenia w Wiejskim Domu Kultury wraz z wewnętrzną instalacją gazową oraz przebudowano pobliski parking. Rok temu (2011 r.) wyłożono kostką polbrukową plac koło przystanku autobusowego, deptak do skrzynek pocztowych oraz część pobliskiego chodnika.