W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Zabytkowy młyn "Nowość" w Niegowie

włyn wnętrze

W roku 1924 Marian Dąbrowski rozpoczął budowę młyna motorowego w Niegowie. Nadał mu nazwę „Nowość”. Ściany nośne 3- kondygnacyjnego budynku produkcyjnego, w części podpiwniczonego wzniesiono z betonowych prefabrykowanych bloczków. W roku 1928 właściciel młyna sprowadził silnik gazowy wyprodukowany w Szwajcarskiej Fabryce Lokomotyw i Maszyn Winterthur. W młynie zostały zamontowane trzy mlewniki z przełomu XIX/XX wieku, które stanowią  obecnie bardzo rzadko spotykane na terenie Polski zabytkowe urządzenia do produkcji mąki. Były one wyprodukowane w różnych wytwórniach: Lwówek Wielkopolski, Machań i S-ka w Pardubicach, C. Skoryny w Warszawie. Poza wymienionymi wyżej maszynami młyn  w Niegowie posiada inne unikalne maszyny takie jak: łuszczarka bębnowa (kaszak), śrutowniki, odsiewacze graniaste, odsiewacze płaskie, systemy transportu zboża i mlewa: grawitacyjny, kubełkowy oraz ślimakowy. Posiada wewnątrz budynku elewatory zbożowe i zbiorniki na produkty przemiału. Młyn pracował do roku 1968.

W roku 2007 Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie” zainteresowało się losem starego młyna. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków na mocy decyzji nr 389/13 i nr 780/13 w roku 2013 wpisał  odpowiednio do rejestru zabytków budynek młyna i jego wyposażenie. Obecnie na terenie młyna „Bractwo Zabrodzkie” organizuje imprezy cykliczne takie jak: Noc muzeów, Europejskie Dni Dziedzictwa, Piknik – Pożegnanie lata.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}