W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zmarła Maria Pańczyk-Pozdziej

12.05.2022

W wieku 79 lat zmarła pochodząca z Tarnowskich Gór Maria Pańczyk-Pozdziej, była wicemarszałek Senatu, dziennikarka Polskiego Radia Katowice, propagatorka i znawczyni kultury śląskiej.

Ś.P. Maria Pańczyk-Pozdziej

Urodziła się 10 lipca 1942 roku w Tarnowskich Górach. W 1968 r. ukończyła filologię polską na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu.
W latach siedemdziesiątych pracowała jako nauczycielk. Od 1971 roku była dziennikarką Radia Katowice.
W radiu zainicjowała konkurs pn. "Po naszymu, czyli po śląsku". Była też autorką cyklu programów “Sobota w Bytkowie” emitowanego w latach 1993-1999 w Telewizji Katowice. 
W latach 2002-2005 sprawowała mandat radnej Sejmiku Województwa Śląskiego.
Maria Pańczyk była senatorem VI, VII, VIII i IX kadencji, w latach 2011-2015 była wicemarszałkiem Senatu, a wcześniej radną Sejmiku Województwa Śląskiego.
W 2002 prezydent RP Aleksander Kwaśniewski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

{"register":{"columns":[]}}