W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zalew Nakło-Chechło

Rys historyczny

W latach 60. XX wieku na terenie dzisiejszego Zalewu Nakło-Chechło wydobywano piasek podsadzkowy, wykorzystywany w kopalniach węgla kamiennego do wypełniania wyeksploatowanych wyrobisk górniczych. Gdy w 1968 r. wydobycie piasku dobiegło końca, władze powiatu tarnogórskiego postanowiły wybudować w miejscu nieczynnej piaskowni duży zbiornik wodny, z przeznaczeniem na ośrodek sportowo-wypoczynkowy. Miał być znacznie większy niż  powstający w tym samym czasie zalew w Pniowcu, który budowały Zakłady Mechaniczne „Zamet” w Strzybnicy. Najpierw przystąpiono do rekultywacji terenu, uformowano czaszę zbiornika, a na jego obrzeżach posiano łubin, by użyźnić ziemię pod zasianie trawy. Po zatrzymaniu pomp odwadniających zbiornik zaczął systematycznie napełniać się wodami opadowymi i podskórnymi. Została wybudowana infrastruktura drogowa wokół Zalewu. Oficjalne otwarcie nastąpiło 27 czerwca 1970 roku.

Zalew dziś

Obsługą Zalewu do 31 marca 2015 roku zajmował się samorządowy zakład budżetowy – Gminny Ośrodek Rekreacji, który został zlikwidowany ze względu na brak płynności finansowej. Od tego czasu utrzymaniem Zalewu Nakło-Chechło zajmują się Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świerklańcu oraz Gmina Świerklaniec. Akwen od lat słynie z pierwszej klasy czystości wody, co potwierdzają regularne badania Sanepidu. Miejsca przeznaczone do kąpieli są czyste i przede wszystkim bezpieczne, a turyści mogą bez obaw oddawać się swoim pasjom – kąpielom, wędkarstwie, kajakarstwu czy żeglarstwie.

Opłaty

Zarządzenie Wójt Gminy Świerklaniec nr 0050.243.2021 z dn. 31 grudnia 2021 r. reguluje wysokość opłat za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej na terenach rekreacyjnych w obrębie Zalewu Nakło-Chechło.

Opłata za parking pojazdu za wyjątkiem pojazdów jednośladowych od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni świątecznych) oraz w weekendy i dni świąteczne po godzinie 18:001. Uregulowanie opłaty za parking pojazdu nie zwalnia z późniejszych opłat parkingowych ponoszonych na Parkingu Specjalnym (tzw. pole biwakowe) - 10 zł/dzień

Opłata za parking pojazdu za wyjątkiem pojazdów jednośladowych w weekendy i dni świąteczne do godziny 18:001. Uregulowanie opłaty za parking pojazdu nie zwalnia z późniejszych opłat parkingowych ponoszonych na Parkingu Specjalnym (tzw. pole biwakowe) - 20 zł/dzień

Opłata za parking pojazdu na Parkingu Specjalnym (tzw. pole biwakowe) - parking dodatkowo płatny, niezależnie od innych opłat parkingowych ponoszonych w obrębie Zalewu Nakło-Chechło1,3 . Uregulowanie opłaty za parking na Parkingu Specjalnym (tzw. pole biwakowe) zwalnia z późniejszych opłat parkingowych ponoszonych w obrębie Zalewu Nakło - Chechło - 20 zł/dzień.

Ustawienie namiotu w miejscu wyznaczonym do biwakowania1,3,4 - 20 zł/dzień.

Ustawienie przyczepy kempingowej lub kampera1,3,4 - 25 zł/dzień.

Opłata za osobę na Parkingu Specjalnym (tzw. pole biwakowe)1,3 - 5zł/dzień.

Podłączenie do energii elektrycznej (ryczałt)1,2,3 - 15 zł/dzień.

Opłata za brak lub zgubienie paragonu wydawanego na punktach poboru opłat - 200,00 zł.

1 opłata ważna w dniu uregulowania do godziny 24:00, bez względu na godzinę, o której dokonano
płatności.
2 wymagany własny kabel z oddzielnym przewodem ochronnym (układ sieci TN-S).
3 istnieje możliwość dokonania opłaty z góry za dowolną ilość dni.
4 dokonanie opłaty z góry za dowolną ilość dni zwalnia z opłat dodatkowych za parking ponoszonych w obrębie Zalewu Nakło - Chechło.

UWAGA!
Posiadacze Karty Mieszkańca Gminy Świerklaniec są zwolnieni z ponoszenia opłaty za parking pojazdu.

Pole biwakowe i kąpielisko strzeżone

W sezonie letnim funkcjonuje strzeżone kąpielisko, które przygotował Urząd Gminy Świerklaniec. na terenie pola biwakowego. Od 22 czerwca do końca wakacji jest ono czynne w godz. 10:00-18:00. Przy kąpielisku można także skorzystać z przebieralni.
Pole biwakowe także jest czynne od 22 czerwca do końca wakacji. Podczas trwania sezonu możliwy jest dostęp do prądu i skorzystanie z sanitariatów z natryskami.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}