W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zalew Nakło-Chechło

Rys historyczny

W latach 60. XX wieku na terenie dzisiejszego Zalewu Nakło-Chechło wydobywano piasek podsadzkowy, wykorzystywany w kopalniach węgla kamiennego do wypełniania wyeksploatowanych wyrobisk górniczych. Gdy w 1968 r. wydobycie piasku dobiegło końca, władze powiatu tarnogórskiego postanowiły wybudować w miejscu nieczynnej piaskowni duży zbiornik wodny, z przeznaczeniem na ośrodek sportowo-wypoczynkowy. Miał być znacznie większy niż  powstający w tym samym czasie zalew w Pniowcu, który budowały Zakłady Mechaniczne „Zamet” w Strzybnicy. Najpierw przystąpiono do rekultywacji terenu, uformowano czaszę zbiornika, a na jego obrzeżach posiano łubin, by użyźnić ziemię pod zasianie trawy. Po zatrzymaniu pomp odwadniających zbiornik zaczął systematycznie napełniać się wodami opadowymi i podskórnymi. Została wybudowana infrastruktura drogowa wokół Zalewu. Oficjalne otwarcie nastąpiło 27 czerwca 1970 roku.

Zalew dziś

Obsługą Zalewu do 31 marca 2015 roku zajmował się samorządowy zakład budżetowy – Gminny Ośrodek Rekreacji, który został zlikwidowany ze względu na brak płynności finansowej. Od tego czasu utrzymaniem Zalewu Nakło-Chechło zajmują się Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świerklańcu oraz Gmina Świerklaniec. Akwen od lat słynie z pierwszej klasy czystości wody, co potwierdzają regularne badania Sanepidu. Miejsca przeznaczone do kąpieli są czyste i przede wszystkim bezpieczne, a turyści mogą bez obaw oddawać się swoim pasjom – kąpielom, wędkarstwie, kajakarstwu czy żeglarstwie.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}