W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wielka miłość na wielkiej ścianie - zapraszamy na widowisko na fasadzie Pałacu Kawalera

14.09.2021

Na fasadzie Pałacu Kawalera w sobotę 18 września odbędzie się widowisko typu światło-dźwięk pt.: „Historia wielkiej miłości Blanki i Guida”. Przedstawienie zacznie się o 19.00 opowieścią nt. historii Świerklańca. Prelegentami będą: Zbigniew Banaś i dr Łukasz Zimnoch ze Stowarzyszenia WRAZIDLOK, które jest organizatorem wydarzeń w świerklanieckim parku pn. Salon Śląski. Ok. 19.40 fasada Pałacu Kawalera zmieni się w gigantyczną scenę, na której znów zatańczą Blanka i Guido w takt pieśni w wykonaniu Justyny Hubczyk.

Plakat promujący pokaz światło-dźwięk na fasadzie Pałacu Kawalera w Świerklańcu

Guido Henckel von Donnersmarck bajecznie bogaty hrabia i kurtyzana starsza od niego 11 lat spotykają się w stolicy świata, w Paryżu... tak zaczyna się historia wielkiej miłości pary, która władała Świerklańcem. Kim byli? Guido to bajecznie bogaty arystokrata, wojskowy, dyplomata, budowniczy, innowator, największy bogacz w historii Górnego Śląska. Blanka zaś to… kobieta zachwycająca, odurzająca, to eksplozja. Kobieta szpieg, poliglotka, koneserka, pławiąca swoją pożądliwość w niewyobrażalnym luksusie. Para ta buduje olbrzymi Pałac w Świerklańcu zaprojektowany i wyposażony przez Francuzów. Miłość Blanki i Guida kończy się tragiczne: jedwabny szal Pani na Świerklańcu w trakcie galopady zaplątał się w konar drzewa, co skończyło się tragiczne. Blanka udusiła się. Zakochany mąż nie pochował żony, trafiła ona do wanny z formaliną, która stała na pałacowym poddaszu…

Organizatorem widowiska jest Stowarzyszenie WRAZIDLOK przy wsparciu gminy Świerklaniec i powiatu tarnogórskiego.

Zdjęcia (1)