W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Weekend w świerklanieckim parku. Będzie co robić!

30.06.2021

Drugi wakacyjny weekend będzie bogaty w atrakcje, które odbędą się w zabytkowym parku w Świerklańcu. Przy współudziale gminy Świerklaniec zapraszają Stowarzyszenia WRAZIDLOK i Góry Kultury. To pierwsze na wydarzenia w ramach Salonu Śląskiego, a to drugie na niezwykłe fabularyzowane zwiedzanie historycznego przybytku Donnersmarcków.

Zapraszamy do parku w Świerklańcu na weekendowe wydarzenia

Co będzie się działo?

  • Sobota 3 lipca, godz. 18:00 – koncert pik! - akustycznie

pik!, to solowy projekt Grzegorza Pikulińskiego, który powstał latem 2019 roku.
Po opublikowaniu debiutanckiego klipu „Do końca”, muzyk samodzielnie zorganizował trasę koncertową o nazwie 25 x 25: Short Busking Tour, gdzie zaprezentował swoją twórczość na ulicach 25 najpiękniejszych polskich miast. W 25-minutowych mini-koncertach mogli wziąć udział wszyscy - lokalni mieszkańcy, turyści czy przypadkowi przechodnie.
Koncerty pika mają formę akustycznego live-actu. Kameralne spotkania z muzyką i osobistymi tekstami sprawiają, że każdy miłośnik muzyki znajdzie tu przestrzeń dla siebie.
Salon Śląski, powstał w Pałacu Kawalera, staraniem Stowarzyszenia WRAZIDLOK. Patronem tytularnym jest Wójt Świerklańca Marek Cyl
Patronatu Salonowi Śląskiemu udzielił także Gminny Ośrodek Kultury w Nakle Śląskim.
Projekt wykładów historycznych wspiera Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach.

  • Niedziela 4 lipca, godz. 11:00 - ŚLACZEK - komiksowe warsztaty plastyczne dla dzieci: "Superbohater z recyklingu"

Stowarzyszenie WRAZIDLOK, Biblioteka Śląska i Śląska Akademia Komiksu zapraszają do Pałacu Kawalera w Świerklańcu na ŚLACZEK - komiksowe warsztaty plastyczne dla dzieci: "Superbohater z recyklingu".
Warsztaty poprowadzi mgr Małgorzata Stępień - kulturoznawczyni i animatorka kultury, pasjonatka arteterapii, recyklingu oraz komiksów. Twórczyni wielu autorskich lekcji, spotkań, warsztatów oraz zajęć plastycznych dla dzieci i młodzieży.
O komiksach opowie również dr Matylda Sęk-Iwanek - komiksoznawca z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, współorganizatorka spotkań Śląskiej Akademii Komiksu.
Zapraszamy dzieci w wieku 5-12 lat
Warsztaty odbędą się w godzinach 11:00-12:30 – w Pałacu Kawalera w Świerklańcu w ramach Salonu Śląskiego.
W Parku natknąć będzie się można na WĘDRUJĄCĄ CZYTELNIĘ KOMIKSU
Do wędrującej strefy otwartej komiksu Biblioteki Śląskiej zapraszamy
wszystkich, zwłaszcza młodzież i dorosłych. Będzie można zobaczyć komiksy, przejrzeć nowości, porozmawiać i poczytać na wygodnych pufach komiksy ze zbiorów Biblioteki.
Zapraszamy od 11:00 -15:00.
Plenerowa Akademia Komiksu
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Salon Śląski, powstał w Pałacu Kawalera, staraniem Stowarzyszenia WRAZIDLOK. Patronem tytularnym jest Wójt Świerklańca Marek Cyl
Patronatu Salonowi Śląskiemu udzielił także Gminny Ośrodek Kultury w Nakle Śląskim.
Projekt wykładów historycznych wspiera Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach.

  • Niedziela 4 lipca, godz. 15:00 oraz 17:00 - Świerklaniec od podszewki - fabularyzowane zwiedzanie Parku w Świerklańcu

Stowarzyszenie Góry Kultury zaprasza na fabularyzowane zwiedzanie Parku w Świerklańcu pn. Świerklaniec od podszewki. Wydarzenie polega na zwiedzaniu wybranych lokalizacji Świerklanieckiego parku, ze szczególnym uwzględnieniem Domu Kawalera oraz tarasów nieistniejącego Pałacu.
Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który podczas spaceru opowiada historię Donnersmarcków oraz kolei losu parkowych zabudowań. Niewątpliwą atrakcją trasy zwiedzania są fabularyzowane historie odgrywane przez aktorów, przebranych za autentyczne postacie związane ze świerklanieckimi włościami. Pojawienie się tych postaci na trasie zwiedzania dodaje elementu zaskoczenia oraz zaciekawia zwiedzających jeszcze bardziej, dodając do zwiedzania rys dawnej codzienności.
Zwiedzanie, to kontynuacja działania rozpoczętego przez Stowarzyszenie podczas Industriady w 2019 roku. Zwiedzanie przyciągnęło mieszkańców powiatu oraz pasjonatów historii z całego województwa. Była to niepowtarzalna okazja zwiedzania obiektów z przewodnikiem.

Zaplanowano 6 spacerów:
- 4 lipca, 15:00, 17:00
- 17 lipca, 15:00, 17:00
- 1 sierpnia, 15:00, 17:00

Udział w spacerach jest bezpłatny, jednak obowiązuje limit miejsc

Zapisy:
kontakt@gorykultury.com
Gminna Biblioteka Publiczna w Świerklańcu 32 284 40 96; 32 390 21 57
Zadanie jest współfinansowane ze środków Powiatu Tarnogórskiego oraz Gminy Świerklaniec
Partnerem jest Gminna Biblioteka Publiczna oraz grupa Niespasowani

{"register":{"columns":[]}}