W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Uproszczona oferta realizacji zadania publicznego SPKiTŚ "Purpurki jak malowane - promocja niematerialnego dziedzictwa kulturowego"

29.11.2021

1. Tytuł zadania publicznego: Purpurki jak malowane - promocja niematerialnego dziedzictwa
kulturowego.
2. Termin realizacji zadania publicznego:
Data rozpoczęcia 06.12.2021, data zakończenia 31.12.2021
3. Syntetyczny opis zadania (wraz ze wskazaniem miejsca jego realizacji):
Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Tradycji Śląskiej mając na uwadze dobro niematerialnego dziedzictwa kulturowego powiatu tarnogórskiego oraz promowanie wartości związanych z kulturą śląską - między innymi prezentacją śląskiego stroju - postanowiło poddać prezentacji i szczegółowemu przedstawieniu jeden z elementów stroju - purpurkę. W trakcie realizacji zadania planuje się zakupić co najmniej 10 sztuk oryginalnych purpurek, które prezentowane będą w trakcie działań Stowarzyszenia w gminie Świerklaniec, powiecie tarnogórskim, województwie śląskim i w całym kraju. Zdobyte doświadczenie w trakcie kursów i szkoleń pozwoli również na prezentacje purpurki oraz sposobu jej wiązania w internecie. Efekty promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego będzie można oglądać na stronie Facebook Stowarzyszenia. Zaproponowane działanie zgodne jest z definicjami, założeniami i celami Konwencji UNESCO w
sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 r. W świetle artykułu 2. konwencji, sama purpurka jest przedmiotem, z którym wiąże się umiejętność odpowiedniego zakładania i zwyczaj noszenia. Istotny i tradycyjny jest również przekaz wiedzy i umiejętności z pokolenia na pokolenie, kultywowanie i odtwarzanie ich przez wspólnoty i grupy. Zgodnie z punktem 2. artykułu 2. niematerialne dziedzictwo kulturowe chusty purpurki przejawia się zarówno na poziomie przekazu ustnego jako opowieści o zwyczajach i okolicznościach jej noszenia, jej obecności w zwyczajach (np. w procesjach) i rytuałach (bywała wykorzystywana podczas obrzędu oczepin). Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Tradycji Śląskiej jest odpowiednim emisariuszem do prezentacji i promocji purpurki w gminie, powiecie i województwie.

Materiały

Purpurki jak malowane - promocja niematerialnego dziedzictwa kulturowego
Purpurki​_jak​_malowane.pdf 0.22MB
{"register":{"columns":[]}}