W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Jak opał to tylko ze sprawdzonego źródła

01.02.2023

Węgiel dostępny w sprzedaży musi spełniać wymagania jakościowe, które wprowadziło rozporządzenie Ministra Energii. Świadectwo jakości paliw stałych to dokument, który powinniśmy otrzymać od sprzedawcy.

Węgiel

W ostatnim czasie do Urzędu Gminy Świerklaniec zgłosił się mieszkaniec, który kupił węgiel pobliskim w składzie. Według niego zakupione paliwo jest złej jakości. Zawiera sporo kamieni oraz trudno się nim pali z uwagi na znaczną zawartość wody. Cena za węgiel nie była okazyjna, dlatego nie podejrzewał, że z opałem jest coś nie tak. Za zakupiony węgiel mieszkaniec nie dostał faktury oraz świadectwa jakości paliwa stałego, choć zgodnie z prawem powinien takie dokumenty otrzymać. Dziś nie potrafi się skontaktować ze sprzedawcą.
Niestety takie sytuacje się zdarzają, dlatego zalecamy, żeby podczas zakupu opału wymagać od sprzedawcy dowodu zakupu węgla właśnie w postaci faktury (sprzedawca może w tej sytuacji poprosić o dane osobowe potrzebne do wystawienia faktury oraz w celu dokonania zwolnienia z podatku akcyzowego wyrobów węglowych) oraz dokumentu o nazwie świadectwo jakości paliw stałych, w którym będą zawarte m.in. informacje dotyczące przedsiębiorcy wystawiającego świadectwo i parametry węgla (np. wartość opałowa, zawartość siarki, zawartość wilgoci, zawartość popiołów itd.). Bez nich może być problem ze zgłoszeniem ewentualnej reklamacji lub złożeniem zawiadomienia do organów ścigania o możliwości popełnienia oszustwa przez nieuczciwego handlarza.
W przypadku zakupu węgla od Gminy Świerklaniec mieszkańcy otrzymują każdorazowo dowód zakupu w postaci faktury, a świadectwo (certyfikat) jego jakości można zobaczyć i otrzymać w budynku urzędu gminy.
Z uwagi na problemy związane z zakupem dobrej jakości węgla, jego ceną i słabą dostępnością można rozważyć zmianę systemu grzewczego. W przypadku, jeśli chcecie Państwo zasięgnąć pomocy i porady przy wymianie starego pieca na ekologiczne źródło ciepła oraz otrzymania dofinansowania, można kontaktować się z Gminnym Punktem Programu Czyste Powietrze. Punkt jest czynny w każdy wtorek, od godziny 8:30 do godziny 15:30 – pokój nr 9 budynku przy ul. Młyńskiej 3.

{"register":{"columns":[]}}