W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dr Łukasz Zimnoch z Gracją Kultury!

27.09.2022

26 września w Pałacu Kawalera w Świerklańcu odbyła się uroczysta Sesja Rady Gminy Świerklaniec, podczas której wręczono nagrodę Gminy Świerklaniec za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, tzw. Grację Kultury. Otrzymał ją dr Łukasz Zimnoch, który jest Prezesem Stowarzyszenia WRAZIDLOK. Sesja była także okazją do wręczenia przez wójta stypendiów dla dzieci i młodzieży uzdolnionej artystycznie oraz dla uczniów za wybitne osiągnięcia naukowe.

Od lewej wójt Marek Cyl, Łukasz Zimnoch ze statuetką Gracji oraz przewodniczący rady Jarosław Wasążnik

Doroczna nagroda Gminy Świerklaniec za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury ma na celu nagrodzenie działań osób prawnych lub fizycznych, które promują gminę Świerklaniec w powyższych działaniach na terenie powiatu, województwa, kraju lub poza jego granicami.
Zgodnie z Regulaminem przyznawania nagrody z wnioskiem o nominację do niej mogą: instytucje kultury, stowarzyszenia, związki twórcze i kulturalne, organizacje pozarządowe, pełnoletni mieszkańcy Gminy Świerklaniec w liczbie co najmniej 50 oraz Wójt Gminy Świerklaniec.

W tym roku, po raz pierwszy z prawa do złożenia wniosku o nominację skorzystał Wójt Gminy Świerklaniec, składając kandydaturę dr Łukasz Zimnocha. Był to jedyny złożony w terminie wniosek.

19 sierpnia 2022 r. odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody, która po rozpatrzeniu wniosku, podjęła uchwałę o nominowaniu do nagrody Pana Łukasza Zimnocha.

Łukasz Zimnoch jest Prezesem Stowarzyszenia WRAZIDLOK, które z Gminą Świerklaniec współpracuje od kilku lat. Na początku jako Szlak Magnatów Przemysłowych realizowało na terenie zabytkowego Parku i Pałacu Kawalera w Świerklańcu konwentykle, które przybliżały zarówno Mieszkańcom Gminy Świerklaniec jak licznym turystom historię rodu Henckel von Donnersmarcków oraz odkrywało przed publicznością piękno świerklanieckich zabytków. Od 2021 roku Stowarzyszenie WRAZIDLOK współpracuje z Gminą Świerklaniec na zasadzie umowy partnerskiej. Od tego czasu znacząco poszerzyła się oferta kulturalna Parku w Świerklańcu. Dzięki cyklicznym wydarzeniom, jakim jest Salon Śląski oraz oprowadzanie po Pałacu Kawalera i zabytkowym Parku przez przewodników, Świerklaniec stał się jeszcze bardziej rozpoznawalny w regionie. Działania te mają bezpośredni wpływ na ilość zwiedzających świerklanieckie zabytki. Ale także zabytki wzniesione przez Donnersmarcków w Nakle Śląskim i Orzechu (kościół parafialny z mauzoleum oraz Ruina Romantyczna). Dr Łukasz Zimnoch jest osobiście zaangażowany w te przedsięwzięcia jako przewodnik ich koordynator. Najgłośniejszym wydarzeniem, które zorganizowało Stowarzyszenie WRAZIDLOK jest codzienny pokaz mappingowy na fasadzie Pałacu Kawalera w Świerklańcu, który dotyczy historii małżeństwa: Blanki de Paivi i Guido Henckel von Donnersmarcka pn.: "Wielka miłość Blanki i Guida". Mapping miał swoja premierę 2 lipca. Pokaz przyciągnął do Parku w Świerklańcu kilkaset osób. Każdego dnia, w zależności od pogody, uczestniczy w nim od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Jest to niewątpliwie ogromna atrakcja, która wyróżnia Świerklaniec na tle innych gmin w regionie. Łukasz Zimnoch jest producentem tego świetlnego spektaklu, na który fundusze zostały pozyskane z zewnątrz (zwycięski projekt w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego). Intensywnie pracuje także nad marketingiem Świerklańca i jego atrakcji wśród mieszkańców Województwa Śląskiego, ale także innych województw.
Podczas Sesji Rady Gminy Świerklaniec w dniu 31 sierpnia, radni zadecydowali o przyznaniu Gracji Kultury dr. Łukaszowi Zimnochowi.
- Dziękuję wszystkim którzy mnie wspierali. Dziękuję wszystkim Wam, którzy chętnie zaglądacie do Świerklańca – mówił laureat.
- Mamy taki mały jubileusz, bo Gracja Kultury Gminy Świerklaniec przyznawana jest już po raz dziesiąty, a po raz pierwszy to Wójt Gminy Świerklaniec wystąpił z wnioskiem o nominację – podkreślił wójt Marek Cyl.
Uroczysta Sesja Rady Gminy Świerklaniec była także okazją do wręczenia stypendiów Wójt Gminy Świerklaniec dla dzieci i młodzieży uzdolnionej artystycznie oraz dla uczniów za wybitne osiągnięcia naukowe. W tym roku otrzymało ich łącznie 15 młodych osób.
- Ta uzdolniona młodzież to przecież potencjalni laureaci naszej Gracji Kultury w przyszłych latach – powiedział wójt po wręczeniu pamiątkowych dyplomów. Stypendia dla dzieci i młodzieży uzdolnionej artystycznie oraz dla uczniów za wybitne osiągnięcia wiążą się także z gratyfikacją finansową.

Na zakończenie uroczystości zaśpiewała jedna ze stypendystek - Klaudia Biel, która w poprzednim roku szklonym zajęła I miejsce w II Wojewódzkim Konkursie Pieśni Kresowej.

Stypendia Wójta Gminy Świerklaniec dla dzieci i młodzieży uzdolnionej artystycznie:
1. Martyna Cieślik – 12 lat Nakło Śląskie
kategoria muzyka
- I miejsce w XVII Wiosennym Wojewódzkim Festiwalu Instrumentów Klawiszowych - zasięg wojewódzki

2. Natalia Brzezicka – 19 lat Orzech
kategoria muzyka
- I miejsce na Konkursie Wiolonczelowym we Włoszech – zasięg międzynarodowy

3. Klaudia Biel – 11 lat Orzech
kategoria śpiew
- I miejsce w II Wojewódzkim Konkursie Pieśni Kresowej – zasięg wojewódzki

4. Julia Miś – 18 Nakło Śląskie
kategoria muzyka
- III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Krakowie  - zasięg międzynarodowy

5. Małgorzata Krzyżak – 13 lat Nowe Chechło
kategoria muzyka
- Grand Prix w XVII Wiosennym Wojewódzkim Festiwalu Instrumentów Klawiszowych
- zasięg wojewódzki

6. Magdalena Tomanek – 18 lat Orzech
kategoria muzyka
- I miejsce w XVII Wiosennym Wojewódzkim Festiwalu Instrumentów Klawiszowych – zasięg wojewódzki

7. Maja Anikiel – 17 lat Nakło Śląskie
kategoria muzyka
- I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Prometeus – zasięg międzynarodowy

8. Antonina Piofczyk – 13 lat Nakło Śląskie
kategoria muzyka
- III miejsce w XVII Wiosennym Wojewódzkim Festiwalu Instrumentów Klawiszowych – zasięg wojewódzki

9. Grzegorz Łukaszczyk – 12 lat Nakło Śląskie
kategoria muzyka
- Wyróżnienie w III Ogólnopolskim Konkursie Puzonistów i Tubistów – zasięg ogólnopolski

Stypendia wójta Gminy Świerklaniec za wybitne osiągnięcia naukowe:

1. Zofia Blochel zamieszkała w Świerklańcu
Uczennica V klasy Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Świerklańcu uzyskała wysoką średnią ocen (5,83) w roku szkolnym 2021/2022 przy wzorowej ocenie z zachowania.

2. Maria Chromińska zamieszkała w Świerklańcu
Uczennica VII klasy Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Świerklańcu uzyskała wysoką średnią ocen (5,64) w roku szkolnym 2021/2022 przy wzorowej ocenie z zachowania.

3. Zuzanna Cyrek zamieszkała w Ossach
Absolwentka VIII klasy Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Świerklańcu  uzyskała wysoką średnią ocen (5,72) w roku szkolnym 2021/2022 przy wzorowej ocenie z zachowania.

4. Milena Janiak zamieszkała w Nowym Chechle
Uczennica V klasy Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Nowym Chechle uzyskała tytuł finalisty w ogólnopolskim konkursie matematyczno-informatycznym w roku szkolnym 2021/2022 przy wzorowej oceniez zachowania, dodatkowo uzyskując wysoką średnią ocen (5,92).

5. Kamil Nawrath zamieszkały w Świerklańcu
Absolwent VIII klasy Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Świerklańcu uzyskał tytuł finalisty w wojewódzkim konkursie przedmiotowym z języka niemieckiego w roku szkolnym 2021/2022 przy wzorowej oceniez zachowania.

6. Paulina Korbel zamieszkała w Nakle Śląskim
Absolwentka III klasy Technikum w Zaspole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim uzyskała wysoką średnią ocen (5,26) w roku szkolnym 2021/2022 przy wzorowej ocenie z zachowania.

{"register":{"columns":[]}}