W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Walory przyrodnicze

Rzeka Noteć w okolicach Krzyża Wielkopolskiego

Gmina Krzyż Wielkopolski swymi walorami przyrodniczymi i brakiem uciążliwego przemysłu, stanowi o atrakcyjności turystycznej i wypoczynkowej dla spragnionych odpoczynku z data od wielkomiejskiego zgiełku. Nieskażone lasy, woda i powietrze, niezwykłe bogactwo roślin i zwierząt to główne walory tego terenu.Największe skupiska lasu stanowią fragment Puszczy nad Drawą. Przez jej obszar przepływa rzeka Drawa i wpadająca do niej Płociczna, Szczuczyna, Człapia, Bukówka oraz ciek Rzeczka z dopływem Modrza.

Na terenie gminy znajduje się aż 18 jezior, które łącznie zajmują powierzchnię ok. 180 ha. Największe jest jezioro Królewskie (ponad 55 ha), a w dalszej kolejności jeziora: Radzyń Wielki 21ha, Lisie 18ha , Twardowskie 18ha i Perliste 13ha.

Krajobraz Gminy jest bardzo urozmaicony. Szczególnie urokliwe są głęboko wcięte doliny Drawy i Płocicznej. Piękne lasy, jeziora, rzeki tworzą wspaniałe krajobrazy. Będąc w tym rejonie trzeba koniecznie odwiedzić Drawieński Park Narodowy, który leży na pograniczu 3 województw – wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. W parku ochroną są objęte, zachowane w pierwotnym stanie, fragmenty borów sosnowych oraz lasy bukowe i grabowe z domieszkami dębu. Można napotkać okazy drzew 300 – 450 letnich. Niespotykane okazy drzew głównie dębów stanowiące pomniki przyrody można napotkać na terenie całej gminy. Wspaniałe są też doliny Drawy i Płocicznej.  Do atrakcji turystycznych gminy zaliczamy pięknie położony teren, ciszę , lasy, możliwość jazdy konnej, spływy kajakowe rzeką Drawą. jest to wspaniałe miejsce do wędkowania, a w okresie jesiennym, teren dla zbieraczy grzybów oraz myśliwych. Walory przyrodnicze gminy - panująca tu cisza i spokój, czyste środowisko  - doceniane są nie tylko przez mieszkańców, ale również gości licznie odwiedzającyh naszą gminę.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}