W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Położenie geograficzne

Panorama Krzyża Wielkopolskiego

Gmina Krzyż Wielkopolski leży w północno-zachodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Od wschodu graniczy z gminą Wieleń, od południa z gminą Drawsko, od zachodu z województwem lubuskim i gminami Drezdenko i Dobiegniew, od północy z województwem zachodnio - pomorskim, gminą Człopa. Od zachodu jej granice wyznaczają rzeki Drawa i fragment rzeki Płocicznej, mającej ujście w miejscowości Przesieki, od południa rzeka Noteć, a od wschodu fragment granicy wyznacza rzeka Modrza.
Gminę tworzą  miasto Krzyż Wiel­kopolski i 11 sołectw. Jest zamieszkiwana przez ok. 9000 osób.

Zajmuje powierzchnie 175 km2, z czego ponad po­łowę porastają lasy, których największe skupiska stanowią fragment Puszczy nad Drawą. Na terenie gminy znajduje się aż 18 jezior, które łącznie zajmują 180 ha. Największym jest Królewskie (ponad 55 ha), a w dalszej kolejności jeziora: Raczek (zwane też Dużym Radzyniem, 21 ha), Przesieki (Lisie, 18 ha), Pestkowe (Twardowskie, 13 ha), Żelichowo Leśne (13 ha) i Przesieki II (12,3 ha).

 

 

{"register":{"columns":[]}}