W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wspomnienie świętego Urbana I patrona gminy Kobiór

22.05.2024

Św. Urban I – Rzymianin, był synem Poncjana, siedemnasty z kolei papież. Rządził Kościołem w czasie, gdy część gminy rzymskiej opowiadała się za antypapieżem Hipolitem. Za pontyfikatu Urbana I, który przypadał na lata 222-230, panował cesarz Aleksander Sewer (222-235r.).

Figura św. Urbana we wnęce beżowej ściany. Przed nią bukiet herbacianych róż.

W brewiarzu katolickim mówi się o licznych nawróconych, między którymi są św. Cecylia, jej mąż Walerian i jego brat Tyburcjusz. Działając w obronie Kościoła, wiele wycierpiał od prześladowców, szczególnie od cesarza rzymskiego. Poniósł męczeńską śmierć przez ścięcie.
W średniowieczu był jednym z najbardziej popularnych świętych. W jego dzień błogosławiono pola. Patron właścicieli winnic, winnej latorośli, ogrodników, rolników, dobrych urodzajów.
Kościół czci papieża Urbana I jako świętego w liturgii 25 maja.

{"register":{"columns":[]}}