W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Współpraca zagraniczna - co dalej po 4 letniej przerwie?

19.05.2023

Po długiej przerwie we współpracy z miastami partnerskimi – Sternberkiem (Czechy), Dobsiną (Słowacja) i Sajoszentpeter (Węgry) - spowodowanej pandemią Covid-19, Wójt Gminy Kobiór udał się na zaproszenie burmistrza Stanislava Orsága do Czech.

Zdjęcie ze spotkania w dniu 16.05.2023 Burmistrz Dobšiny Ján Slovák, Wójt Gminy Kobiór Eugeniusz Lubański, Burmistrz Šternberka Stanislav Orság oraz Burmistrz Sajószentpéter Péter Faragó.

Burmistrzowie miast partnerskich spotkali się 16 maja br., aby omówić zakres przyszłej współpracy, opartej przede wszystkim na rozgrywkach sportowych organizowanych dla uczniów szkół w ramach Międzynarodowej Spartakiady Młodzieży.

Pierwsza edycja tych „igrzysk” odbyła się w Dobsinie na Słowacji w 2002 roku. Od tego czasu, odbywały się one corocznie w kolejnej gminie partnerskiej. Reprezentacje liczące po 40 osób z każdej gminy, składające się z uczniów w wieku do 15 lat, ich nauczycieli i trenerów rywalizowały w dyscyplinach sportowych. Dodatkowo przy tej okazji odbywał się plener malarsko-fotograficzny dla lokalnych artystów oraz turniej piłkarski oldboys. Ostatnie rozgrywki miały miejsce w 2019 roku w Sajoszentpeter.

Po przerwie związanej z pandemią, kolejną edycję będzie gościć miasto Sternberk w terminie 22-24 maja 2024 roku. Planowane dyscypliny to lekkoatletyka, piłka nożna, siatkówka, piłka ręczna, wspinaczka po sztucznej ściance oraz tenis stołowy. Jednogłośnie postanowiono zrezygnować z turnieju piłkarskiego oldboys a zawody sportowe oraz plener malarsko-fotograficzny będą ograniczone tylko do rywalizacji pomiędzy uczniami. W ramach imprezy odbędą się również zawody pływackie w nowo wybudowanym aquaparku w Sternberku, jednak nie będą one miały wpływu na klasyfikację w Międzynarodowej Spartakiadzie Młodzieży. Każda gmina-gospodarz będzie ostatecznie decydować o konkurencjach przeprowadzanych w danym roku. Burmistrz Dobsiny zaproponował wprowadzenie także konkurencji zimowych, gdy gospodarzem będzie Słowackie miasto.

Po 4-letniej przerwie związanej z pandemią, współpraca zagraniczna miast partnerskich wznawia swoje działania, a Międzynarodowa Spartakiada Młodzieży staje się centralnym punktem tej współpracy, umożliwiając wymianę sportowych doświadczeń i budowanie więzi między uczniami z różnych krajów.

{"register":{"columns":[]}}