W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wizyta, której się nie zapomina

14.06.2024

3 czerwca najstarsi uczniowie, zgodnie z tradycją naszej Szkoły Podstawowej, wraz z wychowawczynią uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Grupa uczniów idąca w kierunku ceglanego budynku z wysoką wieżą. Obok tory kolejowe.

Skupienie i zaduma towarzyszyły zwiedzającym to szczególne miejsce. Młodzież zapaliła symboliczny znicz pod ścianą straceń, uczciła chwilą ciszy pamięć ofiar, których liczba - uwieczniona w „księdze imion” - przeraża, a jeszcze bardziej świadomość, że wielu nazwisk w niej brakuje…  „To się stało, a więc może znów się zdarzyć… Może się zdarzyć wszędzie” – taką przestrogę Primo Leviego (byłego więźnia obozu) można przeczytać na ścianie jednego z bloków obozu. Oby więc pamięć o tym miejscu została w sercach wraz z mocnym postanowieniem: musimy zrobić wszystko, by nigdy ta historia się nie powtórzyła!

Szkoła Podstawowa

{"register":{"columns":[]}}