W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Uroczystości kościelne związane z dniami Kobióra

13.05.2024

25 maja obchodzić będziemy liturgiczne wspomnienie św. Urbana – papieża i męczennika, którego przed laty gmina Kobiór obrała jako swojego patrona i opiekuna.

Figura mężczyzny w mitrze na głowie trzymająca laskę. Obok napis zaproszenie na dni Św. Urbana.

W tym roku nasze świętowanie ma wyjątkowy charakter. Stolica Apostolska przekazała bowiem naszej wspólnocie parafialnej relikwie pierwszego stopnia św. Urbana. Otrzymanie ich nie było prostym zadaniem, gdyż zazwyczaj zakrystia papieska nie przekazuje relikwii świętych z pierwszych trzech wieków (ze względu na ich wartość historyczną i trudną dostępność). Tym bardziej wdzięczni jesteśmy za ten bezcenny dla nas dar. Tego dnia na ul. Rodzinnej, nieopodal cmentarza poświęcona zostanie również kaplica ku czci naszego świętego patrona, która upamiętni to wydarzenie, a jednocześnie będzie nowym miejscem kultu i przypomnieniem o opiece, pod którą przed laty gmina Kobiór oddała się św. Urbanowi.

Zapewne u wielu z was pojawi się pytanie jak to się stało, że św. Urban został patronem Kobióra? Otóż zgodnie z tradycją Kościoła czczony jest On głównie jako patron rolników. Przez wieki pszczyńskie ziemie to właśnie przede wszystkim tereny rolnicze. Stąd rozwinął się kult tego papieża, a po dziś dzień w naszej okolicy znajdziemy kaplice i kościoły pod jego patronatem. Współcześnie święto ku czci Urbana jest już nieco zapomniane. Mało kto pamięta, że kilkadziesiąt, czy kilkaset lat temu wiązały się z nim różne, bogate i kultywowane przez pokolenia tradycje. Czy jednak Urban to patron, który dziś jest już tylko wspomnieniem historii? Nic bardziej mylnego. Jego odważne życie i męczeństwo dla Chrystusa dla nas współczesnych powinno być zachętą do mężnego wyznawania i obrony wiary. Musimy przyznać, że nieraz brakuje nam właśnie tych cech, bez których trudno być autentycznymi wyznawcami Chrystusa.

Uroczystości które przed nami, rozpoczną się już w czwartek 23 maja. Poprzez wieczory ze św. Urbanem, chcemy duchowo przygotować się do wprowadzenia relikwii. W czwartek o godz. 19.00 serdecznie zapraszamy na modlitwę w intencji wszystkich mieszkańców naszej Gminy. W piątek o godz. 19.00 będzie okazja, by dowiedzieć się coś więcej na temat świętego. Konferencje pt: Święty Urban Papież – patron rolników i stróż winnic”, wygłosi ks. dr Damian Bednarski – były kobiórski wikary, a dziś proboszcz parafii św. Urbana w Woli. W sobotę 25 maja, o godz. 13.45 zgromadzimy się na parkingu, by poświęcić nową kaplicę dedykowaną świętemu, a później w procesji udamy się do kościoła, by uroczyście wprowadzić jego relikwie. O godz. 14.00 Mszy Świętej w intencji wszystkich mieszkańców Kobióra przewodniczyć będzie ks. bp Grzegorz Olszowski. Serdecznie zapraszamy wszystkich kobiórzan do licznego udziału w tym historycznym wydarzeniu; poczty sztandarowe, parafian w strojach ludowych, a nade wszystko całe rodziny. Niech będzie to okazja do dziękczynienia, jak również do ponownego powierzenia nas samych opiece św. Urbana.

Po zakończonych uroczystościach, nasze świętowanie przeniesie się na teren ośrodka sportowego, gdzie władze gminy zapraszają wszystkich mieszkańców na rodzinny festyn. Początek o godz. 16.00. Bądźmy tego dnia razem!

ks. Adam Zgodzaj

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}