W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Rozwijamy się na wiosnę. Od 1 marca w Transport GZM nowe możliwości

14.03.2024

Z taryfy Transport GZM znikają dotychczasowe bilety 30-dniowe i „kolorowe” Metrobilety. Wszystkie bilety 30-dniowe zmienią się w Metrobilety, a każdy Metrobilet daje możliwość podróżowania również Kolejami Śląskimi i POLREGIO. Do tego dochodzi uruchomiony niedawno Metrorower, z którego posiadacze wszystkich biletów okresowych mogą korzystać bez dodatkowych opłat przez 60 minut dziennie.

Informacja promocyjna GZM na żółtym tle. Obok zdjęcia pociągu i autobusu poruszających się po trasach oraz żółte rowery

Kolejny etap integracji biletowej to efekt porozumienia zawartego w grudniu 2023 r., pomiędzy GZM, Województwem Śląskim, Kolejami Śląskimi i POLREGIO. Dzięki temu rozwiązaniu wszystkie podstawowe bilety 30-dniowe w sieci Transport GZM to teraz Metrobilety, które będą umożliwiały również korzystanie z pociągów. Pasażerowie w cenie biletu otrzymają dodatkowo możliwość podróżowania pociągami Kolei Śląskich i POLREGIO, na wybranym przez siebie obszarze.

  • Dla pasażerów oznacza to większą elastyczność i duże ułatwienie w podróżowaniu po Metropolii. Wystarczy jeden bilet, z którym możemy wybierać najszybsze dostępne połączenia i dogodne przesiadki. Pasażerowie nie muszą już analizować taryf różnych przewoźników – wyjaśnia Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.  
  • Pilotaż pogłębionej integracji potrwa do końca roku. Mam nadzieję, że po jego zakończeniu uda nam się rozszerzyć integrację o kolejne bilety. Już teraz dziękuję władzom województwa i kolejowych spółek za otwartość i gotowość do rozmów – dodaje.

Więcej możliwości i połączeń. Zyskają mieszkańcy Katowic i innych miast

Oferta obejmie Metrobilet Miasto 30, czyli bilet 30-dniowy, ważny na terenie jednego miasta, dostępny w cenie 119 zł. Pasażerowie dodatkowo w cenie biletu zyskają możliwość korzystania z pociągów na terenie wybranego miasta. Cena tego biletu zmieni się o 10 zł, co jest spowodowanem.in. wzrostem cen energii i paliw.  Metrobilet Miasto 30 to lepsza oferta dla mieszkańców Katowic, którzy dotychczas płacili 159 zł za podobny bilet – Strefa Katowice, ale także dla mieszkańców miast, w których zlokalizowane są co najmniej dwie stacje kolejowe na obszarze GZM. Mowa chociażby o Gliwicach, Dąbrowie Górniczej czy Tychach.
Z Metrobiletem 2 Miasta 30 za 149 zł (czyli w takiej cenie, jak obecnie) możliwe będzie podróżowanie wszystkimi środkami transportu po dwóch wybranych i graniczących ze sobą miastach.

Nowy bilet obszarowy – taniej i elastyczniej

Dzięki Metrobiletowi Obszarowemu pasażerowie nie będą ograniczeni strefami, tak jak to było w przypadku dotychczasowych „kolorowych” Metrobiletów. Bilet będzie umożliwiał podróżowanie po całej sieci komunikacji miejskiej Transport GZM oraz na obszarze od 3 do 6 graniczących ze sobą miast, obsługiwanych koleją. W praktyce oznacza to pełną dowolność w podróżowaniu wszystkimi autobusami, tramwajami i trolejbusami oraz pociągami, np. pomiędzy Chorzowem a Dąbrową Górniczą.
Dotychczasowi użytkownicy Metrobiletów „kolorowych” zyskają na zmianie ponad 30 złotych miesięcznie. Cena Metrobiletu Obszarowego wyniesie 189 zł.

Bilet po całej Metropolii z 299 na 249 zł

Osoby, które chcą korzystać ze wszystkich połączeń komunikacji miejskiej Transport GZM i ze wszystkich połączeń kolejowych oferowanych na obszarze Metropolii mogą kupić Metrobilet Sieć 30, który zastąpi Metrobilet Cała Metropolia. Poprzednik kosztował 299 zł. Bilet w nowej ofercie to koszt 249 zł, dzięki czemu pasażerowie oszczędzą miesięcznie 50 zł, a dodatkowo zyskają nowe połączenia organizowane przez POLREGIO – dotychczas oferowane były wyłącznie kursy pomiędzy Katowicami a Sławkowem.
- Obecność POLREGIO w porozumieniu z Górnośląsko - Zagłębiowską Metropolią to nie tylko dołączenie do integracji transportowej, która jest dla mieszkańców regionu ułatwieniem w codziennym podróżowaniu – mówi Marcel Klinowski, wiceprezes spółki POLREGIO. - Wartością dodaną od spółki jest honorowanie wspólnego biletu również na odcinkach Katowice - Mysłowice, Gliwice – Rudziniec oraz Gliwice – Pyskowice, na których wcześniej Metrobilet w pociągach POLREGIO nie obowiązywał – dodaje.
Dodatkowo integracją objęty będzie również emitowany przez GZM bilet 24-godzinny, pod nową nazwą „Metrobilet 24 h”. Bilet będzie uprawniał do podróży po całej sieci komunikacji miejskiej Transport GZM oraz na wszystkich liniach kolejowych na obszarze GZM.
Metrobilety będą umożliwiać także przejazd pomiędzy Tarnowskimi Górami a Siewierzem, przez Międzynarodowy Port Lotniczy w Pyrzowicach.

Zmiany w taryfach

Nowe Metrobilety zastąpią dotychczasowe Metrobilety „kolorowe” i imienne bilety 30-dniowe Transport GZM. Analogiczne bilety miesięczne, pod nazwą „Taryfa Max Bilet”, będą dostępne również w Kolejach Śląskich. Pasażerowie będą mieli te same uprawnienia z wyjątkiem czasu obowiązywania – bilety emitowane przez Transport GZM będą 30-dniowe, a przez Koleje Śląskie – miesięczne. Zarówno Transport GZM, jak i Koleje Śląskie i POLREGIO, będą wzajemnie honorować uprawnienia do przejazdów ulgowych (w kolejach ulgi ustawowe, w komunikacji miejskiej zgodnie z Taryfą Transport GZM), z wyjątkiem uprawnień do przejazdów bezpłatnych.
Ponadto wycofane będą dotychczasowe Superbilety „kolorowe” oraz bilety liniowe Kolei Śląskich. Na wniosek Kolei Śląskich nie będą też emitowane przez spółkę bilety z ofert: „Taryfa pomarańczowa”, „Silesia 24”, „EuroSilesia24”. Przewoźnik zdecydował również o wycofaniu ze sprzedaży „Biletu Śląskiego”.

Ułatwienie na czas przebudowy

  • Wspólna oferta trzech przewoźników ułatwi pasażerom Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii poruszanie się po regionie w trakcie przebudowy węzła katowickiego, która jest jedną z największych inwestycji w infrastrukturę kolejową w Polsce – mówi Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.
  • W GZM największe utrudnienia rozpoczną się w tym roku. Dzięki naszej współpracy niedogodności będą mniejsze, a możliwość skorzystania z jednego biletu pozwoli na większą elastyczność w poruszaniu się komunikacją publiczną – wyjaśnia Świrski.

Gdzie zaopatrzyć się w nowe Metrobilety?

Metrobilety 30-dniowe dostępne będą wyłącznie w systemie Transport GZM, w aplikacji mobilnej lub na karcie po zakupie w automatach biletowych, Punktach Obsługi Pasażera lub punktach sprzedaży. Ponadto, tak jak dotychczas, w aplikacjach mobilnych: Transport GZM, Mobilet, jakdojade, zbiletem.pl, mPay, SkyCash oraz w biletomatach, punktach sprzedaży i Punktach Obsługi Pasażera zaopatrzyć się będzie można w Metrobilet 24 h (w przypadku automatów biletowych, bilet jest dostępny zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej).

{"register":{"columns":[]}}