W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Przypomnienie o obowiązku umieszczania numeru porządkowego na budynku

16.02.2024

Numeracja budynków to system identyfikacji, który przypisuje unikalne numery każdemu budynkowi w danym obszarze. Powieszenie numeru na widocznym miejscu umożliwia łatwe i szybkie zlokalizowanie danego adresu, co jest nieocenione dla kurierów, dostawców, służb ratunkowych, służb komunalnych oraz osób poszukujących konkretnego miejsca.

Tabliczka adresowa z numerem 8 i nazwą ulicy powieszona na białej elewacji budynku. Obok szare drzwi wejściowe i brama garażowa oraz donice z kwiatami.

Pierwszym i najważniejszym powodem, dla którego wprowadza się obowiązek powieszenia numerów budynków, jest bezpieczeństwo. W przypadku nagłej sytuacji, takiej jak pożar, wypadek czy pilna potrzeba medyczna, odpowiednie służby ratunkowe muszą jak najszybciej dotrzeć pod wskazany adres. Czasami w takich sytuacjach liczą się minuty, a dokładne oznaczenie budynku znacząco przyspiesza proces pomocy.

Dodatkowo, obowiązek powieszenia numeru budynku ułatwia codzienne życie mieszkańcom. Dostawcy, kurierzy i goście mogą szybko znaleźć odpowiedni adres, bez konieczności spędzania długich godzin na poszukiwaniu miejsca, zwłaszcza w nieznanym obszarze. To przyspiesza dostawy i usprawnia procesy logistyczne.

Wprowadzenie obowiązku powieszenia numerów budynków może również poprawić skuteczność działania różnych służb publicznych. Dzięki precyzyjnej identyfikacji budynków, takie instytucje jak poczta, policja czy administracja lokalna mogą skuteczniej dostarczać korespondencję, monitorować bezpieczeństwo i świadczyć inne usługi na rzecz społeczności. Służby komunalne mogą w prosty sposób zlokalizować miejsce odbioru odpadów.

Warto również zauważyć, że wprowadzenie takiego obowiązku jest stosunkowo prostym i niedrogim działaniem. Wystarczy zainstalować czytelne numery na zewnętrznych ścianach budynków lub bramach, tak aby były widoczne z drogi. Jest to niewielki wysiłek, który przynosi ogromne korzyści dla społeczności.

{"register":{"columns":[]}}