W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Policja ostrzega: uwaga na wakacyjnych oszustów

07.07.2023

Okres urlopowy w pełni. Planując swój wypoczynek w kraju czy też za granicą pamiętaj o sprawdzeniu wakacyjnej oferty i biura podróży. Rezerwujesz wakacje przez Internet? Uważaj na „super okazje”. Wakacyjni oszuści nie próżnują.

Skulona kobieta siedzi przy walizkach w tle plaża i morze. Na pierwszym planie tabliczki z napisem wakacyjny koszmar i wakacje marzeń.

Czekałeś cały rok na urlop, wykupiłeś wakacje, w końcu przyszedł ten dzień. Z kapeluszem na głowie udajesz się na lotnisko, a tam... okazuje się, że nie ma cię na liście pasażerów. Padłeś ofiarą oszustwa wakacyjnego. To bardzo przykry scenariusz, nie pozwól, żeby się spełnił!
Jeśli chcesz spokojnie wypocząć, odpowiednio wcześniej się przygotuj. Lista wakacyjnych obowiązków jest długa, a na jej czele powinno się znajdować sprawdzenie biura podróży, w którym chcemy wykupić swoje wymarzone wakacje. Jak to zrobić? Lampka ostrzegawcza w naszych głowach powinna się zapalić już w chwili kiedy organizator oferuje wakacje w podejrzanie niskich cenach. Ta metoda weryfikacji, nie jest jednak w żaden sposób miarodajna. Dlatego warto skorzystać z innych narzędzi. Sprawdź, czy biuro podróży należy do organizacji branżowych, np. do Polskiej Izby Turystyki. Skorzystaj z Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (CEOTiPO) prowadzonej w formie elektronicznej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Ten dostępny bezpłatnie rejestr gromadzi dane o działających legalnie organizatorach turystyki i pośrednikach turystycznych w kraju.

Pamiętaj o podstawowych zasadach:

  • zachowaj zdrowy rozsądek sprawdzając „super okazje”,
  • zarezerwuj wakacje u renomowanego agenta lub w sprawdzonym biurze podróży,
  • sprawdź dokładnie w internecie, czy firma jest legalna,
  • upewnij się, że dany hotel i linia lotnicza naprawdę istnieją,
  •  sprawdź opinie innych klientów,
  • korzystaj z bezpiecznych metod płatniczych.

Co powinieneś zrobić, jeśli zostałeś oszukany lub zauważyłeś próbę oszustwa? Zgłoś sprawę jak najszybciej na policję. W przypadku pojawienia się problemów z zagraniczną firmą pomoc możesz uzyskać w Urzędzie Ochrony Konsumenckiej i Konsumentów oraz Europejskim Centrum Konsumenckim.

Policja Śląska

{"register":{"columns":[]}}