W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Podsumowanie gminnego programu na dofinansowanie wymiany kotłów

02.11.2023

Zakończono dofinansowanie wymiany kotłów z gminnego programu. W 2022 roku złożono 49 wniosków o wymianę kotłów. W 2023 roku złożonych zostało tylko 19 wniosków. Taka mała ilość wniosków w bieżącym roku dziwi, gdyż upływa termin użytkowania kotłów zamontowanych do 2012.

Ogień w starym piecu CO. W tle wiadra z węglem i popiołem oraz ściana drewna.

W sumie Program  na lata 2021-2023 objął wymianę 68 kotłów węglowych na ogrzewanie ekologiczne (gmina nie dofinansowywała montażu kotłów węglowych). Łączna dotacja wyniesie ok. 340 tysięcy zł (w tym pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 85%).
Gminny program wymiany kotłów jest realizowany od 2019 roku, w okresie jego działania wymieniono łącznie już 180 kotłów i przekazano dofinansowanie w wysokości ponad 894 tyś.

Pamiętajmy, że nie można użytkować kominków  i innych ogrzewaczy pomieszczeń (np. kozy, piece kaflowe) bez certyfikatu ekoprojektu lub filtra redukującego emisję pyłu.

Kobiórzanie mają, w znakomitej większości, ułatwioną możliwość przyłączenia budynku do sieci gazowej  dzięki wykonanej w latach 90-tych czynem społecznym gazyfikacji. Na terenie Gminy już 958 budynków jest ogrzewanych gazem i ponad 50 pompą ciepła i z pewnością jest to jeden z najwyższych odsetków ogrzewania ekologicznego w rejonie.
Ponadto należy zauważyć, że przy obecnych cenach węgla koszty ogrzewania domu gazem i węglem są porównywalne.
Zgodnie z bazą ZONE w Kobiórze są zamontowane jeszcze 232 kotły węglowe o klasie mniejszej niż 3 i ok 400 kominków (stan na VI.2023).

Na chwilę obecną gminny program dofinansowania jest zakończony. Informacje o ewentualnych dotacjach na kolejne lata będą dostępne po nowym roku na stronie internetowej gminy.

 

{"register":{"columns":[]}}