W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Otwarto Międzygminny Dom Pomocy Społecznej „Dobre miejsce” w Kobiórze

28.03.2024

27 marca br. otwarto Dom Pomocy Społecznej „Dobre miejsce” w Kobiórze przy ul. Promnickiej 53. DPS oferuje usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające, edukacyjne oraz specjalistyczne dla 66 osób w podeszłym wieku. Opiekę nad pensjonariuszami będzie sprawowała wykwalifikowana kadra.

Grupa osób przecinająca czerwoną wstęgę przed otwartymi drzwiami w tle tłum ludzi i drzewa

Symbolicznym przecięciem wstęgi przed wejściem do budynku otwarto dziś (27.03) Międzygminny Dom Pomocy Społecznej „Dobre miejsce” w Kobiórze. Na ten moment mieszkańcy Tychów i Kobióra czekali od dawna.

- Jadąc tutaj, w ten piękny marcowy dzień, pomyślałem, że wreszcie nadszedł ten słoneczny dzień nad Domem Pomocy Społecznej „Dobre miejsce”. Historia tego obiektu sięga początków mojej pracy w urzędzie, w 2018 roku wówczas wydawało się, że jeszcze tylko chwila i otwieramy DPS. Potem to wszystko się zmieniło...Choć trzeba przyznać, że przy tych wszystkich przeciwnościach, na jakie napotykaliśmy, było też coś dobrego, bo daliśmy schronienie uchodźcom z Ukrainy. W szczytowym momencie była ich tu blisko setka – mówił do uczestniczących w otwarciu DPS-u Maciej Gramatyka – pełniący obowiązku prezydenta miasta Tychy.

Prezydent Gramatyka podziękował także pracownikom DPS-u, którzy pracowali przez ostatnie 2 lata w obiekcie oraz życzył powodzenia w pracy na rzecz przyszłych mieszkańców obiektu. Podziękowania i życzenia złożył także obecny na uroczystości wójt gminy Kobiór – Eugeniusz Lubański: - Gmina Kobiór to mała gmina, ale z wielkim sercem i bardzo się cieszę, że w tej gminie powstało jeszcze miejsce, gdzie ta dobroć się kumuluje. Chciałbym także wyrazić wdzięczność miastu Tychy za bardzo dobrą współpracę nie tylko przy tym projekcie, ale przez wiele lat.  

- Wyrażam radość, że możemy się spotkać w tym szczególnym dniu. Mamy wielki tydzień, dziś jest wielka środa i jeszcze to wielkie wydarzenie, jakim jest otwarcie DPS-u. Chciałbym serdecznie podziękować dwóm samorządom: Tychów i Kobiórowi, za utworzenie związku międzygminnego i tego wyjątkowego miejsca. Pokazujecie, że w tym kraju można coś zrobić wspólnie – mówił obecny na uroczystości - Arcybiskup Wiktor Skworc.

Radość z otwarcia placówki wyraził także dyrektor Międzygminnego Domu Pomocy Społecznej „Dobre miejsce” – Paweł Grosman: Dziękuję za nieocenioną pomoc w utworzeniu tego miejsca, wszystkim którzy się do tego przyczynili. Dzięki wspólnemu wysiłkowi możemy dziś otworzyć drzwi dla tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia i opieki.

Dyrektor podziękował Maciejowi Gramatyce – pełniącemu obowiązki prezydenta miasta Tychy, byłym i obecnym władzom miasta, władzom gminy Kobiór, radnym obu gmin oraz wszystkim obecnym w otwarciu obiektu.

MDPS, rozpoczyna przyjmowanie pierwszych mieszkańców od 2 kwietnia. W pierwszym tygodniu zostaną przyjęte osoby, których czas oczekiwania na umieszczenie w DPS był najdłuższy lub wymagają umieszczenia poza kolejnością z uwagi na konieczność zabezpieczenia ich potrzeb.

Na podstawie przesłanych dokumentów przez MOPS Tychy oraz w oparciu o zgłaszane zapotrzebowanie z GOPS w Kobiórze, wynika, że do I połowy kwietnia z pomocy MDPS skorzysta 21 osób w tym z czego 19 jest mieszkańcami miasta Tychy, a jedna osoba jest mieszkańcem Gminy Kobiór. 

Obecnie MDPS zatrudnia 38 osób, z których trzech będzie zatrudniona na 1/2 etatu. Dzięki podejmowanym działaniom we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Tychach oraz w Pszczynie, udało się skompletować specjalistyczną kadrę opiekuńczo – terapeutyczną oraz część kadry administracyjnej.

- Nadal poszukujemy pracowników na stanowisko opiekun kwalifikowany, którzy stanowią trzon niezbędny do zabezpieczenia potrzeb seniorów. Obecnie pozostaje 10 wakatów do obsadzenia – mówi Paweł Grosman.

Obecna odpłatność za pobyt w MDPS w roku 2024 wynosi 5 607,67 zł. Zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej płatności za pobyt w DPS-ie są rozłożone. Mieszkaniec ośrodka płaci sam za siebie, ale koszt ten nie może przekroczyć wysokości 70 proc. jego dochodu (najczęściej emerytury lub renty). Pozostały koszt jest pokrywany przez najbliższą rodzinę jeśli jest taka możliwość lub przez gminę. 

UM Tychy

{"register":{"columns":[]}}