W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Kłopotliwe odpady - jak sobie z nimi radzić?

28.11.2023

Zapraszamy do zapoznania się z wiedzą w jaki sposób należy segregować odpady, które przechowujemy w piwnicy, garażu lub na strychu.

Stare fotele, pralka, drzwi przeznaczone do wyrzucenia

Piwnice, strychy i domowe garaże pełne są różnych „skarbów”. Przechowuje się w nich wiele rzeczy: od przetworów, po rowery, opony i stare meble. Są też przedmioty, które zostały schowane w te miejsca „na chwilę”, bo nie wiadomo było, co z nimi zrobić. Przychodzi jednak czas porządków i częstych dylematów, gdzie wyrzucić rzeczy, które nie są już potrzebne? Zależy to głównie od tego, z czego są wykonane i jakich są rozmiarów.

Zepsute, przeterminowane przetwory
Domowych przetworów, takich jak: dżemy, ogórki czy kompoty w szklanych słoikach trzeba pozbyć się dwuetapowo. Najpierw wyrzuca się zawartość do brązowego pojemnika/worka na odpady bio – kuchenne, a następnie - pusty już słoik - do zielonego pojemnika/worka na szkło. Zakrętki muszą trafić do żółtego pojemnika/worka na tworzywa sztuczne i metale. Co ważne, nie trzeba myć bardzo dokładnie słoików, wystarczy je opłukać.
Ważny jest również sposób odbioru przeterminowanych tłuszczów roślinnych, olei, oliwy, ponieważ wyrzucając do pojemnika/worka brązowego na odpady bio-kuchenne zlewamy je do oryginalnego opakowania i w tym opakowaniu oddajemy.

Stare, zepsute rowery, hulajnogi, narty
Rowery, hulajnogi, narty czy inne tego typu przedmioty, które nie mieszą się do standardowych pojemników, to odpady wielkogabarytowe. Zaliczają się do nich również foteliki samochodowe i rowerowe, wózki dziecięce, duże zabawki. Rozwiązanie, z którego mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy, w celu pozbycia się tych odpadów, to oddanie ich bezpłatnie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-u).

Stare, zniszczone meble
Meble, stoły, krzesła, fotele, szafy, łóżka, sofy, materace, kołdry trzeba potraktować tak samo jak wszystkie odpady wielkogabarytowe. Wielkogabarytami są też wiklinowe, ratanowe i plastikowe meble ogrodowe, hamaki i parasole ogrodowe oraz dywany, wykładziny, deski do prasowania, walizki i sztuczne choinki.

Opony i dętki
Starych opon z samochodów osobowych, rowerów i motocykli, felg i dętek nie można wyrzucić do żadnego pojemnika. Nie są to również odpady wielkogabarytowe. Ponadto, za pozostawienie tych odpadów  w niedozwolonych miejscach, grozi mandat w wysokości 500 zł. Tymi odpadami każdy musi zająć się sam, dostarczając je do PSZOK-u. Punkty te przyjmują opony od osób prywatnych bez żadnych opłat, ponadto zawsze można je dostarczyć odpłatnie do zakładu utylizacji odpadów firmy Master-Odpady i Energia Sp. z o.o. na ulicę Lokalną w Tychach.

Pozostałości po remontach
Odpady remontowo-budowlane, podobnie jak opony, nie są zabierane przez firmę wywożącą odpady. Chodzi tu przede wszystkim o wszelkiego rodzaju drzwi, deski, panele, boazerię, parkiety, ramy okienne, płytki, gruz, płyty OSB, parapety, umywalki, muszle toaletowe, wanny. Tymczasem, najczęściej popełnianym błędem przez wielu mieszkańców, jest wrzucanie ich do pojemników na odpady zmieszane. Jak należy zatem z nimi postąpić? - są trzy możliwości:

  • jeśli mieszkanie remontowane jest we własnym zakresie, to odpady można zawieźć do PSZOK-u (obowiązują limity dostarczania tych odpadów do PSZOK/lokal mieszkalny – warto sprawdzić w Regulaminach PSZOK);
  • zamówienie kontenera - jest wiele firm, które za opłatą dostarczą pod wskazany adres kontener;
  • zobowiązanie do tego firmy, z którą podpisano umowę na remont - to na niej ciąży obowiązek wywiezienia odpadów.

Makulatura
Kartony, pudła, zniszczone książki czy inne papierowe odpady wyrzuca się do niebieskiego pojemnika/worka. Papierowe odpady można też, szczególnie w większej ilości, oddać do PSZOK-u.

Jaka jest różnica pomiędzy odpadami wielkogabarytowymi, a odpadami remontowo – budowlanymi?

Odpady wielkogabarytowe to odpady komunalne, które powstają w naszych domach, ale ze względu na swoje wymiary nie mieszczą się w standardowych pojemnikach.
Sposób odbierania:

  • każdy mieszkaniec (czy to w zabudowie wielorodzinnej czy jednorodzinnej), ma możliwość dostarczenia odpadów wielkogabarytowych do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) - obowiązują limity dostarczania tych odpadów nieodpłatnie do PSZOK w danym roku kalendarzowym/lokal mieszkalny – warto sprawdzić w gminnych Regulaminach utrzymania czystości i porządku.

Ważne: Odpadami wielkogabarytowymi nie są odpady pochodzące z remontu i budowy!

Odpady remontowo-budowlane to odpady powstające przy wykonywaniu prac remontowo-wykończeniowych, budowie domu, demontażu instalacji, ocieplaniu budynku, burzeniu ścianek itd.
Sposób odbierania:

  • jeśli nieruchomość/mieszkanie remontowane jest we własnym zakresie, to odpady można zawieźć do PSZOK-u, obowiązują limity dostarczania tych odpadów nieodpłatnie do PSZOK w danym roku kalendarzowym/lokal mieszkalny – warto sprawdzić w Regulaminach gminnych.
  • drugim rozwiązaniem jest zamówienie kontenera, który za opłatą zostanie dostarczony pod wskazany adres,
  • zobowiązanie do tego firmy, z którą podpisano umowę na remont - to na niej ciąży obowiązek wywiezienia odpadów.

Ważne: Odpadami remontowo-budowlanymi nie są odpady wielkogabarytowe!
Pozostawienie odpadów remontowo-budowlanych w miejscach niedozwolonych skutkuje brakiem odbioru przez firmę wywozową !
Odpady pochodzenia remontowo-budowlanego powinny zostać wywiezione do PSZOK, ich odbiór realizowany jest na podstawie obowiązującego regulaminu PSZOK – dostępnym na www.master.tychy.pl 

Materiały

Ulotka informacyjne: Kłopotliwe odpady - jak sobie z nimi radzić?
master​_piwnica​_2023.pdf 5.73MB
{"register":{"columns":[]}}