W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Jubileusz 70 lat kapłaństwa ks. prałata Bernarda Czerneckiego

12.06.2024

Msza Święta w intencji Księdza Prałata Bernarda Czerneckiego zostanie odprawiona w kościele parafialnym, w niedzielę, 16 czerwca o godz. 12.00. - "Do Opatrzności Bożej za wstawiennictwem MB Wniebowziętej z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o zdrowie, błogosławieństwo Boże i wszelkie potrzebne dary na dalsze lata kapłaństwa dla księdza prałata Bernarda Czerneckiego z okazji 70. rocznicy święceń kapłańskich"

Ksiądz w czarnej sutannie siedzący przy stole. W tle beżowa ściana ze świętymi obrazkami i krzyżem.

Ksiądz Prałat Bernard Czernecki - urodził się i wychował w Kobiórze w wielodzietnej rodzinie robotniczej o tradycjach głęboko chrześcijańskich. Od dziecka uczony był przez rodziców szacunku do pracy i ludzi.

Tu w Kobiórze "wszystko się zaczęło" i nauka, i służba przy ołtarzu i powołanie. Stąd wyruszył do Krakowa, by na Uniwersytecie Jagiellońskim studiować teologię.  Etyka społeczna i teologia moralna wykładana przez dr Karola Wojtyłę, późniejszego Papieża Jana Pawła II, miała ogromny wpływ na Jego osobowość oraz dalszą działalność duszpasterską i społeczną.

Po otrzymaniu święceń kapłańskich w 1954r. pracował jako wikariusz w wielu parafiach śląskich. Jako proboszcz Kościoła pw. NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju budował z górnikami nowy kościół "Na Górce".Jak czytamy w książce: "Wiarą i węglem ciosany" – drogowskazami, którymi zawsze kierował się w życiu były Pokój, Zgoda, Jedność i Miłość.

W trudnych czasach stanu wojennego wspierał duchowo i materialnie śląskich górników oraz krzewił ideę walki o Polskę niepodległą i sprawiedliwą.
Pomimo wielu zajęć i dużej odległości dzielącej Kobiór od Jastrzębia, zawsze znajdował czas, by uczestniczyć w uroczystościach gminnych lub kościelnych. Ksiądz Prałat od początku funkcjonowania naszej gminy (po odzyskaniu odrębności administracyjnej), towarzyszył nam wszystkim, wspierał nasz samorząd ciepłym słowem i dobrą radą dodając otuchy oraz sił do dalszej pracy. Jako pierwszy laureat nagrody "Pro Publico Bono", przyznanej w 2008r. przez Radę Gminy Kobiór za działalność na rzecz dobra publicznego, sprawuje do dziś funkcję przewodniczącego kapituły tej nagrody. "Dla mnie Polska to Kobiór i tu w Kobiórze widzę to, o co upominałem się ze swoimi górnikami. Mamy wolność, mamy niepodległość, mamy samorząd (…)"– te słowa zostały przez Księdza Prałata wypowiedziane, kiedy odbierał Statuetkę św. Urbana. Jesteśmy bardzo dumni, że w każdym wystąpieniu podkreśla ksiądz swoje kobiórskie korzenie, również w 2017 roku podczas uroczystości odznaczenia przez Prezydenta RP najwyższym i najstarszym odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}