W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Aby nie przegrać życia – warsztaty profilaktyczne nt. uzależnień behawioralnych w Szkole Podstawowej

26.09.2023

20 września w naszej szkole gościliśmy pana Ireneusza Brachaczka*, który przeprowadził dla dzieci i młodzieży dwugodzinne warsztaty profilaktyczne z zakresu uzależnień behawioralnych, a po południu wystąpił jeszcze przed rodzicami naszych uczniów.

Rodzice siedzący na krzesłach podczas warsztatów profilaktycznych na sali gimnastycznej w szkole

Nie sposób szerokiego tematu uzależnień wyczerpać w tak krótkim czasie, dlatego prowadzący skupił się na omówieniu skali problemu, przyczyn pojawiania się zaburzeń i sposobów zapobiegania temu zjawisku.

Uzależnienia behawioralne (m.in.: fonoholizm; uzależnienie od gier komputerowych, wpisane już oficjalnie przez WHO do długiej listy zaburzeń psychicznych; ukryty hazard, który rozpoczyna się wcześnie, np. od niewinnego kupowania kolejnych „itemów” w tychże grach komputerowych; siecioholizm; bigoreksja) mogą dotyczyć także nas. Wydaje się, że nie ma dziś możliwości odłączenia się całkowicie od technologii, ale nie ulega wątpliwości, że trzeba cały czas uczyć się z niej mądrze korzystać. Liczy się też kreatywność w spędzaniu czasu wolnego, z dala od telefonu, komputera i telewizji; budowanie relacji; dostrzeganie samotności młodych ludzi uciekających w wirtualny świat i tam szukających kontaktów oraz uznania. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Dziękujemy więc wszystkim za udział w warsztatach, a pani pedagog i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – za zorganizowanie tych spotkań.

 

{"register":{"columns":[]}}