W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Jareniówka

Jareniówka rozpościera się na malowniczych wzgórzach, po lewej stronie rzeki Wisłoki. Należący do niej przysiółek Łęgorz leży u zbiegu Wisłoki i Ropy. Jareniówka sąsiaduje z dwóch stron z osiedlami jasielskimi - od północy z Bryłami, a od wschodu z Kaczorowami i przez Wisłokę z Jasłem, od zachodu z Trzcinicą, od północnego zachodu z Opaciem, na południu - przez Ropę - z Gądkami
 

Z odległych kart historii

Nazwa wsi ma charakter dzierżawczy i pochodzi od imienia osoby Jaroń. Brak jest dokumentów określających czas jej założenia. Od zarania dziejów z Jareniówką wiąże się do dziś przysiółek Łęgorz. I to on jako pierwszy pojawił się w źródłach, w dokumencie z 1319 r., w którym Władysław Łokietek przekazał zamek na Goleszu opatom tynieckim razem z tzw. „przyległościami”, wśród których był i Łęgorz. Jan Długosz podaje, że Jareniówka należała do parafii jasielskiej, znajdowały się w niej folwark szlachecki i łany kmiece, z których płacono dziesięcinę, najpierw kanonikowi przy kościele św. Floriana w Krakowie, a następnie profesorom Akademii Krakowskiej. Z kolei dziesięcina z dóbr jareniowskiego sołtysa szła na kościół w Jaśle. Z zapisów Długosza dowiadujemy się, że Łęgorz również należał do parafii jasielskiej, której dziesięcinę płacił zarówno tamtejszy folwark, jak i chłopi ze swoich łanów. Jareniówka była własnością królewską lub kościelną. Istnieje zapis mówiący, że w 1581 r. należała do Ocieskiej i znajdowały się w niej trzy łany kmiece, był komornik z bydłem i komornik nie posiadający bydła. O Jareniówce i Łęgorzu brak danych z okresu z całych dwóch stuleci - XVII i XVIII. Już w czasach zaborów, na początku XIX w.,  należała do książąt Jabłonowskich, a następnie, w drodze spadku przeszła na własność rodu Stadnickich. W 1851 r. ci ostatni sprzedali swoją część Józefowi Bärnreitherowi. Właścicielami Łęgorza zaś byli m.in. - w XVI w. Łomniccy, w XVII stuleciu - Wielogłowscy, w XIX w. - Bärnreitherowie, hrabiowie Włodkowie, Pielowie i Serkowie. 
 

Cztery dekady XX wieku

Na początku tego stulecia na terenie Jareniówki i Łęgorza mieszkało ponad 360 osób. Chłopi gospodarowali na 208 hektarach. Dysponowali też 12 hektarami lasów. W okresie bitwy pod Gorlicami, początkiem maja 1915 r., Jasło i okolice znajdowały się w rękach Rosjan. Zadanie jego zajęcia otrzymał VI Korpus austro-węgierski. Przygotowaniem i zabezpieczeniem przeprawy przez Wisłokę zajął się 100. pułk piechoty, którego dowódcą był płk Franciszek Ksawery Latinik. Jego batalion rankiem  6 maja zajął wzgórza na wschód od Jareniówki. Po drugiej stronie rzeki znajdowały się umocnione stanowiska rosyjskie. Mimo ognia artylerii carskiej i spalenia się od niego wielu zabudowań, utrzymali ją. W efekcie tego ostrzału ucierpiały domostwa  w Jareniówce. Nocą żołnierze płka Latinika weszli do Jasła. W czasie międzywojennym, w okresie II RP, mieszkańcy wsi poza rolnictwem pracowali w jasielskich zakładach oraz zatrudniali się przy budowie wytwórni prochu na „Gamracie”, powstającej w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. 
 

Lata wojny i okupacji

W okresie okupacji w szkole jareniowskiej prowadzono z przerwami zajęcia również dla uczniów z Jasła. Nauka, w tym tajne nauczanie, odbywała się w niezwykle trudnych warunkach. W domu Stefanii Pasterczyk mieściła się niemiecka kuchnia polowa. Służący w niej żołnierz pozostawił jej na pamiątkę po swoim pobycie piękny wazon wykonany przez siebie z łuski po pocisku artyleryjskim. 17 kwietnia 1944 r. Niemcy rozplakatowali afisz o rozstrzelaniu za „zamach na niemieckie dzieło budowy”, na którym widniały dwie osoby z Jareniówki - Gustaw Popczyk i Stanisław Antczak. Ten ostatni był członkiem jednej z grup dywersyjno- sabotażowych ZWZ-AK. Przygotowując się do akcji „Burza”, dowództwo Obwodu ZWZ-AK w Jareniówce utworzyło jedną z dziesięciu placówek WSOP. Placówki Jasło-miasto i Jareniówka miały wystawić dwa plutony pod dowództwem Teofila Adamczewskiego i Stanisława Naczyńskiego. Jesienią 1944 r. Niemcy organizowali miejsca internowania dla wysiedlanych mieszkańców Jasła i powiatu. Oprócz nich ludzie ci udawali się również do wsi położonych na zachód od Jasła, w tym do Jareniówki. W związku z zatrzymaniem się na wschód od Jasła frontu, od października do grudnia tego samego roku, systematycznie dokonywano łapanek i zatrzymani ludzie musieli pracować przy budowie okopów w rejonie Opacia, Jareniówki i Trzcinicy. Niemcy przygotowali się do obrony okrężnej Jasła przed Sowietami, wspartej pozycjami artylerii i ciężkich karabinów maszynowych na wzgórzach jareniowskich i trzcinickich oraz w Kaczorowach. 16 stycznia 1945 r. do ruin zniszczonego przez Niemców Jasła wkroczyły wojska sowieckie. Pokonane oddziały Wehrmachtu wycofały się na północny zachód przez Jareniówkę i Opacie. Sołtysami wsi w czasie wojny i okupacji byli - Wawrzyniec Polak i Stanisław Rosół.  
 

Po 1945 roku

Po zakończeniu II wojny światowej miejscowość została odbudowana po zniszczeniach. W kolejnych latach wielu mężczyzn znalazło pracę w niedalekich zakładach chemicznych „Gamrat”. Okres powojenny obfitował w wiele inicjatyw i działań, w tym w większości społecznych. Elektryfikacja wioski została zakończona w 1957 r. Gazyfikację i telefonizację przeprowadzono w dekadzie lat 70., kanalizację ukończono po roku 2000, a przyłączenie do miejskiej sieci wodociągowej w 2016 r. Niezwykle istotną inwestycją dla lokalnej społeczności była budowa w Jareniówce Domu Ludowego. Parcelę pod niego zakupiono ze składek społecznych w 1972 r. Najpierw wzniesiono go w formie baraku drewnianego. Prace te ukończono rok później. Obecny murowany, piękny obiekt Domu Ludowego, zwieńczono i oddano do użytku 31 grudnia 1995 r. Powstał z funduszy Gminy Jasło i Społecznego Komitetu Budowy Domu Ludowego w Jareniówce. Budynek ten składa się z przestronnej sali, zaplecza kuchennego z chłodnią, sanitariatów, pokoju sołtysa oraz świetlicy wiejskiej dla dzieci i młodzieży. W minionych dziesięcioleciach na wszystkich drogach lokalnych położona została nowa nawierzchnia bitumiczna. W 2017 r. rozpoczęto na terenie wsi budowę chodnika. Przez wiele lat w Jareniówce działało Koło Gospodyń Wiejskich. Jego szczególnie aktywnymi działaczkami były Stanisława Kardaś, Janina Lechowska, Krystyna Rosół i Weronika Trznadel. Przez kilka dekad Jareniówka słynęła z sadów wiśniowych, z obszaru „kwitnącej wiśni”. Od 1974 r. przez ponad dwadzieścia lat funkcjonował zblokowany sad wiśniowy na powierzchni 9 ha. Obecnie na terenie wsi coraz prężniej działają dwie winnice - „Jasiel” Elwiry i Wiktora Szpaków oraz „Vanellus” Barbary i Mariusza Czajków. Ich winnice są ważnymi punktami na trasie enoturystycznej regionu. Z kolei tradycję pszczelarstwa podtrzymują rodziny Szpaków, Pasterczyków i Mroczków. W Jareniówce działa nowoczesny zakład - Chłodnia „Karenfruit” Kazimierza Dziedzica. Przyjmuje ona, przetwarza oraz mrozi warzywa i owoce. Funkcjonują również firma „Auto-Gaz” Marcina Czajki oferująca samochodowe instalacje gazowe i usługi motoryzacyjne oraz „Moto-Serwis” Piotra Pykosza. We wsi mieszka 756 osób i jest 220 numerów domów. Miejscowość ma połączenia środkami transportu jasielskiego MKS i prywatnej firmy „Hesta”. Kolejnymi sołtysami Jareniówki po 1945 r. byli: Wojciech Garbacik, Bronisław Trznadel, Józef Burek, Krystyna Kras, Jan Majsterkiewicz, Helena Majsterkiewicz, Wiesław Kras i Janusz Pruchnik. Obecnie funkcję sołtysa pełni Eugeniusz Kołodziej. 
 

Zasłużeni mieszkańcy

Ważną postacią urodzoną w Jareniówce był Jan Sychta, żołnierz konspiracji niepodległościowej. Urodził się  w 1922 r., a w 1942 r. wstąpił do Narodowej Organizacji Wojskowej. Został zaprzysiężony przez innego mieszkańca wsi - Władysława Rosoła - i przyjął pseudonim „Spokojny”. Uczestniczył w akcjach oddziałów por. Franciszka Płonki, OP-11 Józefa Czuchry i mjra Adama Winogrodzkiego, z którym jako obsługujący ckm brał udział w obronie ludności polskiej przed oddziałami UPA. Uczestniczył też w akcji „Burza”. Wiosną 1945 r. został aresztowany przez jasielski Urząd Bezpieczeństwa. Przebywał w areszcie kilka miesięcy. Po wielu latach  władze AK odznaczyły go Krzyżem Armii Krajowej. Z obecnie żyjących na terenie wioski mieszkańców, trzech zasługuje na szczególne uznanie. Pierwszym z nich jest Stanisław Szpak, urodzony w Jareniówce w 1932 r. Jako wójt Gminy Jasło w latach 1990 - 1998, bardzo przyczynił się do rozwoju wsi. Początkiem lat 80. XX w. zakładał on również na terenie wsi NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Drugi z rodowitych mieszkańców, urodzony w 1935 r., Marian Pasterczyk, wieloletni nauczyciel w szkole rolniczej w Trzcinicy, wniósł ogromny wkład w rozwój produkcji sadowniczej na terenie wioski. Równie zacnym dorobkiem może pochwalić się długoletni członek jareniowskiej społeczności, Kazimierz Baczyński, rocznik 1932. To zasłużony działacz społeczny i członek rady parafialnej, od początku zaangażowany przy budowie kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle w ramach Społecznego Komitetu Budowy Kościoła.  Z kolei znanymi uczniami miejscowej szkoły podstawowej byli: Andrzej Czajka - poseł na Sejm RP II kadencji oraz Tomasz Maczuga - medalista mistrzostw Polski i świata w sztukach walki karate kyokushin.
 

Szkoła Podstawowa im. I Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jareniówce

Początki dzisiejszej placówki oświatowo-wychowawczej sięgają roku 1913, kiedy rozpoczęto budowę szkoły dla dzieci z Brył i Jareniówki z Łęgorzem.  Pracami kierował Jan Oberc. Ówczesna szkoła składała się z dwóch sal lekcyjnych, korytarza oraz mieszkania kierownika szkoły. W okresie I wojny światowej budynek  zajęli Rosjanie i utworzyli w nim na kilka miesięcy szpital wojskowy. Jak opisuje kronika szkolna, w 1920 r. po raz pierwszy uczniowie otrzymali świadectwa opatrzone białym orłem i napisem Rzeczpospolita Polska. W latach II wojny światowej i okupacji zajęcia odbywały się w sposób ograniczony i z przerwami. W trakcie tzw. „ofensywy jasielskiej” wojsk sowieckich i artylerzystów czechosłowackich w styczniu 1945 r. budynek szkolny został poważnie zniszczony. W 1954 r., w czynie społecznym pod kierownictwem ówczesnego dyrektora szkoły Tadeusza Kocimowskiego, dobudowano do wyremontowanego obiektu dodatkowe skrzydło, w którym znalazły się dwie sale, korytarz i kancelaria. W grudniu 1992 r. Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców wspólnie zwróciły się  do krośnieńskiego Kuratorium Oświaty z prośbą o przywrócenie szkole jej przedwojennego patrona - Marszałka Józefa Piłsudskiego. W dniu 11 listopada 1993 r., w trakcie uroczystości: osiemdziesięciolecia szkoły i Święta Niepodległości w placówce została odsłonięta okolicznościowa tablica, a szkoła otrzymała sztandar, ufundowany przez Radę Rodziców. W 2013 r. jareniowska szkoła z dumą obchodziła swoje stulecie. Organizuje ona szereg wartościowych przedsięwzięć. Od wielu lat odbywa się w jej murach  gminny konkurs „Palma Wielkanocna” pod patronatem wójta Gminy Jasło. Ma on na celu kultywowanie tradycji i obyczajów ludowych. Palmy małe i duże oceniane są w kategoriach wiekowych dla uczniów klas 0-III i IV-VI. Później zdobią one wnętrze kościoła parafialnego p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej podczas Niedzieli Palmowej. Dzięki takim przedsięwzięciom, młodzież jareniowska tak pięknie podtrzymuje tradycje lokalne, głównie dożynkowe. Rada Rodziców i szkoła są  też organizatorem cieszących się dużym powodzeniem urządzanych na obiektach szkolnych „Pikników Rodzinnych” oraz uroczystych spotkań jasełkowych, z okazji „Dnia Babci i Dziadka”, „Dnia Matki” i innych. Kolejnymi kierownikami i dyrektorami  tej zasłużonej dla środowiska placówki byli: Helena Różycka (1915-1916), Stefan Sibisz  (1916-1917), Helena Sibiga (1917- 1918), Zygmunt Bałuk (1918-1941), Kazimierz Wolny (1941-1945),  Helena Wolny (1945-1946), Bronisław Lisowski (1946-1951), Tadeusz Kocimowski (1951-1974), Józef Rdzak (1974-1983), Andrzej Stonawski  (1983-1991), Danuta Maczuga (1991-1992). Obecnym dyrektorem szkoły jest od 1992 r. Jerzy Szetlak.
 

Kapliczki, figury i krzyże przydrożne

Mieszkańcy wsi należą do parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej. U zbiegu ul. Mickiewicza z drogą do Jareniówki stoi murowana kapliczka z 1900 r., odbudowana po zniszczeniu w trakcie wypadku drogowego z lat 70. XX w. Jej fundatorem był Andrzej Gorczyca. W górnej części kapliczki znajduje się figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, w dolnej - obraz Serca Pana Jezusa. Na posesji rodziny Zabawów, na cokole z 1931 r. znajduje się figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, a na terenie Stanisława Szpaka ufundowana przez niego figura Chrystusa Króla na podstawie granitowej. Na obszarze wioski jest też nowsza kapliczka na posesji rodziny Tutro z figurą Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. W Jareniówce stoją również krzyże przydrożne. Drewniany, z wizerunkiem  Chrystusa, usytuowany jest przy drodze na terenie rodziny Szańców. Również drewniany, z okresu po II wojnie światowej, znajduje się w miejscu, gdzie początkiem XX stulecia wcześniejszy krzyż z postacią Chrystusa ufundował Józef Dobosz. Związane to było z wyświęceniem na księdza mieszkańca wsi Józefa Gajdy. Na terenie rodziny Dziedziców, przy drodze do Jabłonicy, stoi krzyż dębowy z żeliwnym wizerunkiem Chrystusa. Pochodzi z XIX w., a w latach I wojny światowej pochowani zostali obok niego dwaj żołnierze. Z kolei, przy drodze do Trzcinicy, na posesji rodziny Rosołów, widoczny jest krzyż dębowy postawiony po I wojnie przez mieszkańca wioski Józefa Rosoła, jako podziękowanie Bogu za szczęśliwy powrót z piekła walk na froncie. Kolejny z krzyży jareniowskich znajduje się obok budynku szkolnego. Również na terenie Łęgorza,  na terenie rodziny Szpaków, zobaczyć można krzyż metalowy z tabliczką o treści: „Fundatorowie Ludwik i Katarzyna Pilla 1862”.

Autorem tekstu jest Wiesław Hap. 

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}