W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Informacje o Gminie

Panorama Trzcinicy

fot. Sławomir Słaby

 

Współczesny kształt Gminy Jasło został określony uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie o treści: „Na podstawie art. 101 ust.1 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 roku o radach narodowych ( Dz. U. Nr 49, z 1972 roku pozycja 314), uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie Nr XVIII/56/72 z dnia 4 grudnia 1972 roku tworzy się z dniem 1 stycznia 1973 roku w powiecie jasielskim Gminę Jasło”. Uchwałę podpisali przewodniczący Prezydium Franciszek Dąbal i przewodniczący sesji WRN Maria Trybulska. Dokument wydano w Rzeszowie 1 stycznia 1973 r.

Gmina Jasło jest gminą wiejską położoną w południowo – zachodniej części województwa podkarpackiego, w Kotlinie Jasielsko – Krośnieńskiej, w powiecie jasielskim. Jest jedną z 10 gmin w powiecie jasielskim. Obejmuje tereny leżące wokół miasta Jasła w dolinach rzeki Wisłoki, Jasiołki i Ropy. Od północy graniczy z gminami Kołaczyce i Brzyska oraz gminą Frysztak leżącą w powiecie strzyżowskim, od wschodu z gminami Wojaszówka i Jedlicze z powiatu krośnieńskiego, od południa z gminami Tarnowiec i Dębowiec, od zachodu na krótkim odcinku z gminą Lipinki z powiatu gorlickiego oraz z gminą Skołyszyn. W skład gminy wchodzi 18 miejscowości, które tworzą 17 jednostek pomocniczych – sołectw (miejscowości Łaski i Sobniów tworzą jedno sołectwo).  Sołectwa wchodzące w skład gminy Jasło to: Bierówka, Brzyście, Chrząstówka, Gorajowice, Jareniówka, Kowalowy, Łaski – Sobniów, Niegłowice, Niepla, Osobnica, Opacie, Szebnie, Trzcinica, Warzyce, Wolica, Zimna Woda i Żółków.

Gmina Jasło pod względem powierzchni jest jedną z większych gmin leżących w powiecie jasielskim. Klasyfikuje się ona na 3 miejscu, jej powierzchnia wynosi 93,1 km ² (13%). Większe terytorialnie są gminy: Krempna 203,58 km² (27%) i Nowy Żmigród 104,54 km² (14%).

Gmina Jasło jest najludniejszą gminą wiejską w powiecie jasielskim. Liczba mieszkańców wynosi 16 261 osób (stan na 31 grudnia 2023 r.). Średnia gęstość zaludnienia wynosi 174,66 osób/km2.

Naczelnicy/Wójtowie Gminy Jasło

  • 1973 r. - 1990 r. - mgr inż. Jerzy Iwański - Naczelnik Gminy Jasło
  • 1990 r. - 1998 r. - Stanisław Szpak - Wójt Gminy Jasło
  • 1998 r. - 2018 r. - mgr Stanisław Pankiewicz - Wójt Gminy Jasło
  • 2018 r.  - do nadal - Wojciech Piękoś - Wójt Gminy Jasło

 

{"register":{"columns":[]}}