W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Harcerki i harcerze z Szebni w Warszawie

19.12.2024

Szlakiem Szarych Szeregów

https://redakcja.samorzad.gov.pl/photo/67e9d80b-c1e6-48ee-93ae-87bb4a90a55a

W ramach projektu „Rozwój to podstawa! – podniesienie jakości edukacji w szkołach podstawowych w gminie Jasło” harcerze z 15 DH Płomienie im. rtm. Witolda Pileckiego ze Szkoły Podstawowej w Szebniach w dniach 12-13.12.2024r. wybrali się do Warszawy w ramach warsztatów wyjazdowych pod nazwą „Szlakiem Szarych Szeregów – 85. rocznica przejścia ZHP do podziemia”.

Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od wizyty na cmentarzu na Powązkach, gdzie odwiedziliśmy groby harcerzy z Szarych Szeregów. Udało nam się również zapalić znicz na domniemanym grobie naszego patrona rtm. Witolda Pileckiego. Weszliśmy do Muzeum Więzienia PAWIAK oraz przeszliśmy pod Arsenał, gdzie harcerze mogli posłuchać i wyobrazić sobie akcję zbrojną Grup Szturmowych Szarych Szeregów o kryptonimie „Meksyk II”. Przeszliśmy na Krakowskie Przedmieście, obejrzeliśmy zmianę wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza i podziwialiśmy stolicę z 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki. 

Drugi dzień rozpoczęła wizyta w Muzeum Harcerstwa, gdzie podzieleni na 4 grupy zgłębialiśmy historię harcerstwa przedstawianą w różnych częściach budynku Głównej Kwatery przez czterech harcmistrzów/harcmistrzynie ZHP. Zobaczyliśmy pierwsze wydanie magazynu „Skaut”, pierwsze mundury harcerskie, pierwszy projekt krzyża harcerskiego i wiele, wiele innych. Kolejne miejsce na mapie naszej wyprawy to Muzeum Wojska Polskiego – tam przepiękne kolekcje umundurowania naszego wojska i zbiory np. ręcznie wykonanej cukiernicy i sakiewki przez Tadeusza Kościuszkę zrobione podczas jego niewoli. Kolejno zwiedziliśmy Starówkę, aby następnie udać się do Warszawskich Łazienek i do Sejmu. Dotarliśmy do domów zmęczeni, ale pełni niesamowitych wrażeń.

Ten wyjazd miał niewspółmierne korzyści pod względem poznawczym samej stolicy, historii harcerstwa i zachowania się harcerzy, czyli młodzieży w wieku naszych młodych ludzi, tylko w warunkach wojny. Dziękujemy i zapraszamy do galerii zdjęć.

 

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}