W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

WYSTAWA MICHAŁ JOACHIMOWSKI

11.04.2025

Michał Joachimowski – Polski Lekkoatleta, Olimpijczyk, Pałuczanin, to tytuł plenerowej wystawy, którą przygotowało Starostwo Powiatowe w Żninie, z okazji ustanowienia roku 2025 Rokiem Michała Joachimowskiego w Powiecie Żnińskim.

Michał Joachimowski – Polski Lekkoatleta, Olimpijczyk, Pałuczanin, to tytuł plenerowej wystawy, którą przygotowało Starostwo Powiatowe w Żninie, z okazji ustanowienia roku 2025 Rokiem Michała Joachimowskiego w Powiecie Żnińskim.

Na wystawie prezentowane są unikatowe zdjęcia prezentujące Trójskoczka podczas zmagań chociażby na Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce, które odbywały się w 1975 roku w Katowicach, mitingach oraz memoriałach. Perełką jest zdjęcie z Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium z roku 1972, ciekawie prezentują się również te z prywatnych zbiorów rodziny pałuckiego sportowca.

Wystawa prezentowana będzie we wszystkich gminach Powiatu Żnińskiego zbiegając się czasowo z cyklem imprez biegowych Grand Prix Pałuk.

W 2025 roku przypada 75. rocznica urodzin Michała Joachimowskiego, co stało się bezpośrednią inspiracją do upamiętnienia wybitnych osiągnięć sportowych oraz postawy obywatelskiej tego polskiego olimpijczyka.

Dlatego też Rada Powiatu w Żninie, 19 grudnia ubiegłego roku przyjęła Stanowisko w sprawie ustanowienia w Powiecie Żnińskim w porozumieniu z Gminą Żnin roku 2025, Rokiem Michała Joachimowskiego – Lekkoatlety, Olimpijczyka, Pałuczanina.

Hart ducha oraz wola świadomego życia zaprowadziły trójskoczka nie tylko do spełnienia ambicji dwukrotnego startu w Igrzyskach Olimpijskich w Monachium (1972 r.) oraz Montrealu (1976 r.), ale pozwoliły mu wyznaczać kolejne ambitne cele i osiągać najwyższe laury. Najbardziej zapamiętanym jest ten z roku 1974, kiedy to ustanowił rekord świata w hali, skacząc 17.03 m, podczas odbywających się w Göteborgu Mistrzostw Europy. Wynik ten jest do dziś, po z górą 50-ciu latach oficjalnym rekordem Polski. Posiadając wiele tytułów mistrzowskich, poczynając od dziewięciokrotnego Mistrza Polski, Mistrza Uniwersjady po Mistrza Europy zawsze identyfikował się z miejscem urodzenia, z dziedzictwem Pałuk.

wystawa

{"register":{"columns":[]}}