W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Elektroniczne księgi i ewidencje podatkowe - nowy standard JPK

30.04.2026

grafika przedstawia Logo Krajowej Administracji Skarbowej, na grafice znajduje się napis KAS Krajowa Administracja Skarbowa

Szanowni Państwo,

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żninie informuje, że ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw z dnia 29 października 2021 roku  ( Dz.U. z 2021roku  poz. 2105 ze zm.) nałożyła obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz ewidencji i wykazów prowadzonych dla celów podatków dochodowych przy użyciu programów komputerowych oraz obowiązek ich przekazywania w ustrukturyzowanej formie  do naczelnika urzędu skarbowego.

 

JPK_PD obejmie 5 struktur :

  • JPK_KR_PD – księga rachunkowa,
  • JPK_ST_KR – ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (dla podatników składających JPK_KR_PD),
  • JPK_PKPIR - podatkowa księga przychodów i rozchodów,
  • JPK_EWP - ewidencja przychodów,
  • JPK_ST – ewidencja/wykaz środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (dla podatników składających JPK_PKPIR lub JPK_EWP).

 

Kto przekazuje JPK_PD

W pierwszej kolejności obowiązek raportowania prowadzonych ksiąg podatkowych obejmie podatników CIT, których wartość przychodu w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 50 milionów euro oraz podatkowe grupy kapitałowe. Pierwsze struktury logiczne JPK_KR_PD złożone zostaną w 2026 rok  za rok obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2024 roku.

W następnych latach obowiązkiem objęte zostaną kolejne grupy podatników, tj.  za rok obrotowy rozpoczynający się po:

  • 31 grudnia 2025 roku ( tj. za 2026 rok ) – pozostali podatnicy CIT i PIT zobowiązani do składania JPK_VAT za okresy miesięczne,
  • 31 grudnia 2026 roku ( tj. za 2027 rok ) – pozostali podatnicy, w tym podatnicy zobowiązani do składania JPK_VAT za okresy kwartalne.

 

Przygotowanie i wysyłka JPK_PD

Pliki JPK można utworzyć przy pomocy programu księgowego oraz wysłać bezpośrednio z programu, jeżeli ma funkcję wysyłki plików JPK. Wysyłkę można również zrealizować za pomocą aplikacji Klient JPK WEB.

Podatnicy mogą posługiwać się różnorodnymi, powszechnie dostępnymi rozwiązaniami — zarówno płatnymi, jak i bezpłatnymi — które umożliwiają prowadzenie ksiąg, ewidencji  i wykazów zgodnie z obowiązującymi przepisami.

MF udostępniło interaktywne formularze, które umożliwiają bezpłatne wprowadzanie oraz przesyłanie danych w postaci obligatoryjnych plików JPK_PD.

Dla prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów udostępniono:

  • formularz JPK_PKPIR(3) – podatkowa księga przychodów i rozchodów,
  • formularz JPK_ST(1) – ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Podmioty prowadzące ewidencję przychodów  będą mogły skorzystać z formularzy dla plików:

  • JPK_EWP(4) – ewidencja przychodów,
  • JPK_ST(1) – wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

 

Termin przesłania                                                                            

Prowadzone księgi, ewidencje i wykazy należy przesyłać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego po zakończeniu roku podatkowego w terminie do dnia upływu terminu złożenia zeznania.

Procedowana jest zmiana  legislacyjna mająca na celu wydłużenie terminu na przesyłanie JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR przez podmioty prowadzące księgi rachunkowe do końca siódmego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego albo obrotowego.

Wsparcie

Wsparcie przedsiębiorców w procesie wdrożenia obowiązków związanych z elektroniczną postacią ksiąg i ewidencji podatkowych JPK_PD realizowane jest między innymi poprzez :

  • działania informacyjne i wyjaśniające, w tym udostępnianie materiałów pomocniczych - opublikowane broszury informacyjne, cyklicznie uzupełniana sekcja pytań i odpowiedzi na stronach dedykowanych JPK_PD- https://www.podatki.gov.pl/podatki-firmowe/jednolity-plik-kontrolny/jpk_pd/
  • utworzenie dedykowanego helpdesk (jpkPD.helpdesk@mf.gov.pl),  za pośrednictwem którego każdy podmiot może kierować zapytania dotyczące przede wszystkim  kwestii technicznych, związanych z prowadzeniem i raportowaniem ksiąg, ewidencji i wykazów w podatkach dochodowych,
  • kontakt z KIS w przypadku pytań odnoszących się do poprawności zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Z wyrazami szacunku

Magdalena Szweda

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żninie

{"register":{"columns":[]}}